Markowe produkty z Chin – czy warto? Co należy wiedzieć? Przede wszystkim trzeba być bardzo ostrożnym. Czasami sprzedawcy kuszą niską ceną za towar z Chin który jest markowy. Często jest to oszustwo lub próba wmanewrowania nas w import podróbek z Chin.

Markowe produkty – produkcja w Chinach

Planujesz import z Chin i pewnie zastanawiasz się jak najlepiej zacząć ten cały proces. Na pewno pierwsze co przychodzi do głowy to fakt, że wszystkie największe marki na świecie produkują lub produkowały swoje towary w Chinach. W związku z tym ceny powinny być dużo niższe i import powinien być opłacalny. Poza tym wiele osób myśli, że skoro marki zleciły produkcję OEM lub ODM w Chinach to na lokalnym rynku ceny będą niższe niż w Polsce. Pomimo tego że takie myślenie jest logiczne to jest nieprawdziwe. Dlaczego?

Po pierwsze zanim jakakolwiek marka zgodzi się produkować w Chinach to podpisuje umowę w której fabryka jest zobowiązana między innymi do tego, że nie mogą wykorzystywać ich logotypu lub sprzedawać towaru innym. Wszystkie partie produkcji muszą być dostarczone do magazynu właściciela marki. Każde naruszenie umowy wiąże się z ogromnymi konsekwencjami.

Po drugie właściciele marki kształtują politykę cenową na różnych rynkach w tym w Chinach. Dlatego nierozsądne byłoby zakładanie że w Chinach będzie taniej. W Państwie Środka żyje dużo więcej ludzi, jak również osób majętnych jest sporo. Dlatego często polityka cenowa wielu marek jest taka, że w Chinach dany towar kosztuje więcej niż np. w Europie. Osobiście mogłem tego doświadczyć gdy mieszkałem w Chinach przez prawie 4 lata. Dlatego też odzież lub elektronikę (markową) kupowałem w Polsce.

Uważaj na niskie ceny

Jeśli otrzymasz ofertę na bardzo tani markowy sprzęt z Chin to uważaj. Po pierwsze fabryka nie może oferować takiego sprzętu bez pisemnego upoważnienia od właściciela marki. Po drugie jeśli to jakiś pośrednik to jest duża szansa, że towar który jest nam oferowany to podróbka.

Może się też zdarzyć, że oferta jaką otrzymaliśmy jest na sprzęt, który był używany lub odnowiony. Tak czy inaczej należy uważać na niskie ceny markowych towarów. Nie sugeruj się zdjęciami ponieważ różnice mogą być niedostrzegalne.

Import markowych produktów

Warto wiedzieć i pamiętać, że można legalnie używać cudzego znaku towarowego jeśli nastąpiło tak zwane “wyczerpanie prawa”. Kiedy się tak dzieje?

  • Gdy legalnie wprowadzono do obrotu towar.
  • Gdy doszło do faktycznego wydania towaru .
  • Towar został wprowadzony przez właściciela znaku lub za jego zgodą.

Wyczerpanie prawa do znaku towarowego ma miejsce, jeśli produkty oznaczone znakiem wprowadzono do obrotu na obszarze Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wynika z tego, że możemy handlować takim towarem jeśli został legalnie wprowadzony do obrotu w którymkolwiek z krajów tego obszaru. Nie można mówić o wyczerpaniu prawa jeżeli towar jeszcze nie trafił na rynek wspólnoty bądź trafił, ale poza obszarem UE.

W związku z tym aby legalnie wprowadzić do obrotu towar musimy posiadać zgodę właściciela marki. Jeśli będziemy próbować sprowadzić markowy towar bez takiej zgody, to towar zostanie zatrzymany na granicy. Przedstawiciel producenta zostanie powiadomiony o zaistniałej sytuacji, a my możemy się spodziewać konsekwencji prawnych.

Co znamienne w Chinach również wiele się zmieniło i Państwo Chińskie bacznie przygląda się kwestii własności intelektualnej. Dlatego może się okazać, że przy odprawie eksportowej zostanie wykryta próba sprzedaży podrobionego towaru, dlatego gdy zapłaciłeś za taki towar to jeśli go nie otrzymałeś to może wynikać nie tyle z faktu, że dostawca go nie wysłał (chociaż też to jest możliwe ponieważ jest to jedna z metod oszustwa), lecz dlatego, że towar został zatrzymane przez Chiński urząd celny.

Podsumowanie

Jeśli otrzymałeś bardzo dobrą cenę na buty NIKE, sprzęt APPLE lub słuchawki BOSE z Chin, to najlepsze co możesz zrobić to wykasować taką wiadomość. Bez zgody producenta nie sprowadzisz towaru. Mogą Cię za to spotkać nieprzyjemności, wiele stresu i straty finansowe.

Może Cię zainteresuje:

Podobne wpisy