Stało się! 5 stycznia 2020 dotarł do Polski pierwszy pociąg koleją szerokotorową bez potrzeby przeładunku na granicy! Co to oznacza? Zapraszam do artykułu.

Transport kolejowy z Chin do Polski

Nie od wczoraj do naszego kraju docierają transporty kolejowe z Chin. Dlaczego w takim razie to jest taka informacja, że dotarł pierwszy transport na Śląsk jest tak istotna?

Zacznijmy może od początku. Pierwsze połączenie pomiędzy Chinami, a Polską zostało otwarte w 2013 roku. Połączenie to było na trasie Chengdu – Łódź. W tamtym czasie połączenie to były ciekawostką i jeszcze realnie nie zmieniało układu sił na rynku transportowym. Oczywiście był wielki szum medialny, ale pamiętam kiedy tematem zająłem się na przełomie 2013 i 2014 roku to taki transport, przynajmniej dla większości importerów z Chin był nie akceptowalny. Koszt był w dalszym ciągu duży.

Wszystko zaczęło się zmieniać z biegiem czasu. Od roku 2017 z Chengdu do Polski zaczęło wyjeżdżać coraz więcej transportów kolejowych. Spowodowało to że w Polsce również rozrosła się baza terminalów przeładunkowych. Aktualnie są to stacje w takich miejscowościach jak: Lódź, Pruszków i Małaszewicze. Miasta te przyjmowały transporty z terminalów w Chinach. Wyjazdy z Chin są z miast:

Changsha, Chengdu, Chongqing, Guangzhou (Kanton), Hangzhou, Hefei, Nantong, Ningbo, Qingdao, Szanghaj, Shenzhen, Suzhou, Tianjin, Wuhan, Xiamen, Yiwu, Zhengzhou.

Są to największe ośrodki handlu i przemysłu w Chinach. Aktualnie z prawie każdego miejsca z Chin można wysłać towar koleją do Polski.

Czym różni się nowe połączenie?

Wczoraj 5 stycznia w godzinach porannych pociąg z 45 kontenerami z Chin (dokładnie z Xi’An) dotarł do Polskiej granicy w Hrubieszowie. Następnie jeszcze tego samego dnia po przebyciu jakiś 400km dotarł do stacji końcowej czyli do Sławkowa na Śląsku. Cała trasa obejmowała około 9,5 tysiąca kilometrów. W „Euroterminalu Sławków” kontenery zostaną przeładowane i dostarczone do odbiorców docelowych. Przejazd tą trasą kolejową zajął tylko 12 dni. To o tyle istotne, że był to pierwszy przejazd. Kolejną mogą dotrzeć szybciej.

To wszystko są dobre i ciekawa informacje. Na pewno, każde nowe połączenie i nowy terminal zwiększa konkurencje i mam nadzieje, że serwis i ceny również będą się systematycznie poprawiać. Jednak najważniejsza informacja to taka, że kolej do Sławkowa to kolej szerokotorowa.

To własnie w Sławkowie pomiędzy Dąbrową Górniczą, a Jaworznem jest najdalej wysuniętą na zachód Europy miejsce gdzie dociera szeroki tor ze Wschodu.

Jakie to ma znaczenie?

Kolej szerokotorowa to kolej o prześwicie większym niż normalny (1435mm). Szeroki rozstaw czyli 1520mm istnieje w Rosji i innych krajach poradzieckich. To tyle ważne, że kolej większą część trasy pokonuje właśnie przez Kazachstan, Rosję, Ukrainę i dopiero dociera do Polski. Możliwość dostarczenia towaru do terminala w Sławkowie daje dodatkowe możliwości. Jakie?

  • Nie ma potrzeby wcześniejszego przeładowywania na granicy EU
  • Towar dociera na Śląsk gdzie bardzo łatwo przetransportować go dalej – jest tu bardzo dobra infrastruktura
  • Kolej szerokotorowa daje możliwość przewozić najdłuższe ładunki nawet do 950m. Czyli na raz można przewieść 45 kontenerów (wcześniej najwięcej ile było przewożone to ok. 40)

Cały projekt to efekt prac, które zostały zapoczątkowane parę lat temu. Nawiązanie współpracy PKP LHS z Xi’an Free Trade Port Construction and Operation oraz partnerami logistycznymi z Kazachstanu, Rosji i Ukrainy pozwoli na uruchomienie regularnych połączeń z Xi’an do Sławkowa LHS.

Jakie korzyści dla importerów z Chin ?

Pierwszą i największą korzyścią będzie możliwość dostarczenia towaru z Chin w szybszym czasie. Aktualnie czas dostawy wynosi 14-17 dni. Wszystko zależy od sytuacji, trasy i możliwości. W przypadku nowego połączenia z Xi’An do Sławkowa czas dostawy ma wynosić 10-12 dni. Jeśli spełniłoby się to zapewnienie i pociągi regularnie by kursowały na tej trasie, a transit time by wynosił 11 dni to czas dostawy z Chin byłby 3-krotnie krótszy niż transport morski. Aktualnie transport morski – sam transit time wynosi ponad 30 dni. Niejednokrotnie 32-35 dni.

Poza tym otwarcie nowej trasy spowoduje większą konkurencyjność i upowszechnienie transportu kolejowego. Długość całej trasy z Xi’an przez Kazachstan, Rosję i Ukrainę do Sławkowa LHS wynosi 9477 km. Zlokalizowany na stacji końcowej linii szerokotorowej „Euroterminal Sławków” to nowoczesny terminal kontenerowy, który obsługuje siatkę stałych połączeń kolejowych m.in. z Gdańskiem, Swarzędzem,  Maddaloni we Włoszech czy Schwarzheide w Niemczech.

Właśnie możliwość dalszego transportu kontenerów drogą kolejową mogą sprawić, że Sławków stanie się hubem międzynarodowym. Jeśli czas dostawy drogą kolejowa do naszych zachodnich sąsiadów będzie krótszy to na pewno Polska jako kolejny kraj na drodze “Nowego Jedwabnego Szlaku” na tym skorzysta.

Lokalizacja w samym centrum Śląska to również bardzo dobra wiadomość dla sporej ilości przedsiębiorców. Szczególnie tych którzy swoje siedziby lub magazyny mają w okolicznych województwach.

Jeśli interesują Cię przykładowe stawki za transport z Chin koleją w styczniu to zapraszam do tego wpisu.

źródło: PAP , lhs.com.pl, chinytech.pl

Podobne wpisy