Transport morski jest jednym z najtańszych przy imporcie z Chin. Jak wyglądają stawki w styczniu 2020? Dlaczego należy się spieszyć z bookingiem miejsca?

Ile kosztuje transport morski z Chin?

Koszt uzależniony jest między innymi od wielkości kontenera lub od objętości w przypadku ilości mniejszych niż kontenerowe. W przypadku kontenerów bierze się pod uwagę TEU. Co oznacza skrót TEU to twenty-foot equivalent unit – jednostka pojemności używana często w odniesieniu do portów i statków. Jest ona równoważna objętości kontenera o długości 20 stóp. Poniżej widełki cenowe w styczniu 2020:

20’DV wliczając wszystkie koszty, takie jak dowóz, odprawa itp. Koszt transportu z Chin pod drzwi to ok. 1950 – 2200 USD. Warunki FOB główne porty Chińskie.

40’HQ wliczając wszystkie koszty, takie jak dowóz, odprawa itp. Koszt transportu z Chin pod drzwi to ok. 2450 – 3150 USD. Warunki FOB główne porty Chińskie.

Istnieje również opcja transportu intermodalnego, która jest w stanie obniżyć koszty o wartości rzędu: 130-150 USD. Niestety nie do każdego miejsca będzie taki transport się opłacał. Dodatkowo trzeba mieć świadomość, że transport z Chin w przypadku opcji intermodalnej będzie trwał dłużej. Zazwyczaj 3-4 dni dłużej. W związku z tym jeżeli oszczędność 130-150 USD nie jest dla nas tak istotna, a bardziej się liczy czas dostawy to najlepiej wybrać transport na “kołach” czyli drogowy.

Ile wynosi czas dostawy z Chin?

Zazwyczaj podaje się transit time. Czyli czas płynięcia statku, od momentu wypłynięcia z portu w Chinach, do przypłynięcia, do portu w Polsce. Standardowy transit time wynosi 30-35 dni.

Ile kosztuje transport morski z Chin, ceny transportu drobnicowego.

Skrót LCL to Less then Container Load – czyli drobnicowy transport międzynarodowy. Jeżeli Wasz towar to tylko parę metrów sześciennych, lub też od jednej do kilku palet, to ten transport najprawdopodobniej będzie bardzo opłacalny. Jest to szczególnie dobra opcja dla początkujących importerów. Nie trzeba zamawiać całego kontenera.

Dla przykładu:

Objętość: 2 m3, waga 1000 kg. Warunki FOB Shenzhen. Stawka “all in”. Koszt: 400 – 550 USD

Objętość: 6 m3, waga 2000 kg. Warunki FOB Shenzhen. Stawka “all in”. Koszt: 670 – 850 USD

Objętość: 10 m3, waga 3500 kg. Warunki FOB Shenzhen. Stawka “all in”. Koszt: 1050 – 1250 USD

Podsumowanie

W styczniu 2020 ceny na transport z Chin są wyższe niż w przypadku poprzedniego miesiąca. W grudniu koszt kontenera 20DV lub 40HQ był tańszy a cena stabilniejsza. Trwa najgorętszy okres w transporcie z Chin. Ceny zmieniają się z dnia na dzień, a czasami nawet z godziny na godzinę. Produkcja w fabrykach powoli kończy zamówienia, w związku z tym wszyscy chcą wysłać towar jeszcze przed Chińskim Nowym Rokiem. Miejsce na statkach jest zapełniane szybko. Aktualnie wkraczamy w taki czas na rynku transportu kiedy ceny idą mocno w górę i trzeba naprawdę się śpieszyć, aby cokolwiek wysłać.

Już 25 stycznia w Chinach oficjalnie będzie Chiński Nowy Rok. Nieoficjalnie zacznie się trochę wcześniej. Część firm już tydzień wcześniej będzie dawać wolne pracownikom. Dlatego jeśli masz jakiś transport który czeka na realziację. To teraz jest ten moment aby o to zadbać.

Każdy chce zdążyć przed Chińskim świętami i dostarczyć towar do magazynu by móc sprzedawać, gdy fabryki będą mieć przestój.

Warto na bieżąco sprawdzać ceny i porównywać z innymi spedycjami. Jak widać rozstrzał cenowo pomiędzy różnymi spedycjami bywa naprawdę duży. Na pewno pomoże nam to zaoszczędzić gdy planujemy transport z Chin.

Podobne wpisy