Niecały miesiąc temu można było przeczytać pierwsze informacje, że część kontenerowców wybiera trasę omijającą kanał Sueski i wybiera się trasa okrążającą Przylądek Dobrej Nadziei. Czy to się zmieni, a może utrzyma?

Obniżka cen za korzystanie z kanału

Co dopiero pisałem o zmianach w transporcie który odbywa się na naszych oczach. Jeśli chcesz wiedzieć więcej to zobacz tutaj.

Jednak tak jak można się było tego spodziewać operator kanału Sueskiego musiał prędzej czy później zareagować. Zostały podjęte działania aby powstrzymać utratę ruchu. Ponieważ coraz więcej statków decydowało się wybierać trasę okrążająca Przylądek Dobrej Nadziei, i nic w tym dziwnego skoro ropa staniała a opłata jak była tak jest wysoka czyli nawet 500 000 USD za tranzyt.

Teraz podobnie jak w 2016 roku operatorzy kanału stoją przed podobną sytuacją i są zmuszeni obniżyć opłaty za korzystanie z tej popularnej trasy.

Podobnie jak ostatnio władze zarządzające kanałem zdecydowały się na największe obniżki dla statków płynących na wschód od wybrzeża Ameryki nawet do 75%, podczas gdy statki zmierzające do Azji z Algericas, Tanger i Europy Północnej otrzymają obniżkę sięgająca 17%. Z kolei statkom zmierzającym z północno-zachodniej Europy zaoferowano skromne 6% zniżki. Obniżki opłat zaczynają się dziś i trwają do końca czerwca.

Czy to wystarczy? Póki co nie wiadomo. Informacja co dopiero została podana. W związku z tym najbliższe dni i tygodnie pokażą czy rabaty oferowane przez kanał Sueski są wystarczające aby zachęcić większą ilość armatorów do powrotu do tej trasy zamiast opływania Przylądka Dobrej Nadziei.

Podobne wpisy