Czy myślałeś o tym by oferować produkty z aliexpress? Czy formuła dropshipping się sprawdzi? Jak to rozliczać?

Oferowanie produktów z aliexpress na zasadzie dropshipingu

Na pewno czytając informacje na temat dropshipingu przyszło Ci do głowy aby działać na tej zasadzie z Chin. Znając model logistyczny, jak również wszelkie zalety i wady o których pisałem tutaj – wydaje się to jednym z idealnych rozwiązań. Najpierw ustalmy, że w tym wpisie skupimy się na jednej z form prowadzenia dropshippingu czyli na :

Pośrednictwu w sprzedaży.

W takim razie przejdźmy do rzeczy. Jak do tematu podejść i czy to dobry pomysł na biznes.

Po pierwsze – gdzie i jak oferować produkty?

Tak, jak już opisywałem temat sklepu internetowego. Tutaj również najlepiej wykorzystać ten format prezentowania oferty. Jeśli chodzi o allegro to może być z tym mały zgrzyt. Dlaczego? Ponieważ platforma ta służy do zawierania umów kupna -sprzedaży, a my w tym formacie świadczymy usługę pośrednictwa. Tak czy inaczej najważniejsze to być dobrze eksponowanym, tak by zapewnić odpowiednią sprzedaż.

Co oferować?

Na aliexpress, czy też innej zagranicznej platformie możemy znaleźć praktycznie wszystko. Elektronika, obuwie, odzież, gadżety, zegarki, torebki i wiele, wiele innych. Najważniejsze to mieć pomysł i odpowiednio przygotować nasz sklep. Nie zapominaj, że w przypadku handlu przez internet najważniejsze są zdjęcia. Dlatego postaraj się o to by w Twoim sklepie były dobrej jakości zdjęcia, które przestawiają produkt. Pamiętaj by to były zdjęcia rzeczywiście oddające wygląd produktu. To istotne w przypadku odzieży i obuwia. Często produkty na żywo odbiegają od zdjęć, które są, za bardzo podkręcone w photoshopie. Jeśli klient się zrazi i wystawi negatywną opinię to może być ciężko odbudować dobrą reputacje sklepu. Pamiętaj, chodzi o długofalową pomyślność Twojego biznesu, a nie tylko na szybkim zarobku.

Czy muszę założyć firmę?

Mówiąc najprościej – Tak. W związku z tym, że będziesz prowadzić serwis internetowy, a jest to forma działalności gospodarczej, to musisz założyć firmę. Jak pisałem w jednym z wcześniejszych wpisów do kwoty przychodu 1125 PLN nie trzeba tego robić i można działać jako działalność nierejestrowana, lecz w tym przypadku będziemy operować na szerszą skalę i pośredniczyć w sprzedaży towarów będących własnością zewnętrznego dostawcy. Dlatego najlepiej od początku podejść do tego profesjonalnie i nastawić się na założenie działalności gospodarczej. Firmę możemy założyć przez internet nie wychodząc z domu.

Jak wygląda proces dropshippingu z Chin?

Po pierwsze i najważniejsze nie jest to import z Chin przez przedsiębiorcę. W tym modelu jesteśmy pośrednikiem. Nie kupujemy towaru na własną rzecz. Nie dokonujemy odprawy i nie sprzedajemy go dalej klientowi. Tym samym przedmiot ten nie staje się własnością pośrednika czyli naszą. W takim razie na czym polegają czynności wykonane przez pośrednika? Tak jak pisałem wcześniej jesteśmy tylko kolejnym nośnikiem do prezentacji na swojej stronie towarów, które są własnością partnerów np. z aliexpress. Poza tym zbieramy zamówienia, obsługujemy płatności czyli pobieramy opłaty na rachunek bankowy, a następnie przekazujemy je na rachunek firmy z aliexpress. Poza tym przekazujemy zamówienie do realizacji czy też zapewniamy pomoc klientowi w postępowaniu reklamacyjnym. Poza tym usługi mogą również polegać na wyszukaniu towaru u zagranicznego dostawcy i pośrednictwa w całym procesie dostawy towaru do klienta.

