Ile wynosi różnica w cenie i czasie transportu z Chin w przypadku transportu morskiego i kolejowego? Porównamy to na podstawie trzech wycen drobnicy.

Transport z Chin

Wiele osób które dopiero rozpoczyna przygodę z importem z Chin zastanawia się w jaki sposób najtaniej i najefektywniej sprowadzać towar. Wcześniej pisałem już czym charakteryzuje się każda forma transportu. Mamy oczywiście do wybory transport morski, lotniczy i kolejowy. Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej to proszę sprawdź ten artykuł: Porównanie i omówienie transportu morskiego, kolejowego i lotniczego.

Dziś jednak porównamy wyceny transportu z Chin. W tym celu poprosiłem jedną z firm, która plasuje się w średniej stawce cenowej, aby dokonała identycznych wycen dla transportu morskiego i transportu kolejowego. Biorąc pod uwagę tylko transporty LCL czyli drobnicy. Dzięki temu będziemy w stanie bezpośrednio porównać i ocenić jakie są różnice cenowe.

Następnie co zrobimy to również porównamy czas wysyłek z Chin. Weźmiemy przy tym pod uwagę to, że żyjemy w czasie pandemii. Ten czynnik ma ogromny wpływ jak aktualnie wyglądają czasy dostaw z Chin.

Porównanie cen transportu morskiego z kolejowym

Na początku zobaczmy na ceny transportu kolejowego w wrześniu 2020.

4,0 CBM, waga do 1000 kg, warunki FOB Shenzhen Cena: 755 USD . Dostawa do Wrocławia. W tym ubezpieczenie i odprawa.

9,0 CBM, waga do 3000 kg, warunki FOB Shenzhen Cena: 1260 USD. Dostawa do Wrocławia. W tym ubezpieczenie i odprawa.

12,5 CBM, waga do 3000 kg, warunki FOB Ningbo Cena: 1565 USD. Dostawa do Wrocławia. W tym ubezpieczenie i odprawa.

Jeśli chodzi o transport morski to ceny wyglądają następująco:

4,0 CBM, waga do 1000 kg, warunki FOB Shenzhen Cena: 695 USD. Dostawa do Wrocławia. W tym ubezpieczenie i odprawa.(Stosunkowo drogo wypadł dedykowany transport do magazynu w PL bo aż 250 USD)

9,0 CBM, waga do 3000 kg, warunki FOB Shenzhen Cena: 1100 USD. Dostawa do Wrocławia. W tym ubezpieczenie i odprawa.

12,5 CBM, waga do 3000 kg, warunki FOB Ningbo Cena: 1275 USD. Dostawa do Wrocławia. W tym ubezpieczenie i odprawa.

Jak widać różnica w cenie porównując transport morski i kolejowy nie jest aż tak duża. Oczywiście nie twierdzę, że to są najlepsze ceny. Zdaje sobie sprawę, że można te wyceny jeszcze zoptymalizować lub otrzymać lepsze oferty.

Niemniej celem tego porównania jest pokazanie Wam, że ceny transportu kolejowego i morskiego często nie są aż tak duże jak by się mogło nam wydawać.

Jeśli chcesz poznać wycenę na Twój transportskorzystaj z formularza.

Czas transportu z Chin w przypadku transportu morskiego i kolejowego

Chcę od razu podkreślić, że porównam tutaj realne czasy dostaw od wyprodukowania w Chinach do dostawy do magazynu w Polsce. Bazuje tutaj na moim doświadczeniu jak i na wielu transportach które realizuje każdego miesiąca. Dlatego nie będę tutaj tylko porównywał transit time, który w przypadku kolei wynosi 12-16 dni lub w przypadku transportu morskiego to ok. 30-33 dni.

Porównam również czas jaki jest potrzebny od wyprodukowania w Chinach – do dostawy na magazyn spedytora, później na dostawę do terminala, odprawę, sam transport, rozformowanie, odprawę w PL, aż po dostawę do magazynu w Polsce.

