Sprawdzenie próbek czyli tak zwanych sampli towaru jest kluczowe, aby rozpocząć bezpieczny import z Chin. Nikt przecież nie chce kupować kota w worku. Szczególnie jeśli płacimy niemałe pieniądze za nasze zamówienie.

Dlaczego warto zamówić próbki z Chin?

Specjalnie piszę dlaczego warto, a nie czy warto. Ponieważ jestem przekonany tak jak i większość doświadczonych importerów, że sprawdzenie próbek z Chin jest jednym z niezbędnych kroków zanim podejmiemy decyzji o podjęciu współpracy. Pamiętaj, aby zawsze kiedy otrzymasz ofertę od nowego kontrahenta sprawdzić nie tylko parametry, cenę czy dokumenty takie jak certyfikat CE lecz również zamówić próbkę. Dlaczego?

  • Mamy możliwość fizycznie dotknąć i sprawdzić czy towar jaki zamawiamy to jest to o co nam chodzi .
  • Jesteśmy w stanie próbkę przetestować i sprawdzić jej parametry.
  • Posiadając próbkę możemy zlecić niezależne badania.
  • Mamy punkt odniesienia do późniejszych dostaw i porównania jakości przy finalnej dostawie.

Wszystkie te punkty są o tyle istotne, że kiedy szukamy nowego dostawcy to często pierwsze na co zwracamy uwagę to cena. Nic w tym dziwnego i złego. Każdy importer stara się znaleźć najtańszego dostawcę. Oczywiście przy akceptowalnej jakości. Dlatego próbki są tak ważne. Poza tym gdy zamawiamy towar OEM lub ODM to warto również sprawdzić czy wszystko jest zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Inną opcją jest fizyczna inspekcja w Chinach. Jednak wiąże się to z większymi kosztami i nie zawsze da się to zrobić (tak jak teraz w dobie pandemii).

Zamawianie próbek z Chin

Zamówić próbki z Chin możesz na co najmniej klika sposobów i każdy z nich jest dobry. Jednym z nich jest zrobienie tego przez portal alibaba.com. W tym celu nie musimy mieć otwartej działalności gospodarczej. Szczególnie to istotne kiedy dopiero myślimy o imporcie. Więcej na ten temat i zamówienia przez Alibaba w tym artykule. Zamówienie przez alibabę ma ten plus, że jest tam trade assurance. W związku z tym jesteśmy chronieni, a sam dostawca jest sprawdzony.

Kolejna opcja to faktura proforma od dostawcy. Następnie opłacamy ją standardowo przelewem bankowym. Tutaj nie ma trade assurance. W związku z tym jeśli jest to mała kwota to niewiele ryzykujemy. Jednak polecałbym, każdemu nowemu importerowi, aby robił zakupy przez portale typu alibaba, made-in-china, globalsource itp. Są tam sprawdzone i zweryfikowane firmy (co nie znaczy, że nie ma też oszustów) i ryzyko jest nieporównywalnie mniejsze niż gdy ktoś wysyła nam po prostu maila z ofertą.

Kto ponosi koszt próbek?

Niema tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Część dostawców decyduje się na wysłanie próbek bezpłatnie. Jednak dzieje się tak gdy już mamy jakąś biznesową relację i chcemy sprawdzić dodatkowe modele lub nowy towar. Praktyka pokazuje, że przy nowym dostawcy trzeba opłacić zarówno koszt próbek jak i dostawy. Niemniej dostawcy zastrzegają, ze to koszt będzie zwrócony przy złożeniu pierwszego zamówienia.

