Święto Narodowe w Chinach jest świętem obchodzonym w jakiejś formie od czasów dynastii Western Jin na początku III wieku naszej ery. W Chinach pod panowaniem cesarskim Święto Narodowe było świętem urodzin cesarza lub jego wstąpienia na tron. Obecnie obchodzony jest Dzień Narodowy w Chinach z okazji powstania Chińskiej Republiki Ludowej.

Historia współczesnego święta narodowego w Chinach

1 października 1949 r. Mao Zedong ogłosił utworzenie Chińskiej Republiki Ludowej po tym, jak Chiang Kai-Shek i jego siły nacjonalistyczne zostały wypędzone z Chin kontynentalnych. Od tego czasu pierwszy dzień października był dniem patriotyzmu i świętowania narodowego. Święto odbywa się co roku w Hongkongu, Makau i Chinach kontynentalnych.

W jaki sposób jest świętowane?

Pierwsze siedem dni października określa się mianem Złotego Tygodnia. Jest to czas podróży i wypoczynku, który jest obchodzony inaczej w różnych częściach Chin. Ludzie w miastach często podróżują na wieś, aby odpocząć i cieszyć się spokojną okolicą. Ludzie z obszarów miejskich podróżują także do innych miast w Chinach, aby wziąć udział w uroczystościach. Pekin jest centrum największych imprez narodowych. Każdego roku na placu Tiananmen w Pekinie odbywa się duże Święto Narodowe.

Uroczystości tego święta różnią się w zależności od roku. W odstępach pięcio- i dziesięcioletnich odbywa się parada i przegląd wojskowy. Wydarzenia w odstępach pięcioletnich są imponujące, ale obchody z okazji pełnych dziesięcioleci są znacznie większe. W tym roku przypada 70 rocznica. Podczas każdej parady prezydent Chin przewodzi jadąc samochodem, a za nim pieszo i pojazdami podążają chińscy żołnierze.

Święta Narodowe w Pekinie są wypełnione występami wojskowymi, muzyką na żywo, festiwalami i różnymi innymi działaniami. W Pekinie i innych miastach odbywają się koncerty muzyczne i taneczne z okazji Dnia Narodowego. Prezentowane są tradycyjne style muzyczne, również chińscy wykonawcy popu i rocka demonstrują swoje talenty tego dnia.

Wieczorem w Święto Narodowe odbywa się wielki pokaz fajerwerków. Oprócz uroczystości patriotycznych Święto Narodowe w Chinach to także czas, w którym ludzie mogą cieszyć się ze spędzenia czasu z rodzina. Członkowie rodzin często wykorzystają to jako okazję do podróży, aby zobaczyć się po miesiącach rozłąki spowodowanych pracą.

Chociaż Święto Narodowe koncentruje się wokół patriotyzmu i historii Chin, Święto Narodowe to także czas zakupów. Wiele firm oferuje bardzo duże rabaty na produkty podczas Złotego Tygodnia. Elektronika i odzież są jednymi z najczęstszych przedmiotów, które mają zniżki.

Wpływ Święta Narodowego i Złotego Tygodnia na biznes i import z Chin

Nie ulega wątpliwości, że tygodniowe święto w październiku wpływa znacząco na import z Chin. Szczególnie, że to początek ostatniego kwartału i gorący okres handlu.W związku z tym świętem mogą wystąpić problemy zarówno z czasem produkcji. Który się wydłuża o dodatkowe 7 dni. Jednak możemy też spodziewać się utrudnień jeżeli chodzi o transport. Nawet jeżeli towar dotarł już do Polski, ale nie otrzymaliśmy zwolnienia telexowego, może się okazać, że będziemy musieli czekać dodatkowe dni na otrzymanie takiego zwolnienia, jeżeli nasz przelew dotrze właśnie w trakcie Złotego Tygodnia. Warto z wyprzedzeniem wszystko sprawdzić i zaplanować odpowiednio logistykę i płatności.

Podobne wpisy