Jeśli chcesz poznać przykładowe ceny za transport morski z Chin to zapraszam do sprawdzenia aktualnych stawek na grudzień 2019.

Ile kosztuje transport z Chin, ceny transportu FCL

Koszt uzależniony jest od wielkości. W przypadku kontenerów bierze się pod uwagę TEU. Czyli (twenty-foot equivalent unit) – jednostka pojemności używana często w odniesieniu do portów i statków. Jest ona równoważna objętości kontenera o długości 20 stóp. Poniżej widełki cenowe w grudniu 2019:

20’DV wliczając wszystkie koszty, takie jak dowóz, odprawa itp. Koszt transportu z Chin pod drzwi to ok. 1700 – 1850 USD. Warunki FOB główne porty Chińskie.

40’HQ wliczając wszystkie koszty, takie jak dowóz, odprawa itp. Koszt transportu z Chin pod drzwi to ok. 2100 – 2950 USD. Warunki FOB główne porty Chińskie.

Istnieje również opcja transportu intermodalnego, która jest w stanie obniżyć koszty o wartości rzędu: 130-150 USD. Niestety nie do każdego miejsca będzie taki transport się opłacał. Dodatkowo trzeba mieć świadomość, że transport z Chin w przypadku opcji intermodalnej będzie trwał dłużej. Zazwyczaj 3-4 dni dłużej. W związku z tym jeżeli oszczędność 130-150 USD nie jest dla nas tak istotna, a bardziej się liczy czas dostawy to najlepiej wybrać transport na “kołach” drogowy.

Ile wynosi czas dostawy z Chin?

Zazwyczaj podaje się transit time. Czyli czas płynięcia statku, od momentu wypłynięcia z portu w Chinach, do przypłynięcia, do portu w Polsce. Standardowy transit time wynosi 30-35 dni.

Ile kosztuje transport z Chin, ceny transportu LCL

LCL (Less then Container Load) czyli drobnicowy transport międzynarodowy. Jeżeli Wasz towar to tylko parę metrów sześciennych, lub też od jednej do kilku palet, to ten transport najprawdopodobniej będzie bardzo opłacalny.

Dla przykładu:

Objętość: 6 m3, waga 2000 kg. Warunki FOB Shenzhen. Stawka “all in”. Koszt: 650 – 850 USD

Objętość: 10 m3, waga 3500 kg. Warunki FOB Shenzhen. Stawka “all in”. Koszt: 1000 – 1200 USD

Podsumowanie

W grudniu 2019 ceny na transport z Chin są wyższe niż w przypadku poprzedniego miesiąca. W listopadzie koszt kontenera 20DV lub 40HQ wynosił średnio 10-15% mniej niż teraz. Spodziewaliśmy się tego. Trwa najgorętszy okres w transporcie z Chin. Produkcja działa pełną parą. Miejsce na statkach jest zapełniane szybko. Aktualnie wkraczamy w taki czas na rynku transportu kiedy rolowanie kontenerów zdarza się stosunkowo często. Chiński Nowy Rok zbliża się nieubłaganie, a co za tym idzie wysyłka robi się coraz bardziej kłopotliwa. Każdy chce zdążyć przed Chińskim świętami i dostarczyć towar do magazynu by móc sprzedawać, gdy fabryki będą mieć przestój.

Warto na bieżąco sprawdzać ceny i porównywać z innymi spedycjami. Jak widać rozstrzał cenowo pomiędzy różnymi spedycjami bywa naprawdę duży. Na pewno pomoże nam to zaoszczędzić gdy planujemy transport z Chin.

Podobne wpisy