O czym trzeba pamiętać kiedy importuje się z Chin towar pod własną marką? Jakie są dodatkowe obowiązki i jak traktowany jest taki importer?

Produkcja OEM /ODM w Chinach

Produkcja OEM / ODM w Chinach to nic innego jak zlecenie produkcji fabryce w Chinach, która wyprodukuje dla nas towar zgodnie z naszymi preferencjami. Najczęściej jest to produkcja OEM. Czyli naniesienie naszego loga, marki na towar. Również zapakowanie produktu zgodnie z naszymi wymaganiami itp. Jeśli chcesz wiedzieć więcej zapraszam do artykułu na temat OEM lub ODM, tam omawiam zagadnienie z dużo większą szczegółowością.

Produkcja w Chinach a własna marka – co warto wiedzieć?

Najważniejsza informacja jaką trzeba zrozumieć to fakt, że kiedy importujemy z Chin towar pod własną marką to stajemy się producentem. Tak na dobrą sprawę ma to dla nas znaczenie jednak nie powinno nas przerażać. Dlaczego? Ponieważ już jako importer mamy praktycznie rzecz biorąc takie same prawa i obowiązki jak producent. Dlatego kwestie bezpieczeństwa, poprawnego oznakowania, instrukcji itp. powinny być dla nas priorytetem. Warto od samego początku dobrze przygotować się do importu, nieważne czy pod własną marką czy nie. Niemniej w trakcie rozwoju biznesu importerzy prędzej czy później stają przed decyzją czy import pod własną marką nie będzie dużo lepszy.

Konsekwencja z bycia producentem

Jedną z największych konsekwencji z bycia producentem to fakt wystawienia deklaracji CE. Przepisy jasno określają, że deklaracje CE może wystawić: producent lub autoryzowany przedstawiciel. W momencie kiedy jesteśmy producentem ponieważ nanosimy własne logo itp. to to właśnie my powinniśmy wystawić deklarację CE. Warto przy tym pamiętać, że nie musimy od razu zlecać badań w Polsce. Aby wystawić deklarację CE możemy użyć testów i raportów udostępnionych przez fabrykę. Fabryki nie mają z tym problemów i wyrażają na to zgodę. Na tej podstawie jako producent możesz wystawić deklarację zgodności CE. Pamiętaj tylko, aby upewnić się co do autentyczności badań i certyfikatu. Najlepiej aby również badania były zrobione przez cenione laboratorium.

Produkcja pod własną marką – o czym warto pamiętać?

Jeśli już zajmujesz się importem to na pewno numer EORI, dawno masz wyrobiony. Poza tym zarejestrowałeś się w BDO (Baza Danych Odpadowych). Kolejne o czym powinieneś pomyśleć to zarejestrowanie się w GS1, dlaczego? Ponieważ to tam jako producent będziesz mógł nadawać własne numery EAN. W dobie obecnej bardzo przydatne. W tej chwili coraz więcej hurtowni i dystrybutorów wymaga, aby każdy produkt miał kod EAN. Poza tym warto pamiętać aby stworzyć instrukcję obsługi w języku polskim. Oprócz tego na produkcie lub opakowaniu musi znajdować się informacja o tym kto jest producentem. Warto również rozważyć zastrzeżenie znaku towarowego. Warto to zrobić zarówno w Polsce jak i w Chinach. Jest to o tyle ważne, ponieważ Chiny uznają jedynie znaki towarowe zarejestrowane we własnym kraju, jest to kluczowy krok prawny dla zagranicznych firm, które planują lub mogą w przyszłości planować wejść na rynek Chiński. Okazuje się, że koszt nie jest wysoki, a może to nam oszczędzić wielu kłopotów lub dodatkowych kosztów. Więcej na ten temat niebawem.

Podobne wpisy