Próbki i sample z Chin – odprawa celna

W myśl definicji z ustawy o VAT w art. 7 i ust 3 i 7. próbki są zwolnione z podatku. Jednocześnie definicja ta brzmi:

Przez próbkę, o której mowa w ust. 3, rozumie się identyfikowalne jako próbka egzemplarz towaru lub jego niewielką ilość, które pozwalają na ocenę cech i właściwości towaru w jego końcowej postaci, przy czym ich przekazanie (wręczenie) przez podatnika:

1) ma na celu promocję tego towaru oraz

2) nie służy zasadniczo zaspokojeniu potrzeb odbiorcy końcowego w zakresie danego towaru, chyba że zaspokojenie potrzeb tego odbiorcy jest nieodłącznym elementem promocji tego towaru i ma skłaniać tego odbiorcę do zakupu promowanego towaru.

Jak widać może być to niewielka ilość danego towaru, która ma na celu ocenę cech i właściwości produktu w celu promocji. Dlatego nie przesadzaj z ilością towaru jaki chcesz otrzymać jako próbki. Dlaczego? Ponieważ może się zdarzyć, że celnik zakwestionuje czy faktycznie dany towar to próbka. To właśnie od urzędu celnego będzie zależało ustalenie stanu faktycznego i dokonanie odprawy.

Z kolei art. 51 ust. 1 ustawy o VAT: Zwalnia się od podatku import towarów umieszczonych w przesyłkach wysyłanych z terytorium państwa trzeciego bezpośrednio do odbiorcy przebywającego na terytorium kraju, pod warunkiem, że łączna wartość towarów w przesyłce nie przekracza kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 22 euro. Przy czym zwolnienia z podatku VAT nie stosuje się w przypadku importu z krajów trzecich: – napojów alkoholowych, – tytoniu i wyrobów tytoniowych, – perfum i wód toaletowych, – towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego. Próbki również będą zwolnione z cła jeśli wartość towaru jest poniżej 150 Euro. Więcej na temat czy da się uniknęć cła i VATu pisałem we wcześniejszych artykułach.

Jakie dokumenty potrzebne do dokonania odprawy celnej?

Do samej odprawy będziemy potrzebować dokumentów takich jak:

Istotna uwaga – na fakturze handlowej każda pozycja jednostkowa musi posiadać wartość. Czyli nie może być wpisane przy jakiejkolwiek pozycji „0”. Co innego gdy cena jednostkowa to np. 5 USD a w podsumowaniu widnieje skrót F.O.C. Wszystkie produkty które są wysyłane jako sample muszą się znaleźć na fakturze.

Tutaj jeszcze mała uwaga – jest duża szansa że kontrahent z Chin nie przedstawi poprawnej faktury. Niemniej warto się przygotować i również poprosić Chińskiego dostawcę, aby wszystko było zgodnie z wymaganiami.

Próbki na osobę prywatną czy na firmę?

W moim przypadku lepiej na osobę fizyczną. Mniej zachodu, prościej i taniej. Oczywiście może się okazać, że nasz dostawca dorzuci nam parę gratisów i próbek przy zamówieniu – w tedy tak jak pisałem w artykule na temat F.O.C. To nie jest wielki problem i można szybko temat załatwić. Niemniej kiedy jest wysyłana dedykowana paczka z próbkami to lepiej odprawę zrobić na osobę fizyczną. Paczka przejdzie odprawę zbiorczą i szybciej będzie dostarczona. Nie będzie problemów z certyfikatami i deklaracją CE. Ja musiałem praktycznie za każdym razem przedstawiać deklaracje. Odprawa – miałem ostateczną – co kosztowało więcej niż zbiorcza w DHLu. Być może gdybym od początku zaznaczał że to gratisy to byłoby inaczej. Tak czy inaczej – próbki zawsze później są testowane i niszczone – przynajmniej w moim przypadku. Tak więc dostawa na osobę fizyczną jest lepszym rozwiązaniem. Przynajmniej dla mnie. Poza tym towary sprowadzane w małych ilościach o charakterze niehandlowym, które wysyłane są z państwa trzeciego przez osobę fizyczną do innej osoby fizycznej mieszkającej na terenie UE, są zwolnione z cła i podatku VAT o równowartości 45 euro.

Podobne wpisy