Dziś 10 luty. Od tygodnia wielu importerów czekało, aż produkcja w Chinach będzie wznowiona. Pisałem o tym że tak się raczej nie stanie. Jednak z Chin płynie wiele pozytywnych informacji. O to co nas czeka przez kolejne dni.

Czy fabryki wznowiły pracę w Chinach 10 lutego?

Sprawdziły się moje przypuszczenia i informacje z piątku. W większości firm działają tylko pracownicy biurowi. Cześć osób już jest w fabrykach na miejscu gdzie mają dostęp do komputerów firmowych i mogą wysyłać kwotowania i wyceny, a część pracuje z domu. Jednak sami pracownicy produkcyjni w większości nie wrócili do pracy. Dlaczego? Po pierwsze firmy muszą uzyskać pozwolenie o którym pisałem wcześniej. Poza tym kolejny problem to fakt, że niektóre miasta lub miejscowości są ciągle zablokowane, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.

Jednak z pozytywnych informacji wiem, że część fabryk przeszła już kontrole i otrzymały pozwolenie i pracownicy wracają. W jednej z takich fabryk, z którą się kontaktowałem pracuje aktualnie około 50 osób. Czas produkcji dla nowych zamówień według nich wynosi około 6 tygodni. Biorąc pod uwagę sytuację w Chinach uznałbym to za bardzo dobry wynik. Szczerze powiedziawszy spodziewałem się dłuższego czasu produkcji.

Kiedy można się spodziewać otwarcia fabryk?

Tak na dobrą sprawę codziennie powinny pojawiać się nowe informacje o dostawcach którzy wznawiają produkcję. Datą którą teraz wszyscy wskazują to 17-20 luty. Te widełki czasowe wydaje się rozsądne i najprawdopodobniej wszyscy mogą się nastawić, że w tych dniach fabryki zaczną działać. Oczywiście najpierw z ograniczoną liczbą załogi. Większość firm zakłada że pomiędzy 1 -10 marca uda im się przywrócić pełną moc produkcji.

Ile będzie wynosić czas produkcji?

Ciężko prognozować jednak można założyć, że będzie to pomiędzy 40 – 70 dni. Bazując na latach poprzednich i dodając zapas ze względu na wirusa i walkę z epidemią. Dodatkowym czynnikiem od którego będzie to zależne to branża jak i same możliwości fabryki. Oczywiście dodatkowo na to wpłynie ilość zamówień które będą potwierdzane przez importerów w między czasie.

Dlaczego można się spodziewać, że faktycznie w przyszłym tygodniu wiele firm wróci do pracy?

Po pierwsze dziś pojawiły się oficjalne informacje, że wszystkie firmy kurierskie wznawiają normalną działalność. Można przeczytać między innymi:

China Post, SF Express, JD Logistics, Zhongtong Express, Yuantong Express, Shentong Express, Yunda Express i Best Express 10 lutego przywrócą działalność operacyjną.

Wniosek jest prosty – wszystkie operacje w Chinach powoli będą przywracane. Wraz z transportem i usługami kurierskimi cały e-commerce będzie mógł funkcjonować.

Jeden z artykułów w Beijing Daily : Pekin wydał instrukcje zachęcające do zatrudnienia: do 90 000 RMB subwencji dla kluczowych przedsiębiorstw.

Subwencja dotyczy tych przedsiębiorstw, które produkują i dystrybuują materiały zapobiegające epidemii. Oczywiście można wysnuć dwojaki wniosek. Pierwszy, że jest mało pracowników lub, że potrzeby medyczne są ogromne. Oba wydają się słuszne. Jednak jeśli dodamy do tego jakie ilości sprzętu medycznego są potrzebne to nic dziwnego, że podejmowane są tego typu działania.

Wraz ze wznowieniem działania firm kurierskich została wydana instrukcja jak postępować w przypadku odbierania przesyłek. W każdym punkcie mowa jest, aby mieć na sobie maseczkę jak i rękawiczki. Dopiero później po odbiorze zdjąć środki ochrony osobistej. Jeśli takie są instrukcje, a ludzie będą się do nich stosować to będzie potrzebna tym większa ilość tych podstawowych środków, a co za tym idzie – pracowników w tym sektorze.

Poza tym dochodzi kolejny czynnik. Dziś można również przeczytać w chińskiej prasie:

Chiny opracowują nową szczepionkę przeciw koronawirusowi, rozpoczęły się badania na zwierzętach, a badania kliniczne być może już w kwietniu.

Jest to bardzo dobra wiadomość.

Jednak artykuł, który najbardziej napawa optymizmem jeśli chodzi o powrót do pracy i wznowienie produkcji to ten o tytule :

Na co należy zwrócić uwagę podczas wznawiania pracy i w czasie zapobiegania, i kontroli epidemii?

Ludzie są zachęcani aby zachować porady z tego artykułu i stosować się do wytycznych. Można tam przeczytać między innymi o:

 • Jakie materiały zapobiegawcze i kontrolne powinny być przechowywane?
 • Jakie aspekty wymagają uwagi w zapobieganiu epidemii?
 • Środki ostrożności dla personelu
 • Pokój w akademiku / hotelu pracowniczym
 • Przed pracą
 • W drodze do i z pracy
 • W stołówkach pracowniczych
 • W biurach
 • Windy
 • Artykuły o zatrudnieniu : Czy firma nie może zwolnić pracowników, jeśli nie mogą wrócić do pracy z powodu epidemii?
 • Jak obliczyć płace podczas zapobiegania i kontroli epidemii?

W związku z tym, że oficjalnie pojawiają się take informacje można wyciągnąć wniosek, że całe Chiny przygotowują się na wielki powrót do pracy. Jest to tym bardziej logiczne, że ludzie mają już dość siedzenia w domach, a poza tym Chińska i światowa gospodarka mocno odczuje ten okres.

Powoli Chiński rząd będzie zezwalał na powroty i produkcję, szczególnie że napływa sporo pozytywnych informacji związanych z walką z wirusem.

Na facebooku codziennie aktualizuje informacje związane z epidemią – zapraszam do sprawdzenia grupy jak i strony.

Jeśli interesują Was artykuły o których wspomniałem to można je znaleźć poniżej.

źródło: 1, 2, 3, 4, 5

Podobne wpisy