Chcesz zacząć import z Chin, a nie wiesz ile pieniędzy potrzebujesz? Dziś informacje jak policzyć ile faktycznie trzeba środków, aby zainwestować i zacząć swój własny import z Chin.

Nie trzeba być milionerem aby rozpocząć import

Jeśli myślisz, że tylko duże firmy zajmują się importem z Chin to się mylisz. Tak na dobrą sprawę większość osób lub firm które się tym zajmują to stosunkowo małe przedsiębiorstwa. Często są to kilkuosobowe firmy, a zdarzają się również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą czyli osoby na tak zwanym samozatrudnieniu. W związku z tym nawet ograniczone fundusze nie powinny negatywnie wpływać na rozpoczęcie importu.

Dlaczego tak się dzieję? Przyczyn jest wiele jednak chce tutaj poruszyć tylko dwie z nich. Pierwsza ma związek z transportem, a druga z minimalną ilością zamówienia.

Transport z Chin

Warto pamiętać, że transport z Chin to nie tylko pełne kontenery czyli FCL. Tak na dobrą sprawę ogromną część transportu zdominowała drobnica czyli LCL. Jest to o tyle korzystne rozwiązanie, że za bardzo przystępną cenę można sprowadzić towar z Chin. Więcej na ten temat pisałem w poprzednich artykułach. Miedzy innymi tam gdzie omawiałem różne rodzaju transportu. Jednak przypomnę tutaj, że w przypadku transportu kolejowego i morskiego można przesyłać takie małe przesyłki jak 1 m3. Nawet mniejsze, jednak cena często przeliczana jest do 1 m3. Jeśli chcesz znać przykładowe stawki i ceny na transport kontenerowy i drobnicowy z Chin to zapraszam do śledzenia comiesięcznych aktualizacji. Wyceny za poprzednie miesiące możesz znaleźć tutaj. W związku z tym nie trzeba inwestować dużej ilości gotówki, aby sprowadzić ogromną partię towaru. A sam transport można zrealizować nawet dla stosunkowo małych przesyłek. Oczywiście przy naprawdę małych i lekkich przesyłkach warto sprawdzić koszt kuriera z Chin. Bardzo często będzie to najtańsza opcja. Jak chcesz wiedzieć jak i czym sprowadzać małe paczki z Chin to zapraszam do wcześniejszego artykułu.

MOQ – czyli Minimalna Ilość Zamówienia

Na przestrzeni lat zmieniło się również podejście wielu fabryk w Chinach. Jeszcze niedawno aby podejść do “stołu” i rozpocząć rozmowy i negocjacje handlowe trzeba było posługiwać się ilościami kontenerowymi. To już przeszłość. Teraz często minimalne zamówienie to np. 10, 50, 100 lub 300 sztuk. Biorąc to pod uwagę można całkiem inaczej planować cały proces zakupu. Jesteśmy też w stanie zamówić większą ilość modeli, aby sprawdzić jaki dokładnie produkt będzie się najlepiej sprzedawał. Oczywiście takie niskie MOQ ma swoją cenę. Mianowicie wynika z faktu, że towar jest zrobiony i spakowany zgodnie ze standardem fabryki. Dlatego nie ma co liczyć na jakiekolwiek zmiany w opakowaniach czy produkcie jak to ma miejsce w przypadku produkcji OEM lub ODM. Kupujemy markę chińskiej fabryki lub tak zwany “noname”. Jeślibyśmy chcieli dokonać takich zmian w tedy MOQ wyniesie przynajmniej 500-1000 szt w zależności od dostawcy i produktu.

Jakie fundusze niezbędne aby rozpocząć import?

Jeśli wiemy, że nie potrzebujemy zamawiać całego kontenera i MOQ również jest stosunkowo niskie to możemy przystąpić do kompletowania zamówienia od dostawcy. Oczywiście najlepiej by było gdyby dostawca był w stanie zaoferować nam szeroki wachlarz asortymentu. Może tak być jeśli trafimy na firmę handlową, a nie na fabrykę. Oczywiście jeśli cena nas satysfakcjonuje to nie powinno dla nas być problemem, że nasza współpraca rozpoczyna się od firmy która nie jest producentem. Szczególnie, że w przyszłości gdy biznes się rozwinie będzie szansa na znalezienie lepszego dostawcy. Niemniej jeśli szukamy sprawdzonego dostawcy, który jest producentem to może się okazać, że będziemy w stanie zamówić tylko ograniczoną ilość towaru w dobrych cenach. Być może trzeba będzie skorzystać z firmy, która skompletuje dla nas towar lub uzgodnić to ze spedycją.

Trudno również określić jaki dokładnie budżet będzie potrzebowała każda osoba. Ponieważ jeśli wyobrazimy sobie, że ktoś zdecyduje się na import etui do telefonów i szybek chroniących to koszt zakupu jest bardzo niski. Bardzo często koszt nie przekracza nawet 1 USD. Często jest to nawet około 0,5 USD. W przypadku szkła ochronnego sprawa ma się podobnie.

