Zapraszam na ciekawe informacje związane z rynkiem Chińskim i informacjami odnośnie top 500 firm produkcyjnych w Chinach i nie tylko.

Status przemysłu produkcyjnego w Chinach

Środki podjęte przez Chiny w celu opanowania epidemii przyniosły skutek i zmieniły krzywą epidemii. Większość fabryk wznowiła swoje działania i pracę, a kontrole w celu wydania zezwolenia do wznowienia pracy zostały przeprowadzone sprawnie. Chińska Generalna Izba Handlowa opublikowała 25 lutego raport z ankiety na temat statusu 500 największych chińskich firm produkcyjnych.

Raport z badania pokazuje, że 97,08% z 500 największych chińskich firm produkcyjnych wznowiło pracę. Wśród tych firm, które wznowiły produkcję, średni wskaźnik wznowienia zatrudnienia sięga 66,17%. Tak wysoki wskaźnik mają jednak tylko duże przedsiębiorstwa. O mniejszych w dalszej części.

Firmy, które zajmują się inspekcją towaru w Chinach szacują, że pierwszy szczytowy okres wysyłek z Chin nastąpi za mniej więcej miesiąc, czyli w drugiej połowie marca. Pokrywa się to z moimi informacjami aczkolwiek wydaje mi się, że pierwszy tydzień kwietnia będzie bardziej prawdopodobny dla większosci importerów.

Ponad 90% firm pracujących w kompleksie biurowym blisko Targów Kantońskich już powróciło do normalnego harmonogramu pracy. Drogi w Kantonie stają się coraz bardziej zatłoczone, a nawet występują korki w godzinach szczytu.

Podróże służbowe i targi w Chinach

Jeśli chodzi o targi i podróże służbowe do Chin. Wielu kupujących jest zaniepokojonych aktualną sytuacją. Mogą nie być w stanie przybyć na targi i sprawdzić nowych trendów na rok 2020.

Niektóre targi pierwotnie zaplanowane na marzec i kwiecień zostały przełożone, w tym:

 • China International Furniture Fair (Guangzhou) (“CIFF Guangzhou”)
 • HKTDC Hong Kong International Lighting Fair
 • HKTDC Hong Kong Electronics Fair
 • HKTDC Houseware Fair
 • HKTDC Hong Kong Gifts & Premium Fair
 • HKTDC HK International Jewellery Show
 • HKTDC’s Hong Kong Gifts & Premium Fair
 • International ICT Expo
 • Hong Kong International Home Textiles and Furnishings Fair
 • Hong Kong Fashion Week
 • Hong Kong International Printing & Packaging Fair

Jak aktualnie rozwija się sytuacja w Chinach?

Przedsiębiorstwa i fabryki w Chinach sukcesywnie wznawiają pracę. Sytuacja różni się w zależności od prowincji (np. prowincja Hubei pozostaje cały czas izolowana).

Z informacji jakie napływają zarówno od firm z jakimi współpracuje jak i z informacji od spedytorów i firm zajmujących się inspekcją towaru wynika, że przedsiębiorstwa, które otrzymały zgodę od władz lokalnych na ponowne otwarcie działają obecnie na poziomie około 10-50% swoich możliwości produkcyjnych.

Dlaczego ten wskaźnik jest tak niski? Tak niskie możliwości produkcji wynikają z takich czynników jak:

 • 14-dniowego okres kwarantanny, który musi odbyć każdy podróżny powracający z innych prowincji
 • Aktualnie brak możliwości powrotu pracowników z innych prowincji, lub bardzo utrudniony powrót takich pracowników ( aczkolwiek ta sytuacja powinna się wkrótce zmienić na lepsze)

W związku z tym, ma to wpływ zarówno na ograniczenia w transporcie drogowym, jak i na niską siłę roboczą w fabrykach.

Transport w Chinach

Transport drogowy we wszystkich miastach w Chinach jest ograniczony ze względu na blokady wybranych autostrad jak i brak kierowców. Oczekuje się, że sytuacja ta poprawi się w najbliższych dniach lub tygodniach.

Transport morski z Chin

Z istotnych informacji to :

 1. Wszystkie ważne chińskie porty działają. (z mniejszą wydajnością – ograniczona liczba pracowników). Porty w Szanghaju, Tiencin i Ningbo są zatłoczone. Załadunek i rozładunek są spowolnione ze względu na brak robotników portowych.
 2. Port śródlądowy w Wuhan pozostaje zamknięty do odwołania.

Przewoźnicy oceaniczni anulowali dodatkowe 32 rejsy, co wraz z anulowanymi rejsami z okresu Chińskiego Nowego roku – zredukowało możliwości transportowe o 350 000 TEU na tydzień.

Oczekuje się szybkiego wzrostu zapotrzebowania na transport po przywrócenia pełnych mocy produkcyjnych fabryk. W związku z tym można oczekiwać, że stawki za transport morski z Chin wzrosną. Przewoźnicy oceaniczni zapowiadają już teraz dopłaty z tytułu zatorów portowych. Planują wprowadzić również inne dodatki, aby poradzić sobie z obecną sytuacją. Będą one miały charakter natychmiastowy i wpłyną na wycenę.

Transport lotniczy z Chin

Wszystkie lotniska w Chinach kontynentalnych i Hongkongu – działają. Jedynym wyjątkiem jest lotnisko w Wuhan zamknięte dla lotów pasażerskich. Należy mieć jednak świadomość, że stawki zmieniają się dynamicznie. Dlatego zalecane jest aby zawsze dokładnie potwierdzić stawkę jak i czas realizacji transportu.

Źródła : 1

Podobne wpisy