Wiele osób zastanawia się jak działa gwarancja udzielna przez producenta w Chinach. Jakie są częste sposoby realizowania gwarancji? Czy można ją w ogóle wyegzekwować? Czy sprzęt trzeba odsyłać?

Gwarancja na produkty z Chin

Warto mieć świadomość, że na samym początku (zanim jeszcze rozpoczniemy współpracę z dostawcą) należy dołożyć szczególnych starań w trakcie negocjacji co do warunków współpracy. Więcej na temat samych negocjacji już wkrótce. Jednakże prócz podstawowych informacji jakie nas powinny interesować takich jak: cena, jakość, czas produkcji, opakowania, warunki płatności itp. itd. to warto również zwrócić szczególną uwagę na gwarancję i formę jej realizacji.

Chińczycy znają bardzo dobrze pojęcie gwarancji i często na samym etapie prezentacji oferty na fakturze proformie informują o czasie na jaki udzielana jest gwarancja lub również podają formę realizacji gwarancji.

Podstawowe formy realizacji gwarancji przy imporcie

Zacznijmy od tego, że nie każda firma oferuje gwarancję. Przynajmniej nie zawsze o tym wspomina wprost. Osobiście w ciągu praktycznie 8-9 lat kiedy zajmuje się importem nie miałem sytuacji aby gwarancja lub roszczenia gwarancyjne były niezrealizowane. Niemniej o tym wkrótce. Teraz o podstawowych opcjach gwarancyjnych oferowanych przez chińskich producentów, z którymi się spotkałem.

  • Spare parts. Pierwszą opcją jest zaoferowanie tak zwanych spare parts. Jest to nic innego jak dodane za darmo te same produkty co na fakturze – celem późniejszych napraw lub wymian. Bardzo często w przypadku elektroniki można spotkać się z taką formą realizacji gwarancji. Często na proformie lub fakturze handlowej będzie informacja: Warranty: 1% spare parts. Co to dokładnie oznacza? Mianowicie jeśli zamówimy 5 produktów po 1000 sztuk to otrzymamy dodatkowo 10 szt każdego produktu jako spare parts. Będą one dodane jako FOC na fakturze przy odprawie. To od nas będzie zależało czy sprzedamy je, czy też zachowamy jako części zamienne pod ewentualne naprawy. Warto tutaj pamiętać, że zazwyczaj spare parts mieszczą się w przedziale 0,5 – 2% zamówienia. Z tym, że najczęściej jest to właśnie 1%. Dodatkowo im wyższa wartość oferowanych spare parts to większa szansa, że towar ma gorszą jakość i dostawca jest tego świadomy. Pamiętaj, że przy tej opcji sprawa jakichkolwiek uszkodzeń lub późniejszych roszczeń jest wyczerpana. Otrzymujemy 1% towaru dodatkowo i to koniec.
  • Gwarancja + Spare parts. Kolejną opcją która występuje to gwarancja np. 12 miesięcy lub dłużej. Maksymalną z jaką do tej pory się spotkałem na elektronikę to 3 lata. Jednak są grupy produktów które być może mają dłuższą gwarancję jednak jeszcze nie było mi dane się nią zajmować. Jak wygląda proces realizacji gwaranci? Bardzo podobnie jak w przypadku samych spare parts jednak dodatkowo obowiązuje czas gwarancji. Jeśli w tym czasie ilość uszkodzonych produktów wyniesie więcej niż ilość spare parts to producent zobowiązuje się wyprodukować towar na swój koszt i wysłać do nas wraz z nowym zamówieniem. Producenci często wymagają podania numerów seryjnych, modelu, uszkodzenia jakie wystąpiło i ewentualnie zdjęć, aby zweryfikować zgłoszenie reklamacyjne. Jeśli wszystko jest ok – to produkują dodatkowe sztuki i dokładają do zamówienia kolejnego zamówienia.
  • Gwarancja. W tym przypadku producent nie dokłada spare parts. Jednak sam proces gwarancji i jej realizacji wygląda jak powyżej. Czas gwarancji wynosi często 12 – 13 miesięcy lub dłużej w zależności od dostawcy. Wszystkie inne kwestie są identyczne więc nie będę się powtarzał.

Od kiedy liczona jest gwarancja na produkty z Chin?

Warto pamiętać, że gwarancja na towar liczona jest zazwyczaj od daty produkcji. Dlatego najczęściej wynosi 13 miesięcy. Producent dokłada dodatkowo miesiąc na czas transportu morskiego. W związku z tym jeśli sprowadzimy towar z Chin drogą morską i sprzedamy go po 3 miesiącach to w przypadku, gdy klient zgłosi nam reklamacje po 10 miesiącach to gwarancja może być niezrealizowana. Dlaczego? Bo minęło ok. 14 miesięcy od produkcji.Oczywiście wiele można uzyskać na drodze negocjacji i współpracy która jest długofalowa. Niemniej trzeba być świadomym, że gwarancja u Chińskiego dostawcy liczy się od momentu wyprodukowania, a nie od momentu kiedy np. sprzedamy towar naszemu klientowi.

Czy uszkodzony towar będę musiał odesłać do Chin?

W skrócie – zazwyczaj nie. Chińscy producenci zdają sobie sprawę z kosztów jakie należałoby ponieść zarówno przez nich jak i przez nas aby odesłać towar do Chin. Dlatego w większości przypadków nie praktykuje się wysyłania uszkodzonego towaru do Chin. Co nie oznacza, że coś takiego może się nam przytrafić. Niemniej jest to sporadyczne i wymaga dużo większego zaangażowania i wysiłku. Dlatego w większości przypadków jest to po prostu ekonomicznie nieopłacalne. Sprzęt uszkodzony możemy spróbować naprawić, sprzedać lub po prostu zutylizować.

Podsumowanie

Przedstawiłem tutaj podstawowe informacje na temat gwarancji podczas importu z Chin. Zdaje sobie sprawę, że możecie posiadać więcej pytań – proszę w tedy o wiadomość na maila lub przez facebooka. Następnym razem opiszę co robię kiedy towar jaki otrzymałem jest wadliwy bądź uszkodzony. Ponieważ okazuje się że w ramach współpracy tutaj również można sytuację rozwiązać.

Być może zainteresuje Cię jeszcze:

Brak odprawy celnej? Towar w magazynie? Co takiego Gray Customs? Jak się chronić i co robić aby to naprawić?

Dlaczego import często się nie opłaca?

Czy koleją można wysyłać baterie, akumulatory i inny niebezpieczny towar?

Transport z Chin. Porównanie i omówienie transportu morskiego, kolejowego i lotniczego

Jak przygotować się do importu z Chin? Import z Chin podstawy

Jak krok po kroku importować z Chin?

Przykładowe wyceny transportu z Chin

Podobne wpisy