Jak co miesiąc informuje odnośnie stawek za transport morski z Chin. Tym razem jednak nie mam dobrych wiadomości. Nie chodzi tu o ceny. Jednak jest problem z działaniem portów itp. ze względu na koronawirusa w Chinach.

Transport z Chin a koronawirus

W związku z pandemią wirusa w Chinach aktualnie wszystkie biura transportowe w Chinach są zamknięte do 9 lutego. Dopiero 10 lutego kiedy rozpoczną pracę wszystkie firmy będzie znana skala i możliwości transportu w lutym. Z informacji jakie otrzymałem od firm logistycznych w Polsce wiem, że wypłynięcie z towarem w lutym nie powinno być problematyczne o ile odpowiednio wcześniej złoży się booking. W związku z tym jeśli pozostał jakiś towar nie odebrany lub nie załapał się na wypłynięcie przed Chińskim Nowym Rokiem to warto jak najwcześniej bookować miejsce na statkach.

Jeśli obawiasz się czy wirus może zakazić kogoś przy rozładowywaniu towaru lub poprzez kontakt z paczkami z Chin to proszę zajrzyj tutaj.

Ile kosztuje transport morski z Chin?

Koszt uzależniony jest między innymi od wielkości kontenera lub od objętości w przypadku ilości mniejszych niż kontenerowe. W przypadku kontenerów bierze się pod uwagę TEU. Co oznacza skrót TEU to twenty-foot equivalent unit – jednostka pojemności używana często w odniesieniu do portów i statków. Jest ona równoważna objętości kontenera o długości 20 stóp. Poniżej widełki cenowe w lutym 2020:

40’HQ wliczając wszystkie koszty, takie jak dowóz, odprawa itp. Koszt transportu z Chin pod drzwi to ok. 2380 – 2700 USD. Warunki FOB główne porty Chińskie.

Ile wynosi czas dostawy z Chin?

Zazwyczaj podaje się transit time. Czyli czas płynięcia statku, od momentu wypłynięcia z portu w Chinach, do przypłynięcia, do portu w Polsce. Standardowy transit time wynosi 30-35 dni.

Ile kosztuje transport morski z Chin, ceny transportu drobnicowego.

Skrót LCL to Less then Container Load – czyli drobnicowy transport międzynarodowy. Jeżeli towar importowany z Chin to tylko parę metrów sześciennych, czyli od jednej do kilku palet, to ten transport najprawdopodobniej będzie bardzo opłacalny. Jest to szczególnie dobra opcja dla początkujących importerów. Nie trzeba zamawiać całego kontenera.

Dla przykładu:

Objętość: 5 m3, waga 1200 kg. Warunki FOB Shenzhen. Stawka “all in”. Koszt: 650 – 750 USD

Objętość: 7 m3, waga 3000 kg. Warunki FOB Shenzhen. Stawka “all in”. Koszt: 700 – 850 USD

Ile wynosi czas dostawy z Chin w przypadku drobnicy LCL?

W tym przypadku transit time będzie podobny co w przypadku FCL. Jednak trzeba dodać dodatkowy tydzień na konsolidacje w Chinach jak i dodatkowe parę dni na rozformowanie w Polsce. Dlatego najlepiej bezpiecznie przyjąć, że od załadowania towaru w fabryce w Chinach do otrzymania towaru minie około 45 dni.

Podsumowanie

Stawki za transport morski w lutym są niższe niż te które obserwowaliśmy w styczniu 2020. O ile w styczniu wszyscy importerzy walczyli, aby zdążyć wysłać towar przed Chińskim Nowym Rokiem, tak teraz może się okazać, że importerzy, którzy nie zdążyli, będą teraz mieli powtórkę z rozrywki i będą walczyć o to, by jak najszybciej wysłać towar. Będzie to utrudnione ze względu na obostrzenia, które teraz są w transporcie w Chinach (walka z rozprzestrzenianiem koronawirusa). Dodatkowo może to być nie łatwe ponieważ nie wiadomo jeszcze ilu pracowników wróci do fabryk. Wiadomo będą potrzebni ludzie, aby załadować kontener lub towar na samochód. Poza tym odpowiednia ilość kierowców jak i pracowników obsługi portu będzie niezbędna, aby jakikolwiek transport mógł się odbyć. Dlatego należy się nastawić, że pierwsze wypłynięcia i transport drogą morską będzie możliwy w połowie miesiąca, a dużo na to wskazuje że raczej po 20 lutego.

Warto na bieżąco sprawdzać ceny i porównywać z innymi spedycjami. Jak widać rozstrzał cenowo pomiędzy różnymi spedycjami bywa naprawdę duży. Na pewno pomoże nam to zaoszczędzić gdy planujemy transport z Chin.

Podobne wpisy