Co oznacza skrót FOC? Import z Chin, co musisz wiedzieć? Cło a FOC? Czyli najważniejsze informacje dla początkujących importerów.

FOC to skrót z języka angielskiego, rozwinięcie brzmi Free of Charge.

Co oznacza FOC?

To nic innego jak bezpłatna próbka, towar lub gratis dodany do faktury. W trakcie importu z Chin często się zdarza, że towar jest dodawany jako bezpłatny.

Przykład:

Zamawiamy towar od naszego dostawcy. Mogą to być myszki do komputera, klawiatury, lub cokolwiek innego itp. W takim przypadku dostawca w ramach umowy może dodać dodatkowe elementy lub gotowy produkt w ilości np. 1-2% lub więcej w ramach gwarancji. Tym samym jeżeli wystąpi jakaś usterka to można użyć elementów z tych produktów by dokonać naprawy lub wymienić produkt na nowy. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć odsyłania elementów i transportu do Chin. Taki towar często widnieje na fakturze jako bezpłatny.

Faktura handlowa w imporcie a FOC

Żadna pozycja na fakturze handlowej nie może mieć wartości „zerowej”. Wszelkie produkty dołączone do przesyłki darmowo (części zamienne, próbki czy inne gratisy) powinny być wyszczególnione na fakturze, a ich wartość na potrzeby odprawy powinna zostać określona. Obok wartości należy dopisać wówczas FOC (Free Of Charge), informując, że są to produkty dołączone darmowo.

Jest to bardzo istotne by dla towarów dostarczonych bezpłatnie również należy podać wartość celną.

FOC, a odprawa celna

Produkty, które są bezpłatne na fakturze handlowej są doliczane do całkowitej wartości, a następnie od tej kwoty wyliczany jest VAT i cło.

Przykład:

Faktura handlowa opiewa na kwotę: 50 000 USD.

Próbek, gratisów na fakturze jest 50 szt, każda warta 10 USD. Jednakże wartość próbek podana jest tylko na potrzeby odprawy, ponieważ za te dodatkowe 50 szt nic nie zapłaciliśmy. Jednak odprawa będzie dokonana od wartość 50 000 + 500 USD czyli od 50 500 USD. I od tej wartości będzie naliczony VAT i cło o ile wystąpi.

Jeśli zaś chodzi o ujęcie tego zdarzenia w PKPiR, to nie ma konieczności dodawania takiego produktu, ponieważ nie zostały poniesione żadne koszty.

Chcesz rozpocząć import z Chin ? Masz wiele pytań lub wątpliwości? Sprawdź import z chin szkolenie online. Szczegóły tutaj.

Podobne wpisy