Czy jest możliwe otwarcie własnego sklepu internetowego za zero „0” złotych? Bez potrzeby zakładania własnej firmy?

Okazuje się, że tak. Jak to zrobić? Zapraszam do lektury.

Na pewno nie jeden z nas myślał jaki tu biznes otworzyć? Oczywiście często chcemy zarobić dużo, nie napracować się, a do tego nie ponosić ryzyka. Czyli odwieczne pytanie „co tu zrobić, aby się nie narobić, a zarobić”. Często problemem są fundusze, a w zasadzie ich brak. Zazwyczaj aby zarobić, trzeba zainwestować. Pomysłów na biznes może być dużo. Wspólnym mianownikiem może być koszt rozpoczęcia działalności. Poza kosztem, jest lęk, że nie wypali. Jest to jedna z największych bolączek i największy hamulec przed podjęciem wyzwania.

Ale co gdyby pomysł był prosty. Nie wymagał od nas specjalnej wiedzy. Poza tym można by się było z niego łatwo wycofać. Nie ponieślibyśmy kosztów jego uruchomienia? Nie trzeba by było otwierać na początku działalności gospodarczej itp.

Czy brzmi to jak utopia? Być może. Poniżej pomysł na biznes, w zasadzie dla każdego. Czyli własny sklep internetowy. Za darmo. Bez ukrytych kosztów. Legalnie i bezpiecznie.

Pomysł na biznes – geneza

Zanim opiszę krok po kroku co trzeba zrobić i na czym polega cały pomysł, muszę podzielić się, że pomysł podsunął mi mój przyjaciel Jakub. Poranna rozmowa zeszła na boczne tory i nagle BUM. Pomysł się pojawił. Obiecałem, że wspomnę o tym więc niniejszym to czynię. Jakub – dzięki za rozmowy!

Sklep internetowy – założenia

Po pierwsze wybieramy formę działania jako sklep internetowy ponieważ nie musimy wynajmować powierzchni sklepowej, wydawać pieniędzy na dostosowanie sklepu, regały itp. Możemy sami się wszystkim zająć od A do Z. Ktoś powie, że do stworzenia sklepu internetowego potrzeba osobę która się na tym zna i zaprojektuje stronę. W związku z tym trzeba słono zapłacić by nam ktoś w tym pomógł. Nic bardziej mylnego. Nie trzeba się na tym znać. Wystarczy tylko skorzystać z narzędzi facebooka, olx lub inne tego typu darmowe narzędzia. W przypadku facebooka sprawa jest bardzo prosta. Możemy praktycznie w parę minut stworzyć nasz sklep i wystawić produkty. Jest to szybkie i wygodne, a przede wszystkim darmowe.

Jak zdobędę klientów?

Zarówno OLX jak i Facebook pozwalają nam się promować. Tutaj trzeba wydać na to dodatkowe pieniądze. Nie bierzemy tego w takim razie pod uwagę, ale na pewno może to nam pomóc szybko rozwinąć nasz sklep, jeśli tylko byśmy chcieli zapłacić parę złotych. Jeśli chcemy 100% darmowym sposobem to zrobić to najlepiej poprosić wszystkich naszych znajomych na facebooku, aby nam pomogli w promowaniu naszego nowego przedsięwzięcia. Za darmo, szybko i prosto może się udać w ciągu paru chwil dotrzeć do szerokiego grona potencjalnych klientów.

Towar – skąd wezmę towar?

Mówiąc najprościej – ze sklepu. Może to być Tk MAXX, ZARA lub jakikolwiek inny sklep z odzieżą. Dlaczego odzież? Przede wszystkim – każdy potrzebuje się ubrać. Wszyscy wybierają, przymierzają i znają dobrze wiele marek. W związku z tym będziemy w stanie zainteresować naszym sklepem praktycznie każdego. Również można rozważyć opcję ubrań z tak zwanych charity shops, odzieży używanej, gdzie można dostać ciekawe nie zniszczone markowe ubrania, czasem nawet jeszcze z metką.

Jeśli nie interesuje cię odzież, może to być biżuteria którą samemu robisz lub usługi jakie jesteś w stanie świadczyć. np. hydraulik, kosmetyczka itp.

Jeśli zdecydujesz się na odzież to pewnie szybko przyjdzie pytanie do głowy – zaraz, zaraz ale kto za to wszystko zapłaci?

Płatność za towar

Płatności dokonamy kartą kredytową. Jest to jedyna kluczowa sprawa bez której nasz darmowy sklep internetowy z odzieżą nie powiedzie się. Dlaczego karta kredytowa? Ponieważ daje nam możliwość zapłaty za towar, a następnie spłacenie jej do 54 dni od zakupu. Praktycznie nie znajdziemy firmy czy to hurtowni która na samym początku da nam towar w komis lub na płatność odroczoną. Tym bardziej, aby kredytować nasz sklep przez 54 dni. Posiadając kartę z limitem do 5 000 złotych jesteśmy w stanie stworzyć całkiem sensowny sklep internetowy. Na naszą korzyść przemawiają również regulaminy wielu sklepów. Dlaczego? Ponieważ często mamy 14 lub nawet 30 dni na zwrot nie używanego towaru. W związku z tym mamy możliwość kupić towar, zrobić mu zdjęcia i mieć go na stanie, a następnie wysłać klientowi od razu po zakupie. Poza tym jeśli nikt nie kupi w ciągu 30 dni, to możemy oddać towar bez problemu do sklepu. Środki zostaną zwrócone na kartę kredytową, a my za to nic nie zapłaciliśmy. Proste i bezpieczne.