Co jest istotne to w żadnym wypadku przedsiębiorca, który pośredniczy tej transakcji nie dokonuje sprzedaży towarów we własnym imieniu i na własny rachunek, ale tylko pośredniczy w sprzedaży towaru, który jest własnością zewnętrznego dostawy.

Co jest przychodem w dropshippingu?

W paru zdaniach – jest to marża uzyskana za usługi pośrednictwa. Marża czyli różnica między ceną sprzedaży dobra, a ceną jego zakupu.

Czy można rozliczać dropshipping ryczałtem?

W przypadku tego modelu prowadzenia biznesu przychód równa się dochód.

Dlatego ktoś mógłby zadać słuszne pytanie czy można rozliczać się od dochodu na ryczałcie. Stawka 3% została przewidziana przez ustawodawcę w zakresie usług w handlu. Nie możemy z niej skorzystać ponieważ stawka 3% przewidziana jest do opodatkowania sprzedaży. A my nie będziemy sprzedawać, a świadczyć usługę pośrednictwa.

Można spróbować rozliczać się stawką 8,5%, która ma zastosowanie do wszystkich usług, które nie zostały przyporządkowane do innych stawek ryczałtu. Jednak nie można zapomnieć o wyłączeniach. Jednym z nich jest wysokość przychodu która nie może być wyższa niż 150 00 Euro. Prócz tego jest jeszcze szereg czynności, które są wyłączone z tego opodatkowania. W przypadku indywidualnej interpretacji podatnika, który zaklasyfikował te usługi jako PKWiU 63.99 czyli do pozostałej działalności usługowej w zakresie informacji otrzymał odpowiedź, że usługi pośrednictwa w zakupie oparte o model dropshippingu, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 63.99, są wyłączone z możliwości ich opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym.

Finalnie może się okazać, że będzie trzeba być opodatkowanym na zasadach ogólnych lub liniowo. Jednakże najlepiej doradzić się księgowości.

Jak udokumentować dropshipping?

W przypadku kiedy przedsiębiorca nie będzie dysponował dokumentami przewozowymi, celnymi, być może nawet fakturą, bo tą sprzedawca może wysłać bezpośrednio do klienta końcowego to w takim przypadku wyciąg bankowy to będzie podstawa do ustalanie przychodu.

Czy to dobry pomysł na biznes?

Zanim odpowiemy sobie na to pytanie to zastanówmy się nad problemami jakie mogą wystąpić w tym modelu działania.

  1. Cena. Podamy na naszej stronie cenę za dany produkt. Okazuje się, że przy wysyłce z Chin dojdzie jeszcze VAT i możliwe że cło. W takim przypadku to nasz klient będzie tym obciążony. Konstrukcja dropshippingu niejako przenosi odpowiedzialność celno-podatkową na klienta końcowego. Ponieważ dostawa wystąpi z pominięciem nas jako podmiotu nie oznacza to że my nie będziemy mieli problemów. Klient może poczuć się oszukany lub zagubiony gdy zostanie wezwany do wyjaśnień lub uzupełnienia danych do odprawy itp. Poza tym klient musi dostać dokument sprzedaży na kwotę którą zapłacił. W naszym przypadku cena obejmuje naszą prowizję + ceną produktu od dostawcy. Warto wcześniej to uzgodnić z dostawcą.
  2. Zwroty i reklamacje. W przypadku zakupu na odległość, konsument ma prawo do zwrotu w ciągu 10 dni. Jest również rękojmia itp. Oczywiście w modelu dropshippingu jesteśmy pośrednikiem, aczkolwiek w naszym regulaminie lub na stronie musimy dobrze opisać cały proces.
  3. Musimy poinformować klienta z kim zawiera umowę. W przypadku pośrednictwa umowa sprzedaży zawierana jest z dostawcą wobec tego w swoim sklepie warto to wyraźnie zaznaczyć.

Jak wdrożyć dropshipping ?

Przede wszystkim najważniejszą sprawą będzie odpowiednio spisana umowa współpracy między tobą, a dostawcą. Dropshipping jako pośrednictwo, jest do zrobienia. Pamiętaj tylko, że występując jako pośrednik musisz w swoim sklepie podać wiele informacji wskazujących na twoją rzeczywistą rolę w całym procesie.

