Omawiam tutaj podstawowe kroki jakie musimy podjąć, aby importować bezpiecznie i z sukcesem towar z Chin.

Krok pierwszy – dobre przygotowanie

Zanim rozpoczniemy cały proces importu z Chin, to warto dobrze się do tego przygotować. Przygotowanie obejmuje pomysł na biznes. Musimy wiedzieć co chcemy kupić i importować z Chin. Musimy też wiedzieć jak wygląda rynek na dany produkt w Polsce lub innym kraju w którym będziemy działać. Również warto by było posiadać choć trochę wiedzy na temat danego produktu, konkurencji itp. Już na etapie przygotowania i zbierania informacji możemy dojść do wniosku, że nasz pomysł nie jest najlepszy i zmienić produkt bądź branże. Poza tym w ramach przygotowania warto zadać sobie dodatkowe pytania jak: Czy chcę aby na produkcie było moje logo lub nazwa mojej firmy? Jak mają wyglądać opakowania? Czy będę chciał je dostosować pod swoje wymagania? Ile mam środków finansowych do zainwestowania? Czy będę sprzedawał dalej jako hurtownik? A może założę własny sklep stacjonarny lub internetowy?

Być może Cię zainteresuje:

Co opłaca się sprowadzać z Chin?

Krok drugi – Wyszukiwanie

Gdy wybraliśmy już produkt jaki nas interesuje i wiemy co chcemy importować z Chin, to warto rozpocząć proces, który w zasadzie nigdy się nie kończy. Czyli wyszukiwanie najbardziej odpowiedniego dostawcy. Tutaj przyjdą nam z pomocą różnego rodzaju portale i strony B2B. Najbardziej znanym z nich wszystkich jest alibaba.com. Oczywiście nie jest to jedyny portal, który zajmuje się kojarzeniem fabryk i dostawców z kupującymi. W innym artykule omówię dodatkowe serwisy i ich możliwości.

Jak zabrać się za wyszukiwanie?

Po pierwsze przetłumacz produkt z języka polskiego na angielski i wrzuć w wyszukiwarkę alibaby. Najprawdopodobniej jeśli poprawnie przetłumaczyłeś i produkt również jest standardowy, to wyniki będą miarodajne. Nie pozostaje nic innego niż zarejestrować się na alibabie i korespondować z dostawcami. Innym sposobem na wyszukanie może być wykorzystanie zdjęcia danego produktu aby silnik alibaby samemu wyszukał dostawców produktu jaki przesłaliśmy. Prosto i wygodnie.

Kolejną opcją na wyszukanie dostawcy to udział w targach branżowych. Takie targi są organizowane co roku. Jeśli interesują Cię takie targi to zapraszam do sprawdzenia tej sekcji.

Co napisać w wiadomości do sprzedającego?

Tworząc wiadomość warto zamieścić jak najwięcej informacji i pytań na które chcielibyśmy otrzymać odpowiedź. Przede wszystkim warto podać nasze wymagania np. Ilość jaka nas interesuje, kolory, wymiary, specyfikacja, materiał. Warto również poprosić o katalog, ceny, warunki handlowe, certyfikaty itp. Im więcej będziemy wiedzieć i otrzymamy informacji od dostawcy tym dla nas lepiej. Oszczędzimy przy okazji wiele czasu.

Wyślij wiadomości do co najmniej kilku lub nawet kilkunastu dostawców

Dlaczego w trakcie wyszukiwania produktów i importu z Chin rozmowa i wysłanie wiadomości do nawet kilkunastu osób jest taka ważna? Ponieważ mamy okazję poznać większą gamę produktów. Poznajemy konkurencję, możliwości, ceny i warunki współpracy. Jest to nieoceniona wiedza, którą będziemy mogli wykorzystać.

Krok trzeci – negocjacje

Kiedy już otrzymamy wyceny i odpowiedzi na wszystkie nasze pytania to warto rozpocząć negocjacje. Może się okazać, że fabryka która dała nam dobrą cenę nie ma najlepszego produktu, wyglądu lub warunków finansowych. Co zrobić? Warto zacząć negocjacje. Posiadając wiedzę odnośnie ofert z innych źródeł możemy wprost powiedzieć, że w innej fabryce mamy lepszą cenę, lepsze warunki itp. Możemy również w trakcie negocjacji podawać ilości jakie planujemy zakupić w ciągu roku, a nie w ciągu jednego miesiąca. W teorii to to samo, lecz dostawca będzie widział większą liczbę i może go skłonić to do poprawienia ceny. Prócz ceny warto zwrócić uwagę i negocjować warunki transportu z Chin. Warunki EXW mogą być dla nas najmniej opłacalne ponieważ będziemy musieli pokryć również koszty lokalne w Chinach. W związku z tym warto wynegocjować warunki FOB. Które dla nas są bardzo dobre i również będziemy w stanie zaoszczędzić trochę pieniędzy. W trakcie negocjacji warto również przypilnować kwestii certyfikatów i innych niezbędnych dokumentów.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat deklaracji CE to sprawdź artykuł: Certyfikat CE, Deklaracja CE i oznaczenie CE.

