Import z Chin od lat cieszył się popularnością ze względu na konkurencyjne ceny i różnorodność produktów. Jednakże, w 2024 roku, globalne trendy ekonomiczne, zmiany polityczne i inne czynniki mogą wpływać na opłacalność importu. Czy nadal warto inwestować w import z Chin? W tym artykule dokładnie przyjrzymy się kwestiom, które mogą wpłynąć na decyzję przedsiębiorców.

Koszt produkcji w Chinach

Na opłacalność importu ma wpływ przede wszystkim koszt produkcji. Czy coś się zmieniło w ostatnich latach? Czy koszt produkcji w Chinach dalej jest niski? Tak jak najbardziej. Kilka czynników, które mają na to wpływ to:

  • Niski koszt energii
  • Stosunkowo tania i wykwalifikowana siła robocza
  • Nowoczesny park maszynowy i automatyzacje produkcji
  • Ogromna siatka kooperantów i dostawców półproduktów

Czynniki wymienione powyżej sprawiają, koszt produkcji w Chinach jest w dalszym ciągu tani, a import – opłacalny. Znamienne jest, że sami Chińczycy otwierają swoje fabryki w innych krajach np. Wietnam. Jednak park maszynowy, siła robocza i ogólne uwarunkowania sprawiają, że produkują tam tylko podstawowy sprzęt. Towary które wymagają większej wiedzy, finezji lub technologii w dalszym ciągu produkowane są w Chinach.

Kurs dolara

Nawet tani produkt może być drogi jeśli kurs waluty będzie niekorzystny. W związku z tym kwestia kursu dolara jest bardzo ważna dla każdego importera. Dlaczego? Ponieważ większość zakupów jest dokonywana właśnie w tej walucie. W przypadku polskich importerów czy też pośredników najważniejsze jest czy polski złoty się umocnił czy osłabił. Silny złoty wpływa korzystnie dla importerów – po prostu sprawia, że import jest bardziej opłacalny. Taniej można kupić towar. Zobaczymy na wykres kursu dolara w ostatnim roku.

Aktualnie kurs dolara jest poniżej 4 zł za 1 USD. W 2023 roku kurs dochodził nawet do prawie 4,5 zł. Łatwo zauważyć, że zmiana kursu ma ogromne znaczenie dla opłacalności importu. Widać tutaj że w ciągu ostatnich miesięcy zmiana wynosiła ok. 12%. Prognozy ekonomistów podają, że w 2024 kurs dolara powinien być jeszcze niższy. Jeśli tak będzie to widać, że import z Chin będzie jeszcze bardziej opłacalny niż w 2023.

Transportu z Chin do Polski

Wartość transportu z Chin ma bardzo duże znaczenie w przypadku importu z Chin. Rynek zdążył się już uspokoić po pandemii Covid-19 czy po wybuchu wojny na Ukrainie. Jednak okazuje się, że w dalszym ciągu niepokoje na świecie wpływają mocno na tę gałąź importu. Ostatnie ataki Huti na statki transportowe na Morzu Czerwonym spowodowały że wielu armatorów unika przeprawy przez Kanał Sueski, a co za tym idzie – wybiera dłużą i droższą trasę – opływając Przylądek Dobrej Nadziei. Skutkuje to nie tylko dłuższym czasem transportu ale i wyższymi kosztami (statki muszą spalić więcej paliwa, mówimy tu o mln dolarów). Czy to spowoduje, że import z Chin w 2024 będzie mniej opłacalny? Nie. Dlaczego? Ponieważ stawki dalekie są od tego co było w trakcie Pandemii. Poza tym transport kolejowy i lotniczy dalej mają się bardzo dobrze i nie istnieje zagrożenie zerwania całych łańcuchów jak w przypadku pandemii Covid-19. Dodatkowo, nawet jeśli byśmy importowali z Wietnamu, Indii lub Indonezji to trasa statków przebiega w ten sam sposób. W związku z tym wszyscy importerzy – nie ważne czy importują z Chin czy innego kierunku Azji – mierzą się z tym samym problem. Na korzyść Chin przemawia w tym momencie również, dobrze rozwinięty transport kolejowy, który może być dobrą alternatywą – szczególnie dla niewielkich przesyłek LCL.

Regulacje handlowe

Warunki handlowe pomiędzy Chinami, a Europą są unormowane. Aktualnie nie ma ryzyka, aby wartości cła czy też bariery celny sprawiły, że import z Chin byłby trudny lub ograniczony. Dodatkowo trzeba zauważyć, że wiele produktów importowanych z Chin ma stawkę celną wynoszącą 0% lub tylko 3-5%. W związku z tym import tego typu produktów jest jak najbardziej opłacalny.

Podsumowanie

Decyzja o imporcie z Chin w 2024 roku wymaga gruntownej analizy i elastycznego podejścia do zmieniającej się sytuacji. Mimo wyzwań, nadal istnieją korzyści z importu z Chin, ale kluczowe jest śledzenie zmian, dostosowywanie strategii i podejmowanie decyzji opartych na aktualnych danych. Warto skorzystać konsultacji na temat importu lub kursu, który pozwoli nam bezpiecznie i skutecznie importować z Chin.

Podobne wpisy