Na czym zarobię?

Wiemy już w jaki sposób sprzedawać towar w sklepie internetowym, również jak zapłacić i nie wydać przy tym ani złotówki ze swojego portfela. W takim razie na czym będę zarabiał/a?

Możemy skupić się np. na produktach z Tk MAXX, które są markowe, przecenione i często w sklepie jest tylko jeden egzemplarz lub model. Jeśli znasz się na markach i wiesz jak wypromować dany produkt, to nie powinno być problemu ze sprzedażą. Sklep Tk MAXX pozwala na zwrot nieużywanego towaru wraz ze wszystkimi metkami do 28 dni. Kolejną opcją są wszelkiego rodzaju wyprzedaże organizowane cyklicznie przez każdy sklep lub sieć odzieżową.

Później nie pozostaje nic innego jak tylko zrobić zdjęcia, dodać opis, dodać swoją marżę, a następnie czekać aż ktoś kupi.

W przypadku usług sprawa jest tym prostsza. Wystarczy opisać i wycenić usługę.

Czy muszę założyć firmę?

NIE. Nie musisz zakładać firmy. Dlaczego? Ponieważ możesz skorzystać z działalności nierejestrowej (nieewidencjonowanej). O co chodzi?

To nowe prawne rozwiązanie pozwala na założenie sklepu internetowego bez konieczności zakładania firmy lub opłacania składek z tytułu ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Pozwoli Ci to rozwinąć sklep internetowy bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Najważniejsze co musisz wiedzieć to:

 1. Sklep internetowy możesz prowadzić bez zakładania działalności gospodarczej.
 2. Do kwoty 1125 zł przychodu w ciągu miesiąca nie musisz prowadzić firmy ani opłacać składek ZUS.

Kto może skorzystać?

 • W ciągu ostatnich 5 lat nie prowadziłeś zarejestrowanej działalności gospodarczej ani spółki cywilnej (w warunek ten nie są wliczane spółki z o.o., akcyjne i jawne).
 • Będziesz wykonywać usługi na które nie trzeba uzyskać licencji, koncesji, pozwoleń.
 • Działalność prowadzisz samodzielnie i nie masz wspólników.
 • Każdego miesiąca nie przekraczasz przychodu na poziomie 1125 zł brutto.

Dokument sprzedażowy

W tej formie prowadzenia działalności jesteśmy zwolnieni z obowiązku wystawiania faktur/ paragonów jednakże nie stoi nic na przeszkodzie, aby stworzyć prosty szablon sprzedażowy który zawiera takie informacje jak:

 • numer faktury imiennej
 • datę wystawienia
 • imię i nazwisko oraz adres sprzedającego
 • imię i nazwisko oraz adres kupującego
 • nazwa usługi bądź produktu
 • cena za sztukę lub jednostkę
 • ilość zakupionych sztuk
 • łączną kwotę do zapłaty

Będzie to dla nas o tyle pomocne, że każdy kupujący może zażądać dokumentu sprzedażowego potwierdzającego zakup.

Jakie są koszty prowadzenia działalności?

Nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów. Musimy jednak pamiętać aby zapłacić podatek dochodowy. Osiągnięte przychody oraz poniesione koszty uzyskania przychodu z tytułu prowadzenia działalności nierejestrowanej podatnik wykazuje w zeznaniu rocznym PIT-36.

Co jeśli przekroczę kwotę przychodu 1125 PLN ?

Jeśli będzie chociaż jeden miesiąc gdzie nasza działalność wygeneruje większy przychód niż 1125 zł brutto, to konieczne będzie założenie firmy. Na złożenie wniosku w CEIDG mamy 7 dni od dnia, w którym przychód przekroczył określany w danym roku limit.

Jakie są zalety działalności nierejestrowanej?

Podsumowując w paru zdaniach:

Nie musimy zgłaszać działalności w CEIDG i w urzędzie skarbowym czy GUS.

Nie opłacamy zaliczek na podatek dochodowy.

Nie musimy prowadzić księgowości (trzeba prowadzi uproszczoną ewidencję sprzedaży).

Nie trzeba opłacać składek ZUS oraz składać deklaracji ZUS.

Podsumowanie

Warto podkreślić, że taka forma prowadzenia sklepu internetowego będzie tylko przejściowa. Dlaczego? Ponieważ w przypadku działalności nierejestrowanej liczy się przychód. Wystarczy że sprzedamy 11 swetrów, każdy za 100 PLN to już przychodu mamy 1100 PLN i nasz limit praktycznie się kończy. Jeśli nasz narzut to było 25 PLN na sztuce to zarobiliśmy raptem 275 PLN. Sprawa ma się całkiem inaczej jeśli sprzedawalibyśmy np. usługi kosmetyczne, hydrauliczne i inne. W tedy możemy reklamować nasze usługi i do kwoty 1125 PLN nie musimy zakładać działalności gospodarczej i wszystko wykonujemy legalnie. Tak czy inaczej jesteśmy w stanie sprawdzić rynek i zobaczyć – chociaż na próbę – czy taka forma działalności gospodarczej by nam odpowiadała.

Czy to dobry pomysł na biznes? Na pewno bardzo dobre rozwiązanie jeśli myślimy o założeniu działalności, ale się boimy czy wszystko się uda. Taka forma pozwoli nam sprawdzić rynek i upewnić się, że nasz biznes ma sens.

Podobne wpisy