Jeśli chcesz wiedzieć jak sprawdzić certyfikat CE od Chińskiej firmy to zapraszam do lektury.

Krok czwarty – cło importowe z Chin

To właśnie na tym etapie najpóźniej należy sprawdzić wysokość cła na produkty, które chcemy importować z Chin. W zasadzie najlepiej być tego świadomym już w kroku pierwszym do czego serdecznie zachęcam. Nie chcemy tego kroku w żaden sposób pominąć ponieważ, od wysokości cła będzie zależeć czy nasz pomysł na biznes będzie w ogóle możliwy do zrealizowania. Więcej na temat cła pisałem tutaj.

Warto jednak dokładnie to sprawdzić, by nie okazało się, że na nasze produkty jest wprowadzone np. cło antydumpingowe – tak jak w przypadku rowerów elektrycznych i trzeba w związku z tym zapłacić cło które wynosi 62,1%.

Powiązane artykuły które mogą Cię zainteresować to:

Cło antydumpingowe – co to takiego?

Produkty objęte cłem antydumpingowym

Ile wynosi cło na zabawki z Chin?

Ile wynosi cło na kable USB?

Ile wynosi cło na odzież z Chin?

Ile wynosi cło na bieliznę z Chin?

Ile wynosi cło na maseczki z Chin?

Ile wynosi cło na powerbank?

Cło na okulary przeciwsłoneczne z Chin

Krok piąty – próbki towaru i testowanie produktu

Jeśli przeszliśmy pomyślnie przez poprzednie kroki to warto teraz sprawdzić fizycznie towar jaki chcemy zamówić. Nie ważne czy to będzie mała partia towaru, czy też duże zamówienie. Zasada jest jedna – próbki zawsze trzeba sprawdzić w trakcie importu z Chin. Dlaczego? Ponieważ chodzi o nasze pieniądze i uniknięcie problemów lub rozczarowania. W trakcie rozmowy online, lub wymianie mailowej może się wszystko wydawać ok. Aczkolwiek to dopiero sprawdzenie sampli będzie dawało nam pełny obraz co tak naprawdę zamawiamy i chcemy wprowadzić do obrotu. Pamiętaj, że często najpierw w trakcie wyszukiwania produktu zwracamy uwagę na cenę. Jakość jest dopiero na drugim etapie. Nie powinno tak być. Powinieneś znaleźć jakość, która jest akceptowalna za jak najlepszą cenę. Nie warto iść tutaj na skróty.

Dlaczego testowanie i sprawdzenie samemu produktu jest tak ważne?

Po pierwsze jesteśmy świadomi wszystkich cech produktu. Poza tym jesteśmy w stanie określić czy to jest to, o co nam chodziło. Możemy porównać go z innymi produktami dostępnymi na rodzimym rynku. Możemy również zlecić badania np. CE w Polsce lub w Chinach. Również pozwala nam zaobserwować gdzie i jak umieścić np. nasze logo lub znak CE. Poza tym będziemy w stanie lepiej określić co powinno się znajdować na instrukcji obsługi lub metce. To właśnie na tym etapie warto określić wszystkie dla nas istotne rzeczy. Np. Aby była dołączona instrukcja obsługi, lub by na metce były zawarte konkretne informację. Pozwoli to nam uniknąć późniejszych problemów z inspekcją handlową lub bólu głowy przy odprawie celnej.

Jak zamówić i wysłać próbki?

W tym celu kontaktujemy się z dostawcą i informujemy o ilości i konfiguracji produktu jaki chcemy zamówić. Dostawca również zaproponuje nam koszt dostawy. Często najlepiej się zgodzić na wysyłkę kurierem, ale jedynie na warunkach DAP (nasz magazyn). Kiedy paczka dotrze na miejsce jeśli miała niską wartość (do 22 dolarów) to nawet nie będziemy musieli nic dodatkowego opłacać. Pamiętać aby unikać warunków DDP. Często wiążą się z problemami z odprawą. Strona Chińska nie ma możliwości dokonać odprawy w Unii Europejskiej chyba, że posiada tutaj swoje przedstawicielstwo. Jeśli by tak było to w tedy fakturę handlową powinniśmy otrzymać również od tej firmy bo na nią byłaby odprawa. Jednak bardzo często się tak nie dzieje. Faktura jest z Chin. Towar został dostarczony, ale nie ma dowodu na odprawę i mamy problem z wprowadzeniem towaru do obrotu. Wniosek – unikaj DDP.

Być może zainteresuje Cię dodatkowo artykuł na temat:

Próbki z Chin. Jak zamówić? Jak oclić? Jak się przygotować?

Brak odprawy celnej? Towar w magazynie? Czyli co to to gray customs? Kiedy jesteśmy narażeni?