Policzmy jaki budżet jest potrzebny aby rozpocząć import z Chin.

Załóżmy że przedsiębiorca będzie sprowadzać etui. Wybiera 20 najbardziej popularnych modeli telefonów. Dodatkowo etui będą się różnić kolorami. Dla ułatwienia ktoś wybiera 5 różnych kolorów. Do tego zakłada, że na próbę zamówi po 100 szt z modelu.

Załóżmy również że średnia cena to 0,5 USD za etui i szybę ochronną.

W przypadku etui sprawa wygląda tak: 20*5*100*0,5 = 5000 USD

W przypadku szybek ochronnych to: 20*100*0,5 = 1000 USD

Łącznie to 6000 USD. Po aktualnym kursie to 23619 PLN.

Jeśli założymy, że nasze etui to takie jak w kodzie: 4202390090 to cło będzie stosunkowo niskie i wyniesie 3,7%. ( Ciekawe orzeczenie i stawka na etui w tamtym przypadku to 3,7%)

Jednak jeśli jest z powleczone folią z tworzywa sztucznego i użyjemy kodu: 4202321000 to cło wyniesie 9,7%.

Warto wcześniej upewnić się z agencją celną. Niemniej na potrzeby wyliczenia uznajmy, że cło będzie wynosić 3,7%.

Jeśli chodzi o cło na szkło ochronne hartowane to kod celny: 7007198000. Stawka cła 3%.

Dojdzie nam dodatkowo koszt transportu z Chin. Jeśli nie jesteś pewny ile mógłby wynieść Cię transport to sprawdź bezpłatnie wycenę. Lub zobacz moje wcześniejsze posty na temat cen na transport kolejowy, morski i lotniczy w poprzednich miesiącach.

Na potrzeby tego wyliczenia przyjmiemy że cała przesyłka będzie wysłana koleją i warto transportu nie przekroczy 500 USD.

Ile finalnie będziemy musieli zapłacić za takie zamówienie?

Transport podzielę proporcjonalnie na etui i szkło hartowane.

W takim przypadku 416 USD przypadnie na etui a 84 USD na szkło.

Etui:

Wartość w USD = 5416 USD (wraz z transportem).

Podstawa opłat to 22541 PLN (system ISZTAR przyjął kurs na 4,1619), cło wynosi 3,7% = 834 PLN

Gdy doliczymy cło do wartości 22541 to uzyskamy 23375 PLN. Następnie dojdzie nam VAT 5376 PLN.

Łącznie = 28751 PLN

Szkło hartowane:

Wartość zamówienia w USD = 1084 USD (wraz z transportem).

Podstawa opłat 4511 PLN. Stawka cła 3% = 135 PLN

Doliczając cło mamy 4646 PLN + VAT 23% 1069 PLN.

Łącznie = 5715 PLN

Tak więc transport z Chin, cło i VAT wyniesie nas 34466 PLN. Dodatkowo należy pamiętać o magazynowaniu, kosztach sprzedaży w Polsce, kosztach marketingu, księgowości itp. itd. Tutaj należy to policzyć indywidualnie.

Warto wziąć pod uwagę również sugerowany czas rotacji towaru. Poza tym jeśli zobaczymy, że jakiś model zaczyna się nam szybciej sprzedawać to warto być przygotowanym, aby wcześniej złożyć zamówienie tak, aby do nas dotarło zanim towar kompletnie się skończy. Niektórzy przedsiębiorcy liczą, że 1/3 środków musi być przeznaczona na zakup nowego towaru. Następnie 1/3 ulokowana w towarze na magazynie, a kolejne 1/3 u klienta czekająca na spieniężenie/zwrot z pobrania itp.

Tak czy inaczej warto zawsze zostawić sobie dodatkową gotówkę na rachunku, aby można było na bieżąco działać i opłacać wszystko na czas i mieć odpowiedni bufor bezpieczeństwa na działania których nie sposób przewidzieć.

Podsumowanie

Powyższe przykładowe wyliczenie może dać nam obraz ile funduszy będziemy potrzebować, aby rozpocząć import z Chin. Oczywiście, można zaczynać również z mniejszą kwotą. Jednak wszystko zależy od indywidualnej sytuacji, ponieważ część osób woli zacząć import i jednocześnie dalej pracować a dopiero później przejść w 100% na swoje. Z kolei inne osoby mają odłożone większe pieniądze i myśli aby od razu wejść szerszym asortymentem. Jak by nie było osobiście zalecam ostrożność. Lepiej zacząć małymi krokami, zdobywając rynek, doświadczenie i ogładę. Dopiero późnij działać na większą skalę. Sytuacja ekonomiczna i światowa szczególnie teraz jest obarczona dużą niepewnością. Dlatego lepiej być w stanie inwestować takie kwoty, które jesteśmy w stanie spisać na straty. Rozsądne wydaje się założenie że posiadając ok. 50 000 złotych można skutecznie rozpocząć import z Chin.

Podobne wpisy