Ile wynosi koszt wysyłki przesyłki z Chin do Polski drogą lotniczą w czerwcu? Czy coś się poprawiło w stosunku do wcześniejszych miesięcy? Cena za lot w dalszym ciągu jest wysoka, jednak widać, że ceny powoli spadają.

Transport lotniczy z Chin w czerwcu

Ruch lotniczy – szczególnie pasażerski w dalszym ciągu nie odbywa się normalnie. Ma to również swoje przełożenie na ruch cargo. To już trzeci miesiąc kiedy transport lotniczy nie działa normalnie i tak jak do tego przywykliśmy. Co prawda ceny zawsze były wysokie. Niemniej w ostatnich miesiącach ceny poszybowały wysoko i niestety nie szło to w parze z dobrym serwisem, czasem wysyłki czy też czasem dostawy. Czy w ostatnim czasie coś się zmieniło? Jak wyglądają ceny na transport lotniczy ?

Cena na transport lotniczy w czerwcu

Poniżej ceny za transport lotniczy. Są to przykładowe stawki. Warto pamiętać, że ceny zmieniają się z dnia na dzień. Dlatego zawsze warto sprawdzić ze spedycją ile wyniesie transport lotniczy.

Przesyłka ok 0,5 m 3, 60 kg warunki incoterms EXW Shijiazhuang, Hebei, Chiny. Towar neutralny. Cena w przypadku lotu cargo 1100-1300 USD. Transit time 6-7 dni.

Co ciekawe ta sama przesyłka wysłana koleją – cena: 370 – 490 USD.

W tym przypadku transit time wyniesie ok. 14 dni

Ile wynosi stawka tylko za sam fracht lotniczy?

Sama stawka za kg za fracht lotniczy waha się od 6 do 13 USD, zależnie od towaru i miejsca z którego wylatuje towar.

Dlaczego w takim razie przykładowa wycena jest dużo droższa?

Odpowiedź na to pytanie to: koszty lokalne. W przypadku warunków EXW to kupujący pokrywa takie koszty jak: koszty załadunku, transportu do terminala, odprawy eksportowej, dodatków lotniczych itp. Po przylocie opłaca koszt odprawy importowej, dostawy do magazynu itp. Wszystkie te dodatkowe koszty po zsumowaniu dają dużo wyższą stawkę.

Warto przy tym podkreślić, że im objętość lub waga będą większe tym te dodatkowe koszty będą się inaczej rozkładać. Dlatego może się okazać, że przy odpowiednich parametrach transport lotniczy będzie miał sens ekonomiczny.

W tym miejscu warto przypomnieć mój wpis na temat: Jak najtaniej i najlepiej wysyłać małe paczki z Chin? Jeśli jeszcze go nie czytałeś to proszę zapoznaj się z nim.

Ile kosztuje wysyłka towaru kurierem z Chin np. DHL?

Postanowiłem sprawdzić ile wynosiłaby wycena za transport lotniczy kurierem z Chin. Biorąc pod uwagę te same parametry co powyżej czyli:

0,5 m3, 60kg i warunki EXW to cena za taką przesyłkę kurierem TNT wyniesie: 660USD

Jeśli nie odpowiada Wam firma TNT to można użyć DHLu – koszt nieznacznie większy czyli 672 USD. Warto tutaj podkreślić, że cena przesyłki kurierskiej w tym zestawieniu bazuje na cenach podanych przez Chińskich agentów. Paczka najprawdopodobniej najpierw trafi do Hong Kongu a dopiero później wyleci do Europy. Cena dużo niższa jednak czas dostawy może być dłuższy.

Podsumowanie

Ceny za transport lotniczy z Chin zaczynają powoli się normować. Będę ten wpis aktualizował na bieżąco jeśli dowiem się o występujących problemach czy też cenach na transport z Chin. Tak czy inaczej wydaje się, że ceny kurierskie zaczynają wracać do akceptowalnych pułapów. Jeśli chodzi o czasy realizacji i opóźnienia to naprawdę ciężko powiedzieć. Wiele osób na forach zwraca uwagę, że ich towar był opóźniony nawet do 3 tygodni. Jednak czy była to wina firmy spedycyjnej czy też opóźnienia dostawcy? Ciężko to w tej chwili określić. Gdy sam otrzymałem małą paczkę z Chin wysłaną DHLem w trakcie największych trudności to obyło się bez opóźnień. Niemniej wiem, że magazyny UPS lub DHLu przeżywały prawdziwe oblężenia. Do tej pory można przeczytać przypadki osób które wysłały dokumenty do odprawy, a agencja celna np. UPS ciągle nie dokonała odprawy i czas oczekiwania czasem wynosi 7 dni lub dłużej. W związku z tym warto się zastanowić czy mimo zachęcającej ceny warto narazić się na opóźnienia. być może transport kolejowy będzie odpowiedzią na nasze potrzeby. To prawda, że kolej też przeżywa oblężenie i są zatory w Kazachstanie na granicy z Chinami. Niemniej wynoszą tylko parę dni.

Może Cię zainteresuje:

Aliexpress dlaczego ceny przesyłek są tak tanie.

Dlaczego import często się nie opłaca?

Czy koleją można wysyłać baterie, akumulatory i inny niebezpieczny towar?

Próbki z Chin. Jak zamówić? Jak oclić? Jak się przygotować?

Transport z Chin. Porównanie i omówienie transportu morskiego, kolejowego i lotniczego

Jeśli chcesz poznać wycenę na Twój transportskorzystaj z formularza.

Podobne wpisy