Skrót ODM oznacza Original Design Manufacturer, w praktyce oznacza przedsiębiorstwo, które produkuje i projektuje towar na zlecenie, który finalnie będzie nosił logo innej firmy.

Produkcja ODM w Chinach

Wiele fabryk w Chinach oferuje swoje usługi jako fabryka ODM. Chiny jako fabryka świata ma wyrobioną renomę, że może wyprodukować praktycznie wszystko. Jeśli interesuje Cię nie tylko standardowy produkt lecz zaprojektowany przez Ciebie lub planujesz odpowiednio zmodyfikować produkt produkowany przez fabrykę w Chinach to znaczy że zlecasz produkcję ODM.

Fabryki które świadczą takie usługi czyli projektują i produkują towar na zamówienie które finalnie jest odbierane przez inną firmę i sprzedawane pod własną marką nazywamy fabrykami ODM.

Fabryka w Chinach – Produkcja ODM

Chińska produkcja na zlecenie jest znana na cały świat. W wymiarze praktycznym produkcja ODM wygląda następująco. Przedsiębiorstwo w Chinach przyjmuje zlecenie na produkty od klienta. Klient planuje stworzyć autorski projekt lub bardzo mocno zmodyfikować aktualny dostawcy.

Jako przykład wyobraźmy sobie nowy projekt obudowy komputerowej. Dostawca wysyła szkic lub rysunek panelu przedniego, również identyfikuje jaka gruba ma być blacha, jak ma wyglądać struktura, jakiego koloru ma być produkt itp. Oczywiście towar jest produkowany pod konkretną marką i pakowany również odpowiednio. Takie zlecenie to właśnie zlecenie produkcji ODM. Jest nie tylko dostosowane przez klienta lecz wymaga również wytworzenia nowych form i zaprojektowania produktu.

Działanie w taki sposób ma jedną zasadniczo przewagę nad produkcją OEM. Mianowicie produkt jest indywidualny i inne fabryki nie będą miały tego samego wzoru.

Dla kogo jest produkcja ODM?

Dla wszystkich tych którzy posiadają własną markę, a na dodatek chcą stworzyć i wprowadzić na rynek bardziej dopasowane produkty, które są zaprojektowane pod ich własne potrzeby. Praktycznie cała branża elektroniczna działa na zasadach OEM lub ODM. W przypadku ODM mamy większą kontrolę nad jakością i projektem. Niestety okupione jest to stosunkowo dużymi nakładami na projektowanie i wdrożenie. Dlatego male firmy nie decydują się zazwyczaj na ODM.

Niewątpliwą zaletą produkcji na zasadach ODM jest fakt, że przedstawiamy nasz pomysł fabryce, ona również może nam pomóc w zaprojektowaniu i wytworzeniu produktu. Dlatego nie zawsze będzie konieczne abyśmy to my zatrudniali inżynierów. Niemniej posiadanie takich pracowników lub kompetencji będzie niewątpliwym atutem i może przyśpieszyć cały proces wytworzenia zamówienia.

W związku z tym że zamówienia ODM mogą się od siebie znacząco różnić pod względem skomplikowania. Dlatego można je podzielić na dwie kategorie.

 1. Produkcja która wymaga dostosowania bądź zmiany aktualnych produktów (średni stopień skomplikowania).
 2. Produkcja która wymaga projektowania od początku do końca (wysoki poziom).

W ramach pierwszej opcji, która wymaga dostosowania aktualnych produktów możemy dokonywać takich zmian np. :

 • Zmiana zasilania / silnika
 • Wymiana podzespołów na pozyskane od znanego producenta
 • Wprowadzenie lepszej jakości elementów, wcześniej nieużywanych
 • Zaprojektowanie płytki PCB / elektroniki
 • Produkowanie inną techniką
 • Kolor , opakowanie, logo itp.

Jeśli chodzi o opcję drugą to już klasyczny ODM, gdzie wszystko trzeba stworzyć od podstaw.

Dlaczego warto zlecać produkcję ODM?

Jak łatwo się domyślić produkcja OEM jest dużo lepsza od „noname”. Podobnie sytuacja się ma w przypadku ODM a OEM. W przypadku ODM mamy dużo większy wpływ na produkt końcowy. Poza tym, produkt będzie dostosowanych do naszych potrzeb. Będzie również unikalny. Dobrym przykładem fabryk, które działają jako ODM to między innymi Foxconn. Klientami fabryk ODM są Apple, HP, Dell itp. Praktycznie rzecz biorąc wszystkie znane marki świata produkują w wielkich fabrykach ODM.

Produkcja ODM a minimalne zamówienie

MOQ czyli Minimal Order Quantity w przypadku produktów ODM będzie stosunkowo wysokie. Powiedzmy sobie szczerze: nie opłaca się zlecać produkcji ODM jeśli nie planujemy wykorzystywać lub sprzedawać danego produktu w większej ilości. Nakłady potrzebne na wytworzenie nowego produktu od A do Z mogą być stosunkowo wysokie. Dlatego zazwyczaj średnie i duże firmy decydują się na zlecenie produkcji w fabrykach ODM.

Plusy i minusy zamówienia ODM

Plusy :

 • Zaprojektowanie produktu od A do Z
 • Towar będzie spełniał wszystkie nasze wymagania
 • Produkt będzie unikalny, inne marki czy firmy nie będą go miały w ofercie
 • Pomoc fabryki przy projektowaniu i wdrażaniu zmian
 • Własne logo
 • Spersonalizowane opakowanie

Minusy

 • Wydłużony czas na dokonanie zmian, projekt i potwierdzenie produktu
 • Wysokie MOQ
 • Koszty związane z projektowaniem i produkcją
 • Możliwy dłuższy czas produkcji ze względu na zastosowane inne metody produkcji lub konieczność w pierwszych tygodniach przyuczenia załogi

Podobne wpisy