Jakie były ceny transportu z Chin do Polski w grudniu 2022? I dlaczego było tak tanio?

Transport kontenerowy morski z Chin

W przypadku importu z Chin w kontenerach 40HQ w pierwszych tygodniach grudnia stawka za sam transport morski wahała się w granicach 1650 – 1800 USD w przypadku trasy Shenzhen – Gdańsk.

Jeśli by wziąć pod uwagę cenę “all-in” to koszt w grudniu 2022 – łącznie z dowozem, odprawą itp. Wynosił na warunkach FOB ok. 2750 – 3100 USD.

Oczywiście wszystko zależy od armatora jakiego wybierzemy czy też spedycji itp. Niemniej ceny były bardzo dobre zważywszy, że grudzień to szczyt sezonu importowego i transportowego z Chin.

Wszystkie branżowe media rozpisują się o tym, że rok 2023 przyniesie kolejne przeceny na transportu. Oczywiście armatorzy bronią się przed tym i będą bronić cały czas, jednak jest to nieuniknione. Dlaczego?

Po pierwsze, spada pobyt na wysyłki w kontenerach. Poza tym cały czas realne jest widmo recesji. Dodatkowo w wyniku zerwanych łańcuchów logistycznych w latach pandemii wiele firm stara się przenieść produkcję z Chin do np. Indii, Wietnamu czy też na rodzimy rynek – tak by zminimalizować potencjale perturbacje. Szczególnie, że Chiny dopiero parę tygodni temu odeszły od polityki “zero covid”. Polityka ta skutkowała wielką niepewnością czy lub kiedy zostaną zamknięte całe dzielnice miast, co miało ogromny wpływ, na produkcję jak i opóźnienia w imporcie. Jak by tego było mało to inwestycje poczynione przez armatorów w nowe mega kontenerowce właśnie znajdują swój finał w postaci odbiorów tych jednostek. W związku z tym cięcie tras i inne zabiegi na niewiele się zdadzą kiedy to podaż znacząco przewyższy popyt. A tak się już teraz dzieje.

Transport kolejowy z Chin

W przypadku transportu kolejowego to w grudniu ceny wyglądały następująco:

  1. Objętość 16 CBM, waga 4700kg, FOB Shenzhen – > Wrocław. Cena z dostawą do magazynu, odprawą i ubezpieczeniem: 2630 – 3200 USD
  2. Objętość 1,07 CBM, waga 200kg, FOB Shenzhen. Cena obejmuje dostawę do magazynu, odprawę, ubezpieczeni i paletyzacje: 550 – 695 USD
  3. Objętość 4,06 CBM, waga 500kg, FOB Shenzhen. Cena tak jak w poprzednim przypadku all-in : 820 – 1085 USD
  4. Objętość 14,60 CBM, waga 5200kg, FOB Shenzhen. Cena z dowozem, paletyzacją, odprawą i ubezpieczeniem : 2675 – 2825 USD

Jak łatwo zauważyć połowa kontenera 20 stopowego to wydatek zbliżony do pełnego kontenera 40HQ drogą morską. Wyceny jakie podsyłam to realne wyceny i zlecenia które realizowaliśmy w grudniu.

Chcesz nauczyć się importu z Chin? Zapraszam na kurs video import z Chin od podstaw.

Podobne wpisy