Być może słyszałeś skrót OEM. Co on oznacza? Original Equipment Manufacturer czyli w tłumaczeniu producent oryginalnego sprzętu/wyposażenia. Jest to przedsiębiorstwo, które produkuje na zlecenie, następnie te produkty pod własną marką sprzedaje zleceniodawca.

Produkcja OEM w Chinach

Importując towar z Chin możemy kupić gotowy produkt lub zdecydować się na dostosowanie go pod nasze potrzeby. To właśnie kiedy zdecydujemy się na zmiany w specyfikacji to znaczy że zlecamy produkcję OEM.

Fabryki które zajmują się dostarczaniem towarów innym firmą bądź markom pod konkretne zamówienie nazywamy fabrykami OEM. Tak na dobrą sprawę większość produkcji zlecana w Chinach jest na zasadach OEM.

W związku z tym, że OEM ma bardzo szeroką definicję i może również dotyczyć sektorów automotive czy też oprogramowania. Dlatego tutaj skupię się jedynie na kwestii związanej z produkcją w Chinach

Fabryki w Chinach – Produkcja OEM

W Chinach bardzo dużo przedsiębiorstw zajmuje się produkcją na zlecenie. Idea jest prosta. Fabryka przyjmie zlecenie na produkty i dostosuje je do klienta. Na tym polega produkcja OEM. Wyobraźmy sobie, że do tej pory sprowadzaliśmy z Chin kable USB. Po prostu kupowaliśmy spore ilości. Jednak, aby się wyróżnić chcemy zmienić wtyczkę np. aby była pozłacana

, opakowanie, kolor a na dodatek dodać swoje logo. W tym przypadku zlecamy produkcję OEM. O ile wcześniej zamówienie nie musiało być dostosowane do klienta, tak teraz jest to niezbędne.

W związku z tym że w Chinach sporo jest fabryk które nie produkują pod własną markę tylko bazują na zleceniach od innych, to na pewno nie raz zdarzyło Ci się dostrzec, że praktycznie te same produkty są oferowane przez inne marki.

Dla kogo jest produkcja OEM?

Jeśli posiadasz własną markę lub planujesz taką stworzyć to zlecanie produkcji w Chinach na zasadach OEM może być dla Ciebie bardzo ważne. Nie będę tutaj wyważał otwartych drzwi i przekonywał, że konsumenci bardzo mocno sugerują się marką – jest to oczywiste. Dlatego zbudowanie własnej silnie rozpoznawalnej marki jest istotne i kluczowe, aby odnieść sukces. Pomyśl przez chwilę. Jeśli produkt jest podobny lub niemalże identyczny to co odróżnia jednego od drugiego? Odpowiedź jest oczywista.

Zaletą zlecania produkcji na zasadach OEM jest fakt, że nie trzeba samemu projektować produktu, nie trzeba zatrudniać inżynierów itp. Po prostu wystarczy wybrać produkty z portfolio firmy. Następnie możne je w ramach zamówienia modyfikować. Nie mówię tutaj o ogromnych zmianach. Ponieważ takie większe zmiany można by już podpiąć pod ODM. W ramach OEM zmiany jakich można się spodziewać to:

 • Kolor
 • Zaprojektowanie i stworzenia opakowania
 • Naniesienie naszego logo na produkt
 • Zmiana nadruków
 • Dodanie własnych etykiet , tabliczek znamionowych itp.

Dlaczego warto produkować w fabrykach specjalizujących się w zamówieniach OEM?

Jednym z głównych czynników dlaczego tak wiele firm decyduje się na to rozwiązanie to fakt, że sprzedaż bez ładnego opakowania lub jako produkt “noname” nie przyniesie nigdy długofalowych korzyści. “Noname” bywa często etapem przejściowym, kiedy importer uczy się co i jak sprowadzać z Chin. Również produkt”noname” nie wzbudza zaufania i nie kojarzy się z jakością.

Oczywiście wiele osób myśli, że może udałoby się sprowadzać z Chin oryginalne produkty takich marek jak Nike, Adidasa, Samsunga czy Appla jednak nie jest to możliwe bez podpisania umowy z tymi markami. Poza tym ciężko sobie wyobrazić, aby znani producenci decydowali się sprzedawać swoje produkty w taki sposób. Dlatego nie daj się nabrać. Nawet jeśli jakaś fabryka w Chinach oferuje Ci “oryginalne” produkty to będą to podróbki. Jeśli je sprowadzisz to na pewno będziesz miał nieprzyjemne konsekwencje.

Produkcja OEM a MOQ czyli minimalne zamówienie

Czytając informacje do tej pory pewnie wydaje Ci się, że to super informacja i być może już teraz chciałbyś zaplanować zamówienie i import z Chin z fabryki OEM. Niestety w tym przypadku trzeba pamiętać, że fabryki mają tak zwane MOQ czyli Minimum Order Quantity. Jest to minimalna ilość towaru jaka może być wyprodukowane na zlecenie. Często aby było nasze zamówienie spersonalizowane pod kątem, opakowania, umieszczenia naszej marki to potrzeba zamówić 100 , 500 lub 1000 sztuk. Oczywiście wszystko zależy od konkretnej fabryki dlatego należy na samym początku ustalić również MOQ, w przeciwnym razie może się okazać, że ilość będzie dla nas za duża i nie będziemy mogli sobie pozwolić na takie zamówienie.

Plusy i minusy zamówienia OEM

Może najpierw skupmy się na plusach:

 • Możliwość naniesienia logo i naszego brandu
 • Spersonalizowane opakowanie
 • Fabryka pomoże nam zaprojektować i nanieść zmiany

Minusy:

 • Możliwy dłuższy czas produkcji, w przypadku normalnego zamówienia być może mogą sprzedać towar od ręki ze stanów magazynowych
 • Konieczność sprostania MOQ, które może być wysokie
 • W przypadku bardziej skomplikowanych projektów / opakowań konieczność poniesienia dodatkowych kosztów np. opakowań

Podobne wpisy