W tym modelu działania dropshippingu chodzi o to, aby nie wprowadzać klientów w błąd co do charakteru sklepu. Klienci muszą zadawać sobie sprawę, że jesteś tylko pośrednikiem, a umowa sprzedaży zawarta jest bezpośrednio z innym podmiotem. W tym przypadku sprawia to, że mamy na głowie bardzo dużo obowiązków informacyjnych.

Jeśli chodzi o samą umowę dropshippingową pomiędzy dostawcą/ dostawcami a tobą, to najlepiej by ta umowa bardzo precyzyjnie określała warunki współpracy.

Na co szczególnie zwrócić uwagę?

  1. Sposób w jaki będą przekazywane dostawcy zamówienia składane w twoim sklepie.
  2. Zasady opakowywania jak i wysyłania towaru przez dostawcę.
  3. W jaki sposób będą dokonywane rozliczenia finansowe między tobą i dostawcą.
  4. Na jakich warunkach dostawca będzie uczestniczył w procesie zwrotów i reklamacji towaru.

Poza tym nie zapomnij o RODO, ponieważ będą Ci powierzana dane osobowe, które następnie będziesz przekazywał dostawcy. Musisz ująć informacje, że dane te będą powierzane podmiotom trzecim tylko w zakresie niezbędnym do wywiązania się z umowy.

Dropshipping z Chin

Biorąc to wszystko pod uwagę można zauważyć, że poprawne wdrożenie dropshippingu z Chin nie należy do łatwych. Jest sporo wątpliwych i budzących niepokój sytuacji. Dlatego warto dołożyć maksimum staranności przy obowiązku informowania kupujących o naszej rzeczywistej roli w procesie sprzedaży.

Co może nastręczać najwięcej problemów?

Przede wszystkim wyraźna informacja, że kupujący składając zamówienie zawiera umowę o świadczenie usługi pośrednictwa, a nie umowy sprzedaży. Następnie że umowa sprzedaży zostanie zawarta z innym podmiotem.

Kolejny niełatwy temat to cło i podatek VAT. Jeśli występujesz w roli pośrednika, to kupującym jest klient, co skutkuje tym, że to on staje się importerem towaru. Gdy nastąpi kontrola celna, to obowiązek opłacenia cła i podatku VAT ciąży własnie na nim. Oczywiście kupujący powinien być tego świadomy i otrzymać taką informacje przed złożeniem zamówienia. Najlepiej taką informacje umieścić nie tylko regulaminie, lecz również w widocznym miejscu na stronie.

Biorąc to wszystko pod uwagę aby wdrożyć dropshipping w takim formacie jaki opisuje i być jak najbardziej fair w stosunku do klienta to trzeba by było go wręcz zniechęcać do zrobienia zakupów w naszym serwisie. Z drugiej strony jeśli zdecydujesz się na, nie przekazywanie niektórych informacji lub ograniczysz się wyłącznie do przekazania tych kwestii w regulaminie, to może się okazać, że zostaniemy oskarżeni o wprowadzanie klientów w błąd.

Podsumowanie czy to dobry pomysł na biznes?

Niestety w tym przypadku nie będę w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele serwisów internetowych zachęca, a inne wręcz zniechęcają do działania w takiej formule. Korzyści jest sporo. Jednocześnie problemów z poprawnym wprowadzeniem dropshippingu też jest sporo. Jeśli pójdziemy na skróty, to może się okazać, że bardzo szybko zakończymy tę działalność. Na pewno dla osoby, która nigdy nie zajmowała się handlem, importem lub w ogólnie nie miała nic wspólnego z prowadzeniem działalności gospodarczej – szczerze odradzam tę drogę jako pierwszy biznes. Jeśli jednak temat dobrze przemyślałeś, masz doświadczenie i masz pomysł jak wprowadzić dropshipping z Chin, to pamiętaj o odpowiedniej umowie z dostawcą. Regulaminie i obowiązku informowania twoich klientów o twojej faktycznej roli. Następnie pamiętaj o rozmowie z księgowością by rozwiać wszelkie kwestie podatkowe i ewidencjonowania, a na koniec nie zapomnij, by zlecić audyt całego serwisu pod kątem wszelkich obowiązków informacyjnych, tak by do minimum ograniczyć ryzyko postawienia zarzutu wprowadzania w błąd konsumentów.

Podobne wpisy