Wszyscy czekali na 10 lutego jak na zbawianie. Właśnie tego dnia miało wszystko powoli wracać do normy w Chinach. Tak się jednak nie stanie. Poniżej najnowsze informacje z Chin.

Wznowienie pracy fabryk w Chinach od 10 lutego? To raczej nie realne

Oficjalnie mówiło się od ponad tygodnia, że przymusowy przestój fabryk skończy się 10 lutego. Jednak jak się okazuje tak najprawdopodobniej się nie stanie. Dziś rano otrzymałem między innymi taką wiadomość z Chin.

Rząd prowincji Guangdong nakazał nie wznawiać pracy przed 10 lutego. Władze lokalne podadzą procedury dla fabryk, które planują wrócić do pracy. Fabryki w Shenzhen muszą przedstawić dokumenty potwierdzające stan zdrowia ich pracowników, wyposażenie ochronne, procedury sprawdzania i zgłaszania stanu zdrowia. Fabryki nie wznowią pracy przed uzyskaniem zgody i szkoleniem od władz lokalnych.

Nie jest to takie proste aby fabryki były w stanie ukończyć proces weryfikacji i rozpocząć pracę od 10 lutego.

Wiele firm złożyło już odpowiednie dokumenty. Jednak w dalszym ciągu oczekują na decyzje.

Co więcej z tego co się dowiedziałem to procedury i wymagania są bardzo wysokie i na ten moment stosunkowo niewielu fabrykom udaje się spełnić wymagania. Jedna z firm z którą współpracuję złożyła odpowiednie dokumenty, ale nie przeszła pomyślnie weryfikacji.

Poza tym firmy muszą być pewne, że mogą zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i wziąć na siebie odpowiedzialność ze otwarcie przedsiębiorstwa. Jeśli zostanie wykryte nowe zakażenie to firma dostanie karę finansową, zostanie zamknięta, a właściciel może mieć postawione kryminalne zarzuty.

W trakcie weryfikacji tych informacje, zacząłem rozmawiać z wieloma dostawcami z Chin. To co uda mi się ustalić nie napawa optymizmem.

Kiedy fabryki wznowią pracę w Chinach?

Aktualnie wiele mówi się na temat 18 lutego 2020. Aczkolwiek to również są spekulacje. Okazuje się, że rząd Chin nie zmienił daty o której słyszeliśmy czyli 10 lutego. Postawił jednak wysokie wymagania – jak już o tym wspomniałem. Dodatkową kwestią są ludzie i ich nastawienie. Nic dziwnego że wszyscy się obawiają. Dlatego nie wychodzą na zewnątrz. Wszyscy mówią zgodnie, że nikt nie chce ryzykować życia dla pracy.

Wspomniałem że mówi się o 18 lutego – dlaczego taka data? Ponieważ dotarłem do informacji wysyłanych przez zarządcę nieruchomości do osób, które wynajmują powierzchnie.

Poniżej samo pismo i jego tłumaczenie.

Firma, która wysłała to pismo to SEG Electronics Market w dzielnicy Huaqiangbei w Shenzhen.

Drodzy przedsiębiorcy,

W celu wdrożenia pierwszego poziomu odpowiedzi na poważne zagrożenie zdrowia w prowincji Guangdong, by skutecznie zapobiegać i kontrolować rozprzestrzenianie się ognisk zapalenia płuc wywołanych przez nowe zakażenia koronawirusem, a tym samym chronić życie, zdrowie i bezpieczeństwo ludzi, Shenzhen SEG Electronics Market postanowił wprowadzić następujące korekty czasu otwarcia w oparciu o rzeczywistą sytuację:

Okres wakacyjny związany z Chińskim Nowym Rokiem na dziesięciu piętrach SEG Plaza został przedłużony do 17 lutego, a market zostanie otwarty 18 lutego.

Jednocześnie, w celu wdrożenia rozporządzenia w celu zwalczania i przeciwdziałania rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa, wszyscy handlujący(w tym pracownicy) muszą dostarczyć wymagane dokumenty.

Rozmowy z managerami fabryk niosą jeden wniosek. Produkcja na pewno nie ruszy szybko. Nawet jeśli firma otrzyma zezwolenie na uruchomienie produkcji to pozostaje kwestia pracowników. Zakładając, że fabryki również będą miały zielone światło od 18 lutego to zanim skompletują załogę to 1 marca będzie datą, którą będzie można uznać za wznowienie produkcji.

Luty miesiącem straconym dla importu i transportu z Chin

Już teraz można założyć że luty będzie straconym miesiącem dla biznesu i importu z Chin. Wcześniej już analizowałem, że pierwsze możliwe wypłynięcia towaru transportem morskim (w przypadku gdy towar nie został wysłany przed CNY), będę możliwe w drugiej połowie lutego. W przypadku transportu kolejowego jest drożej i wyjazd może być jeszcze trudniejszy do zaplanowania i zrealizowania. Jednak to nic w porównaniu z brakiem produkcji przez ponad miesiąc. Najprawdopodobniej nikt się nie nastawił na taką sytuację. Stany magazynowe w ciągu najbliższych tygodni będą się kurczyć.

Jeśli ktoś się zastanawia dlaczego tak długo trwa okres przymusowego zamknięcia to zapraszam na moja stronę na facebooka gdzie codziennie aktualizuje informacje z Chin i stan przebiegu epidemii. Wkrótce również będzie kolejny artykuł, który będzie to omawiał.

Podobne wpisy