Ciężarówki z Chin do Europy jechały już wcześniej. Teraz pomysł wraca z podwójną siłą i determinacją. Czy ten nowy sposób transportu się przyjmie? Co warto wiedzieć?

Transport drogowy z Chin do Włoch

We Włoszech firma Fercam, która do tej porty ładunki wysyłała przede wszystką drogą lotniczą lub morską decyduje się na otwarcie nowego połączenia. Wszystko ze względu na duże zapotrzebowanie towarów medycznych jak i ze względu na długi czas wysyłki w przypadku transportu lotniczego (o opóźnieniach w wylotach pisałem już wcześniej), a przy tym na ekstremalnie wysokie ceny. Trasa z Chin do Włoch ponoć ma zająć maksymalnie 17 dni. Zmiany w transporcie wymuszone są przez epidemię koronawirusa, która zmieniła w znacznym stopniu globalne łańcuchy dostaw.

To właśnie wysokie stawki za transport lotniczy w połączeniu z długim transit time wpływają na rozważania i próby uruchomienia transportu drogowego z Chin. Transport kolejowy również przeżywa oblężenia, a transport drogą morską nie wchodzi w grę dla wielu produktów ze względu na długi czas dostawy. Ponoć pierwsi klienci we Włoszech wyrazili swoje zainteresowanie taką formą transportu.

Co ciekawe pomysł nie jest nowy.

Pilotażowy transport drogowy z Chin do Polski odbył się w 2018 roku

W 2018 roku pomiędzy Kazachstanem i Chinami zostało otwarte przejście graniczne w Khorgos. Przejście to wpisywało się w koncepcję Jednego Pasa i Drogi, którą forsują i Chiny w celu zwiększenia transportu w ramach nowego Jedwabnego Szlaku.

26 listopada 2018 roku po zaledwie 13 dniach od wyruszenia z Khorgos transport ciężarówek jadąc przez Kazachstan, Rosję i Białoruś dotarł do Polski. Trasa wyniosła około 7000 km.

Już w 2018 roku mówiło się, że może to być kamień milowy i swojego rodzaju przełom dla transportu transgranicznego z Chin. Również już w tedy snuto plany, że to kwestia czasu kiedy taki transport mógłby wynieść nawet 10 dni. Co prawda zaznaczono że to kwestia lat. Niemniej już teraz jest to jakiś początek.

W 2019 roku Rosja dostrzegła korzyści i dała zielone światło aby rozpocząć budowę odcinka drogowego na szlaku z Chin do Europy. Ponoć budowa odcinka autostrady o długości bagatela 2 tys. km ma trwać 12 do 14 lat. Niemniej gdy projekt będzie w pełni ukończony to w tedy transport drogowy byłby w stanie konkurować ze statkami, samolotami lub koleją. Co ciekawe już teraz wszyscy zauważają, ze transport drogowy będzie droższy niż kolejowy jednak na pewno tańszy od lotniczego.

Pandemia – czas szans i zagrożeń w transporcie

Mając to wszystko na uwadze kolejne firmy transportowe coraz śmielej myślą i wdrażają procedury, aby transport drogowy z Chin stał się rzeczywistością. Dostrzegając ogromne zapotrzebowanie Niemiecka platforma InstaFreight ma pomysł aby uruchomić transport drogowy z Chin. Powód jest znany transport morski jest za długi, a lotniczy za drogi.

Co ciekawe transport ten ma trwać około 20 do 22 dni. Będzie istniała opcja aby go skrócić za dodatkową opłatą. Po wniesieniu jej ciężarówka będzie miała większą obsadę i czas dostawy będzie szybszy. Do wyboru mają być różne szlaki. Kto miałby obsługiwać te trasy? Ponoć przewoźnicy którzy współpracują z InstaFreiht. a jest ich ok 12 tys.

Podsumowanie

Mając to wszystko na uwadze widać, ze transport drogowy z Chin wzbudza coraz więcej zainteresowania i może się wydawać alternatywą. Niemniej moim zdaniem nawet jeśli odbędą się jakieś transporty drogowe z Chin ciężarówkami to będzie to tylko mały ułamek transportu morskiego, kolejowego czy lotniczego. Dodatkowo w przypadku kiedy transport lotniczy unormuje się trochę bardziej i więcej linii lotniczych będzie dostosowywać swoje samoloty do transportu towarowego, a dodatkowo loty pasażerskie będą wznowione to ceny i czas oczekiwania na wysyłkę wróci do normy. W takim przypadku może się ponownie okazać, że transport drogowy nie będzie miał ekonomicznego sensu. Co więcej póki mega-autostrada pomiędzy Chinami a Europą nie powstanie na wszystkich odcinkach to nie ma co liczyć, że transport drogowy będzie jakąkolwiek sensowną alternatywą dla transportu morskiego lub kolejowego.

Może Cię zainteresuje:

Jeśli chcesz poznać wycenę na Twój transportskorzystaj z formularza.

źródła: 1, 2, 3, 4

Podobne wpisy