Czas dostawy – transport morski LCL.

Transit time zazwyczaj wynosi pomiędzy 30 – 33 dni. Jest to czas jaki statek płynie od portu załadunku (np. z Yantian) do portu docelowego – w tym przypadku do Gdańska.

Dodatkowo należy doliczyć czas potrzebny na dowóz i odprawę eksportową i dodatkowy czas na konsolidacje towaru w magazynie spedytora. Odbiór towaru i dostarczenie do magazynu to 1 dzień. Niemniej taki towar musi znaleźć się często min. 7 dni przed planowanym wypłynięciem, aby dokonać konsolidacji i następnie odprawy eksportowej. Dodatkowo już w Polsce potrzeba 1-2 dni na wyładowanie kontenerów ze statku i kolejny czas na rozformowanie. Następnie odprawa i dostawa.

Realnie z mojego doświadczenia wynika, że czas potrzebny na te wszystkie operacje od odebrania towaru w fabryce w Chinach do dostawy w PL to około 45 dni. Czasami nawet dłużej.

Transport morski drobnicy czyli LCL realnie wynosi ok. 45 dni

Oczywiście wszystko przy założeniu, że dostawa z naszym kontenerem nie będzie zrolowana. Na nasze szczęście takie sytuacje w przypadku konsoli wielu spedycji zdarzają się dość rzadko.

Czas dostawy – transport kolejowy LCL.

Zakładając że fabryka zlokalizowana jest w Shenzhen lub Guangzhou.

  • Booking – pamiętaj że często booking na transport kolejowy musi być złożony minimalnie 10 dni przed planowanym wyjazdem z Chin.
  • Dostawa towaru i dokumentów na magazyn konsolidacyjny w Chinach musi nastąpić 7-8 dni przed odjazdem
  • W tym czasie około 4 dni nasz towar spędzi na dostawę do terminala np. w Szanghaju.
  • Następnie po dotarciu do terminala w ciągu 3-4 dni nastąpi odprawa i załadunek kontenerów na pociąg.
  • W przypadku Szanghaju transit time wynosi ok. 11-12 dni.
  • Rozładunek na terminalu kolejowym w Polsce to około 1-2 dni.
  • Odprawa celna 1-2 dni.
  • Dostawa pod drzwi 1-2 dni.

Gdy to wszystko podliczymy to wyjdzie nam że:

Transport kolejowy zajmie od załadunku w Chinach do dostawy pod nasz magazyn 21-25 dni

W normalnych warunkach tak by to wyglądało. Niemniej teraz w związku z pandemia i problemami sprawa wygląda inaczej. Trzeba doliczyć spokojnie dodatkowe 7-10 dni. Pisałem o tym tutaj.

Podsumowanie

Znając ceny i czas dostawy w przypadku obu rodzaju transportu należy świadomie podjąć decyzje co się nam bardziej opłaca. Wielu importerów szczególnie w przeszłości chcąc zaoszczędzić czas wybierało transport kolejowy.

Tymczasem w aktualnych warunkach udaje się zaoszczędzić tylko około 10-12 dni w stosunku do tego co oferuje transport morski. Jednocześnie widać, że transport kolejowy nie jest diametralnie droższy niż morski. Na pewno w wielu przypadkach w dalszym ciągu importerzy będą wykorzystywać transport kolejowy. Jeśli jednak utrudnienia i zatory będą się utrzymywać to wszystko może się zmienić.

Może Cię zainteresuje:

Jak najtaniej i najlepiej wysyłać małe paczki z Chin?

Aliexpress dlaczego ceny przesyłek są tak tanie?

Dlaczego import często się nie opłaca?

Czy koleją można wysyłać baterie, akumulatory i inny niebezpieczny towar?

Próbki z Chin. Jak zamówić? Jak oclić? Jak się przygotować?

Jeśli chcesz poznać wycenę na Twój transportskorzystaj z formularza.

Podobne wpisy