Jeśli myślałeś o założeniu sklepu internetowego to dlaczego nie zrobić tego w formacie dropshippingu? Tutaj wszystko co musisz wiedzieć by otworzyć taki sklep.

Dropshipping – podstwowe informacje

W wielkim skrócie jest to proces logistyczny sprzedaży przez internet, który polega na tym że wysyłka towaru realizowana jest przez dostawcę czyli np. hurtownię. Po dodatkowe szczegóły – wady i zalety zapraszam do tego wpisu.

Warto zaznaczyć, że omawiamy tutaj model dropshippingu sprzedaż we własnym imieniu i na własny rachunek.

Jak działa dropshipping?

Poniżej podstawowe kroki

 1. Klient składa zamówienie na Twojej stronie internetowej. (allegro, sklep na facebooku, ebay, strona internetowa itp.).
 2. Przekazujesz zamówienie do hurtowni z której pochodzi produkt.
 3. Dostawca przygotowuje zamówienie, które będzie bezpośrednio wysłane do Twojego klienta.
 4. Następuje bezpośrednia wysyłka do klienta końcowego.
 5. Rozliczasz się z hurtownią za sprzedany towar

Jak zacząć? Co warto wziąć pod uwagę przy sklepie w formacie dropshipping?

 • Sprawdź rynek. Po pierwsze sprawdź dokładnie, czy w Twojej branży są na rynku sklepy stosujące dropshipping. Jeśli okaże się, że tak, to warto postarać się, aby Twoja oferta była korzystniejsza od konkurencji.
 • Bardzo dokładnie przestudiuj umowę handlową z dostawcą, a dopiero później ją podpisz. Postaraj się zadbać, aby umowa precyzowała możliwie jak najbardziej przede wszystkim problematyczne aspekty dropshippingu. Co to może być? Dla przykładu zasady zwrotów i reklamacji, jak również rozliczenia na linii sprzedawca-dostawca itp.
 • Wybierz odpowiednią platformę sprzedażową. Najlepiej dużo wcześniej – jeszcze przed wyborem platformy sprzedażowej – dokładnie przeanalizuj jej funkcje. Warto dobrze znać narzędzie na którym będziemy pracować.
 • Stwórz ofertę sprzedażową. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o przedstawienie oferty, ponieważ kopiowanie informacji od sprzedawcy nie wpływa dobrze na pozycjonowanie sklepu – to po pierwsze, w związku z tym postaraj się umiejętnie zmodyfikować opisy, zdjęcia i prezentacje towaru.
 • Stale rozwijaj swój sklep. W praktyce oznacza to ciągłą walkę o klientów, poszerzaj swoją ofertę, promuj swój biznes.
 • Pamiętaj również by testować każdy etap wdrożeniowy.

Zaczynam – czy muszę posiadać firmę?

Mówiąc w skrócie – Tak. W związku z tym, że będziesz prowadzić sklep internetowy, a jest to forma działalności gospodarczej, to musisz założyć firmę. Jak pisałem w jednym z wcześniejszych wpisów do kwoty przychodu 1125 PLN nie trzeba tego robić i można działać jako działalność nierejestrowana, lecz w tym przypadku będziemy musieli podpisać między innymi umowę z hurtownią, wystawiać dokumenty sprzedażowe itp. Dlatego najlepiej od początku podejść do tego profesjonalnie i nastawić się na założenie działalności gospodarczej. Poza tym to właśnie my będziemy odpowiadać ze wszelkie kwestie, które wynikają z ustawy o prawach konsumenta, ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, kodeksu cywilnego oraz przepisów o ochronie danych osobowych . Warto pamiętać, że firmę możemy założyć przez internet nie wychodząc z domu.

Koszty otwarcia sklepu w modelu dropshipping

Aby nasz sklep mógł odpowiednio funkcjonować musimy ponieść koszt stworzenia sklepu internetowego, jak również koszt integracji z hurtownią. Może ceny nie są ogromne, ale musimy o nich pamiętać. Jeśli byśmy chcieli skorzystać z jednych z wiodących firm, które specjalizują się w tworzeniu sklepów internetowych, wraz z integracją z hurtownią w formacie dropshipping, to czeka nas wydatek rzędu 99 PLN miesięcznie za sklep internetowy. Oczywiście są co jakiś czas promocje na pierwszy rok lub dwa, lecz nie warto na nie liczyć. Poza tym warto pamiętać że po zakończeniu promocji będziemy musieli opłacić abonament w pełnej wartości. Jeśli chodzi o integracje to za nią zapłacimy od 31 PLN netto miesięcznie. Cena różni się w zależności od ilości zintegrowanych hurtowni, jak również od częstotliwości odświeżania oferty i zaciągania informacji o aktualnych stanach magazynowych i cenach. Dlatego można spokojnie założyć, że miesięczny koszt wyniesie minimalnie 130 PLN netto miesięcznie. Rocznie da nam to wartość 1560 PLN netto. Cena ta jest przy założeniu, że sami zaprojektujemy i stworzymy sklep. Jeśli będziemy chcieli skorzystać z kompleksowej obsługi wraz z motywami graficznymi, zrobieniem sklepu internetowego itp. to cena za taką usługę wynosi około 4000-4500 PLN netto.

Podsumowanie

Czy jest to dobry pomysł na biznes? Na pewno niewiele ryzykujemy. Jesteśmy w stanie dokładnie określić koszty. Jednak warto pamiętać o ogromnej konkurencji. Sklep w formacie dropshipping może być prowadzony z sukcesem. Warto tylko znaleźć swoją niszę i grupę docelową. Sklep również musi się czymś wyróżniać lub należy zainwestować w dobrą promocję. Największą zaletą jest fakt, że nie musimy skupiać się na czasochłonnej pracy magazynowej i logistycznej. W związku z tym każdy, nawet po godzinach swojej pracy może spróbować siły jako sklep działający na zasadzie dropshippingu.

Podobne wpisy