Ile wynoszą ceny na transport kolejowy z Chin w lutym 2020? Kiedy będą możliwe pierwsze wyjścia towaru po Chińskim Nowym Roku? Czego można się spodziewać w lutym jeśli chodzi o transport kolejowy?

Ile kosztuje transport kolejowy z Chin FCL?

FCL czyli Full Container Load, to skrót, który oznacza przesyłkę pełnokontenerową.

Poniżej cena na transport kolejowy przy założeniu że warunki dostawy to FCA. W wycenę wliczam wszystkie koszty, takie jak dowóz, odprawa itp. Warto pamiętać, że każda zmiana zarówno warunków transportu Incoterms, jak i miejsca załadunku mogą skutkować dość istotnymi różnicami w cenie.

40HQ w lutym to ok. 5150 – 6700 USD. Warunki FCA Shenzhen

Ile wynosi czas dostawy kolejowego transportu z Chin?

Zazwyczaj podaje się transit time. Czyli czas jaki pociąg będzie potrzebował na przebycie drogi od terminala załadunkowego w Chinach do terminala wyładunkowego w Polsce.

Standardowy transit time wynosi 12-16 dni. Terminal zazwyczaj zlokalizowany jest w Wuhan, Xi’an, Szanghaj lub Chengdu. Więc należy doliczyć parę dni na dostarczenie towaru z miejsca produkcji to terminala. Może się okazać że potrzeba dodatkowo 2-4 dni jeśli dowóz będzie samochodem z np. prowincji Guangdong (tam są miasta Shenzhen, Guangzhou itp.)

Ile kosztuje transport z Chin LCL?

LCL – to skórt który oznacza Less then Container Load czyli drobnicowy transport międzynarodowy.

Jest to idealny transport z Chin, gdy mamy tylko parę palet towaru lub jest to kilka metrów sześciennych. Warto pamiętać, że importując towar z Chin nie trzeba zamawiać pełnych kontenerów. Małe ilości nie wyniosą nas wiele drożej.

Poniżej przykładowe stawki w lutym 2020 dla poszczególnych objętości i wag. Pozwoli to przynajmniej w części oszacować koszt jaki mógłby wynieść w przypadku waszego zamówienia.

Dla przykładu:

Objętość: 3 m3, waga 1000 kg. Warunki FCA Szanghaj. Stawka “all in”. Koszt: 650 – 900 USD

Objętość: 5 m3, waga 2000 kg. Warunki FCA Szanghaj. Stawka “all in”. Koszt: 800 – 975 USD

Objętość: 7 m3, waga 3500 kg. Warunki FCA Szanghaj. Stawka “all in”. Koszt: 1000 – 1600 USD

Ile wynosi czas dostawy z Chin?

Czas dostawy z chin w przypadku transportu kolejowego wynosi praktycznie tyle samo ile w przypadku dostawy FCL. Więc transit time wyniesie 12-16 dni. Jednak w przypadku LCL czas na konsolidacje towaru na terminalu załadunkowym może być trochę dłuższy. Również dochodzi czas na dostarczenie towaru z miejsca produkcji to terminala.

Kiedy będą możliwe pierwsze wysyłki towaru po Chińskim Nowym Roku w 2020?

W związku z epidemią koronawirusa w Chinach ciągle nie znane są możliwości pierwszych wyjść kontenerów transportem kolejowym. Informacje od spedytorów są dość niepokojące.

Można przeczytać między innymi że:

Z powodu pandemii koronawirusa i przedłużenia CNY wyjście z Xi’an zostało przesunięte z dnia 14/02 na 24/02.

Jednocześnie istnieje ryzyko zatorów bukingowych w Małaszewiczach ,ze względu na zmiany harmonogramu , oraz kumulacji ładunków.

W związku z powyższym należy założyć, że pierwsze możliwe wyjścia towaru drogą kolejową będą możliwe pod koniec lutego.

Podsumowanie

Ceny w przypadku transportu kolejowego lekko podrożały w stosunku do tego co było w styczniu 2020. Spodziewałem się tego i pisałem o takim możliwym scenariuszu już na początku lutego w artykule: Wirus z Chin, a import z Chin. Jak z tym problemem radzą sobie fabryki w Chinach?

Jest to związane między innymi z sytuacją w Chinach. Wirus ciągle szaleje. Poniżej aktualne dane z Chin na dzień 06-02-2020 na temat koronawirusa:

28133 Potwierdzonych przypadków

24702 Podejrzeń o zarażenie wirusem

1327 Osób wyleczonych

565 Zmarłych z powodu wirusa

W związku z tym, że terminal w Wuhan jak i całe miasto jest odcięte więc inne terminale przejmują obowiązki. Aczkolwiek dopiero od 10 lutego być może będzie wiadomo jak będą wyglądać wysyłki i planowane wyjazdy. Piszę być może, ponieważ wiele miejsc w Chinach wprowadza dodatkowe środki ostrożności – Szanghaj, Chongqing i prowincja Jiangsu nie otworzą szkół(wszystkich poziomów) aż do końca lutego 2020. Wydaje się, że wkrótce podobne decyzje podejmą inne prowincje. W związku z tym może się okazać, że przymusowy stop – również może zostać wydłużony dla firm i fabryk w Chinach. Wszystko się okaże na dniach.

Spedytorzy zwracają uwagę, że wyjście towaru z Chin drogą kolejową może być utrudnione w lutym. Wszystko zależy od tego jak wcześnie uda się złożyć booking jak i jak będzie wygląda sytuacja w samych Chinach.

Warto na bieżąco sprawdzać ceny i porównywać z innymi spedycjami. Na pewno pomoże nam to zaoszczędzić gdy planujemy transport z Chin.

Podobne wpisy