Import z Chin – czy da się uniknąć VATu i cła?

Krok szósty – sprawdzenie wiarygodności dostawcy

Krok ten możemy wykonać dużo wcześniej. Już na etapie zamawiania próbek. Lecz na pewno będziemy chcieli być pewni co do dostawcy kiedy składamy zamówienie na większą wartość. Jak można to zrobić? Oczywiście są różnego rodzaju płatne raporty, można również samemu zwizytować fabrykę. Jednakże są to dość kosztowne i pracochłonne metody. Jedną z najprostszych jest zamawianie od zweryfikowanych dostawców na alibabie. Warto też poprosić o dokumenty firmowe np. Business Licence itp.

Być może Cię zainteresuje:

Jak sprawdzić za darmo kontrahenta, dostawcę z Chin? Portal Alibaba.

Krok siódmy – zamówienie z Chin

W momencie kiedy jesteśmy pewni, że towar, warunki, cena itp. są dobre to możemy złożyć zamówienie. Wtedy najprawdopodobniej otrzymamy fakturę pro forma. Więcej na jej temat i użycia w trakcie importu z Chin pisałem tutaj. W momencie podpisania proformy i wpłaty zaliczki uruchamiana jest produkcja. Czas produkcji może się różnić w zależności od możliwości fabryki i produktu jaki zamawiamy. Zaraz po złożeniu zamówienia warto poprosić o datę wyprodukowania, a następnie monitorować czy nie ulega zmianie. W trakcie produkcji można również zlecić kontrole produkcyjną, aby mieć pewność, że towar jest odpowiednio produkowany. Minimalne co warto zrobić to poprosić o zdjęcia z produkcji każdego modelu/ produktu. Jak również o zdjęcia z załadunku towaru.

Krok ósmy – zlecenie spedycyjne i wysyłka

Jeżeli jest to nasze pierwsze niewielkie zamówienie to najprawdopodobniej będziemy chcieli, aby dostawca wysłał do nas towar tak byśmy nie musieli się tym zbytnio przejmować. Pamiętajmy aby to były warunki DAP. Jeśli jednak sami będziemy się tym zajmować, to warto wybrać wcześniej w Polsce odpowiednią spedycję. Liczyć się będzie między innymi cena, ale również aby mieli własną agencję celną. Wtedy będą nam w stanie pomóc również z odprawą. Wysyłając z wyprzedzeniem dokumenty i tłumaczenia będziemy mogli dobrze się przygotować do odprawy celnej towaru z Chin. W momencie gdy zaakceptujemy ceny i podpiszemy umowę na zlecenie spedycyjne to pozostanie nam tylko przekazać dane teleadresowe do naszego dostawcy. Spedycja zajmie się wszystkim w naszym imieniu.

Jeśli interesuje Cię wyceną lub pomoc w transporcie – zapraszam do wypełnienia formularza.

Być może Cię zainteresuje:

Ile wynosi cena za transport morski z Chin?

Ile wynosi cena za transport kolejowy z Chin?

Jak najtaniej wysyłać małe paczki z Chin do Polski?

Krok dziewiąty – dokumenty niezbędne do odprawy

Nie będę się wiele rozpisywał. Na temat podstawowych dokumentów do odprawy pisałem tutaj. Zapraszam do przeczytania. Na tym etapie będziemy musieli również opłacić cło. Warto dodać, że przed dokonaniem pierwszego importu należy zarejestrować się i uzyskać numer EORI. Więcej na temat co to jest i jak uzyskać numer EORI w tym artykule. Poza tym jako importer będziemy musieli również zarejestrować się na potrzeby gospodarowania odpadami. Czyli musimy być wpisani w Bazie Danych Odpadowych. W skrócie BDO. Wkrótce więcej na ten temat napiszę.

Krok dziesiąty – księgowość i sprzedaż

Gdy przeszliśmy cało odprawę to pozostało już tylko przekazać do księgowości: Faktura handlowa, PZC i inne dokumenty z odprawy. Na tej podstawie księgowość będzie mogła przyjąć towar, a my ten towar sprzedawać mając świadomość, że został poprawnie wprowadzony do obrotu.

Podsumowanie

Import z Chin jest czasochłonnym i bardzo wymagającym procesem. 10 kroków opisanych powyżej to szkic tego w jaki sposób działać. Nie wyczerpuje tematu, wręcz przeciwnie – jedynie dotyka dużej ilości zagadnień. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z importem z Chin to mam nadzieję, że ten artykuł chociaż trochę przybliżył Ci temat i schemat działania.

Może Cię zainteresuje:

Aliexpress dlaczego ceny przesyłek są tak tanie.

Dlaczego import często się nie opłaca?

Czy koleją można wysyłać baterie, akumulatory i inny niebezpieczny towar?

Ile potrzeba pieniędzy aby zacząć import z Chin? Słownik importera. Co oznaczają skróty ADR, DGR, FCL

Podobne wpisy