Zapraszam do informacji z października 2019 na temat transportu kolejowego i aktualnych cen za ten transport.

Transport kolejowy w imporcie z Chin

Podobnie jak to ma to miejsce w przypadku transportu morskiego, tutaj również mamy do czynienia z kontenerami. Możemy je zapełnić całkowicie naszymi produktami lub wysłać mniejszą ilość w jednym kontenerze (tzw. LCL) razem z towarem innych importerów. Skupmy się najpierw na transporcie całego kontenera.

UWAGA – aby wszystko poszło sprawnie z transportem kolejowym, należy odpowiednio wcześnie złożyć dyspozycje bookingu.

Ile wynosi czas dostawy koleją z Chin?

Zazwyczaj podaje się transit time. Czyli czas jaki pociąg będzie potrzebował na przebycie drogi od terminala załadunkowego w Chinach do terminala wyładunkowego w Polsce. Standardowy transit time wynosi 16-18 dni.

Ile kosztuje transport kolejowy FCL z Chin?

Koszt uzależniony jest od wielkości kontenera, ale nie tylko. Również uzależniony jest od miejsca z którego będzie dostarczony do terminala załadunkowego. Im dalej od terminala tym drożej, ponieważ ciężarówka z naszym towarem musi przebyć dalszą drogę i zajmie to więcej czasu.

Poniżej widełki cenowe na kontener 40HQ w październiku 2019:

Wliczając wszystkie koszty, takie jak dowóz, odprawa itp.

Koszt 40HQ do nas pod drzwi w październiku to ok. 4100 – 5100 USD. Warunki FCA Shenzhen

Transport LCL (Less then Container Load)

LCL (Less then Container Load) czyli drobnicowy transport międzynarodowy. Idealny gdy mamy tylko parę palet towaru lub jest to mniejszy transport.

UWAGA – aby wszystko poszło sprawnie z transportem kolejowym, należy odpowiednio wcześnie złożyć dyspozycje bookingu.

Ile wynosi czas dostawy z Chin?

Czas dostawy z chin w przypadku transportu kolejowego wynosi praktycznie tyle samo ile w przypadku dostawy FCL. Więc transit time wyniesie 16-18 dni

Ile Kosztuje transport kolejowy LCL z Chin?

Niestety nie jest prosto odpowiedzieć na to pytanie. Podobnie jak w przypadku transportu morskiego musimy znać i wziąć pod uwagę wiele czynników jak: warunki zakupu naszych towarów, skąd będzie odbywał się transport, a na koniec można też wybrać trasę pociągu.

Poniżej podam przykładowe stawki w październiku 2019 dla poszczególnych objętości i wag. Pozwoli to przynajmniej w części oszacować koszt jak mógłby wynieść w przypadku waszego zamówienia.

Dla przykładu:

Objętość: 11 m3, waga 3250 kg. Warunki FCA Shenzhen. Stawka “all in”. Koszt: 1200 – 1660 USD

Podsumowanie

Ceny w przypadku transportu kolejowego podrożały w stosunku do tego co było we wrześniu 2019. Nic dziwnego – zaczyna się gorący okres. Dodatkowo transport kolejowy z Chin staje się coraz bardziej popularny. Czas dostawy jest krótszy, a w logistyce liczy się nie tylko cena, ale również czas dostawy. Wielu importerów woli szybciej obrócić pieniędzmi niż zamrażać je na długi czas.

Jak łatwo zobaczyć widełki cenowe – szczególnie w przypadku LCL są mocno rozproszone.

Można zyskać nawet ponad 35% w wybierając najtańszą ofertę. Jest to duża różnica. Zachęcam do sprawdzania za każdym razem aktualnych cen za transport. Na pewno pomoże nam to zaoszczędzić gdy planujemy transport z Chin.

Podobne wpisy