Ucz się na błędach – najlepiej cudzych, a nie swoich. Dziś o najczęściej popełnianych błędach w imporcie z Chin.

Niesprawdzony dostawcy lub towar z Chin

Jednym z najczęstszych błędów, każdego importera – łącznie z doświadczonymi, jest niedostateczne sprawdzenie dostawcy lub towaru. Dlaczego tak się dzieje? Często wynika to z faktu, że mamy mało czasu, a towar chcemy sprowadzić jak najszybciej. Logistyka, zerwane łańcuchy dostaw czy też pandemia Covid-19 sprawiła, że import z Chin był wyzwaniem. Czym może skutkować to, że nie sprawdzimy dostawcy?

Największym problemem może być to, że zostaniemy po prostu oszukani. Najczarniejsza z czarnych możliwości to sytuacja, gdy zostajemy bez towaru i bez pieniędzy. Przy tym muszę wszystkich uspokoić zazwyczaj tak się nie dzieje. W takim razie na czym może polegać oszustwo? Może się okazać że towar jest złej jakości, że fabryka nie posiada odpowiednik certyfikatów itp. Co może finalnie spowodować, że będzie problem z odprawą celną lub ze sprzedażą towaru.

Dlatego to bardzo ważne, aby na wybór dostawcy poświęcić trochę czasu. Warto też dać sobie 1-2 tygodnie na sprowadzenie próbek. W przeciwnym razie możemy się mocno zdziwić kiedy sprawdzimy zamówienie, a okaże się, że towar nie odpowiada naszym wymaganiom.

Jak się chronić?

Wiele firm w tym my oferujemy inspekcję zarówno samej fabryki jak i inspekcje w trakcie i po produkcyjną. Oczywiście taka usługa jest dodatkowo płatna. Niemniej istnieją sposoby jak sprawdzić fabrykę samemu – za darmo przez internet. Więcej o tym mówię w moim kursie online.

Błędy w oznakowaniu towaru

Kolejnym bardzo częstym błędem jest brak lub nieodpowiednie oznaczenia na towarze. Wiele produktów wymaga odpowiedniego oznakowania. Najprostszym przykładem jest odzież. Na każdym produkcie odzieżowym musi się znaleźć metka z odpowiednimi informacjami. Niemniej często jest z tym problem. Czasami brakuje składu, innym razem metka jest i wszystkie wymagane informacje, lecz nie jest w języku polskim. Takie błędy – mimo, że mogą wydawać się drobne – mogą być przyczyną licznych trudności przy odprawie lub wręcz dodatkowych opłat. Aby móc dopuścić towar do obrotu i przejść odprawę celną – niejednokrotnie trzeba przejść procedurę naprawczą. W takim przypadku tracimy cenny czas i pieniądze ponieważ taka procedura może być czasochłonna. Teraz wspominamy o towarze jakim jest odzież, a jest to jedna z prostszych rzeczy importowanych z Chin. W przypadku elektroniki lub maszyn dochodzą dodatkowe oznaczenia, które musimy znać.

Dlatego, jeśli do tej pory importowałeś tylko małe ilości lub tylko pod własne potrzeby jako osoba fizyczna to pamiętaj, aby przed każdym importem sprawdzić odpowiednie oznaczenia czy też certyfikaty od dostawcy.

Dostawa na warunkach DDP

Najczęściej wysyłka na warunkach DDP będzie mieć miejsce, gdy oddamy inicjatywę organizowania transportu dostawcy z Chin. Temat wielokrotnie opisywany i omawiany na forach, grupach czy stronach internetowych. W skrócie należy unikać tego rodzaju transportu. Dlaczego? Opisywałem to już jakiś czas temu – jeśli chcesz znać szczegóły to proszę sprawdź ten link.

Podsumowanie

Dziś zasygnalizowałem trzy najczęstsze błędy importerów. Niestety jest ich wiele więcej i niektóre z nich również ja popełniłem. Jednak o tym w kolejnych wpisach. Niemniej mam dla Ciebie dobrą wiadomość : wbrew pozorem łatwo jest ominąć wiele pułapek związanych z importem jeśli zastosuje się listę kontrolną (Check-list) importera, która stworzyłem i którą dodaje do każdego sprzedanego kursu. Poza tym świadomość tego z jakimi zagrożeniami lub błędami możemy się mierzyć, będzie kluczową wiedzą, która pozwoli wyjść z niejednej sytuacji obronną ręką.

Jeśli chcesz zdobyć wiedzę o tym jak bezpiecznie importować z Chin to zapraszam na kurs video.

Podobne wpisy