FCL to skrót który oznacza Full Container Load. Odnosi się do transportu pełnego kontenera. Co warto wiedzieć na temat transportu FCL? Jakie są koszty?

Transport FCL czyli transport pełnych kontenerów

W przypadku transportu pełnych kontenerów najważniejsze co trzeba wiedzieć to fakt, że ten sposób transportu odnosi się do przesyłek wysyłanych drogą:

  • Morską
  • Kolejową

Poza tym warto to podkreślić, że transport pełnego kontenera w przeliczeniu na metr sześcienny będzie tańszy niż w przypadku LCL. Jest to dość oczywiste ponieważ spora część kosztów jest stała i nie zależy od wielkości przesyłki. Niemniej nie są to na tyle znaczące różnice, aby zawsze decydować się na FCL.

FCL transport morski z Chin

W przypadku transportu morskiego mamy do wyboru co najmniej kilka różnych kontenerów. Do najbardziej popularnych należą:

  • 20 ft
  • 40 ft
  • 40 HQ
  • 45 ft lub HQ (nie jest za często wykorzystywany w Polsce)

Oprócz standardowych suchych kontenerów można również spotkać specjalistyczne kontenery z odkrytą górą, czy też chłodnicze. Słowem wyjaśnienia kontener 20 ft mieści około 27 metrów sześciennych towaru. Na samochodzie z dostawą zazwyczaj są 2 kontenery 20 ft. Ma to swoje dobre i złe strony. Dobre to takie, że transport drogowych jest trochę tańszy (ale nie aż tak), poza tym jest to popularny kontener i nie ma problemów z odwiezieniem. Jednak minusem jest to, że spedytorzy często czekają aż będą mogli sparować kontener z jakimś innym. Do tego muszą pamiętać o odpowiedniej wadze. Dlatego jeśli nasz kontener 20 ft jest ciężki to mogą z tym być problemy. Kolejnym minusem może być fakt, że kontener dla nas może być na przedzie lub tyle naczepy. Jeśli jest na przedzie to samochód musi się odpowiednio złamać aby był do niego dostęp. Jeśli na placu manewrowym mamy ograniczoną przestrzeń to może być problem z wyładunkiem. Warto o tym pamiętać.

Ile kosztuje transport morski pełnokontenerowy?

W celu sprawdzenia aktualnych cen na transport FCL morski z Chin zapraszam do śledzenia comiesięcznych aktualizacji. W tym celu zapraszam aby sprawdzić ceny transportu morskiego tutaj.

FCL transport kolejowy z Chin

Jeśli chodzi o wysyłkę pełnych kontenerów z Chin transportem kolejowym to mamy do wyboru tylko jeden typ kontenera. Jest to najpopularniejsza „puszka”.

  • 40 HQ

Aktualnie nie ma możliwości aby użyć kontenerów 20 ft. Dlatego jeśli posiadasz mniejszy ładunek nie pozostaje nić innego jak wysłać go jako LCL. Transport kolejowy jest idealnym rozwiązaniem dla wielu importerów. Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na jego temat jak i zapoznać się z omówieniem transportu morskiego, kolejowego jak i lotniczego to zapraszam.

Najważniejsze to wiedzieć że transport kolejowy :

  • Kosztuje 2-3x więcej niż morski
  • Czas dostawy jest nawet 21-25 dni szybciej niż w przypadku morskiego
  • Łączny czas dostawy wynosi około 20-23 dni

Ile kosztuje transport kolejowy FCL? Cena za kolej z Chin?

Zasadniczo trzeba się nastawić na ceny rzędu 5000 USD za pełny kontener. Niemniej zapraszam do śledzenia aktualnych cen które podaje każdego miesiąca za transport kolejowy.

Podobne wpisy