Jeśli rozpoczynasz swoją przygodę z importem z Chin to jest duża szansa, że spotkałeś się lub została Ci zaproponowana wysyłka na warunkach DDP. Kiedy możesz się na to zgodzić w imporcie z Chin, a kiedy nie? Zapraszam.

DDP – czyli słów kilka o regułach incoterms.

INCOTERMS czyli International Commercial Terms lub Międzynarodowe Reguły Handlu – zbiór międzynarodowych reguł, określających warunki sprzedaży, których stosowanie jest szeroko przyjęte na całym świecie. Reguły te dzielą koszty i odpowiedzialność pomiędzy nabywcę i sprzedawcę oraz odzwierciedlają rodzaj uzgodnionego transportu.

DDP – Dostarczone, cło opłacone (… określone miejsce przeznaczenia). Najszersza odpowiedzialność oraz zakres czynności sprzedającego spośród powyższych zasad. Oznacza formułę dostawy towaru, w której organizację i koszty załadunku, transportu do nabywcy, ubezpieczenia oraz ewentualnych opłat celnych bierze na siebie sprzedający wraz z ryzykiem związanym z utratą lub uszkodzeniem towaru, który stawiany jest do dyspozycji kupującego pod ustalonym przez niego adresem dostawy. Po stronie nabywcy pozostaje natomiast obowiązek rozładunku (i ryzyko, gdyby podczas rozładunku nastąpiło uszkodzenie lub zniszczenie) zakupionego towaru.

W związku z tym że w tej regule incoterms to właśnie na sprzedającym ciąży najwięcej obowiązków, dlatego bardzo wielu początkujących importerów, szczególnie w sytuacji kiedy towaru nie ma za dużo decydują się na warunki DDP. Może decydują się to złe słowo – lepiej powiedzieć, że ulegają presji ze strony sprzedającego. Niestety to jest błąd. Dlaczego?

Dlaczego przy imporcie z Chin nie decydować się na warunki DDP?

W teorii DDP pozwala na otrzymanie towaru, eksporter zadba o odprawę i wszystkie inne niezbędne formalności. Brzmi to bardzo dobrze. Niestety w przypadku importu z Chin strona sprzedająca nie ma możliwości opłacić cła i vatu. Po prostu jest to nie możliwe. Aby tak się stało to strona Chińska musiałaby w europie posiadać firmę, na którą by nastąpiła odprawa, a następnie to właśnie ta firma wystawiłaby nam fakturę w UE. Tym samym opłacone byłoby cło, a my otrzymalibyśmy FV i można by było w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru zaksięgować dostawę i sprzedawać dalej towar. Tak się nie dzieje. Najczęściej strona Chińska wystawia swoją FV z Chin, a następnie dociera do nas towar, lecz bez dokumentów z odprawy. Tym samym mamy problem i więcej zachodu. Zachodzi tutaj tak zwana odprawa „gray customs”.

Ważne: W przypadku gdy strona sprzedająca na warunkach DDP nie ma możliwości opłacić cła i vatu w kraju importera to właśnie importer zobowiązany jest dokonać tego we własnym zakresie. Dlatego VAT i cło zawsze będzie opłacał kupujący gdy importuje z Chin.

Jak wygląda proces „gray customs” na warunkach DDP ?

Pierwszy etap następuje, gdy jesteśmy na jednej z platform B2B i chcemy zamówić partię towaru. Być może robimy to dopiero pierwszy raz lub stosunkowo niedawno rozpoczęliśmy import z Chin. W trakcie składania zamówienia strona Chińska deklaruje, że wyśle towar na warunkach DDP. Najprawdopodobniej będzie potwierdzać, że my nic więcej nie będziemy musieli płacić, a towar dotrze do nas w uzgodnionej kwocie jaką przelaliśmy przez system transakcyjny.

Tutaj powinna na się zapalić pierwsza czerwona lampka. Jak wiemy strona Chińska nie ma możliwości w Polsce lub innym kraju członkowskim dokonać odprawy. Musiałaby w tedy być importerem, a przecież jest eksporterem.

Gdy przelewamy środki na podstawie chińskiej faktury i dostawa jest w toku to po pewnym czasie dociera do nas towar. Być może nawet znanym międzynarodowym kurierem. Niestety w paczce nie ma dokumentów potwierdzających odprawę. Towar najprawdopodobniej został już wcześniej zmagazynowany gdzieś w europie lub u jakiegoś pośrednika. Być może w Holandii lub Wielkiej Brytani. Towar został tam zbiorczo odprawiony na błędnych kodach celnych. Dlatego też informacje i dokumenty z odprawy nie są przekazywane kupującemu.

Gdy otrzymujemy towar wraz z Chińską fakturą na mailu bez dokumentów z odprawy w UE to mamy problem. Ponieważ brakuje nam dokumentów celnych to nie możemy towaru wprowadzić do obrotu i legalnie sprzedawać.

Co zrobić gdy dostaliśmy towar na warunkach DDP bez odprawy?

Co zrobić w takiej sytuacji? Jakie jest wyjście? Jeśli już znaleźliśmy się w tej sytuacji to musimy udać się wraz z towarem do agencji celnej lub do Urzędu Celno-Skarbowego wraz z dokumentami takimi jak faktura handlowa, packing list, faktura za transport o ile mamy takową, deklaracja CE o ile jest wymagana, czy też wszelkie inne dokumenty i dokonać odprawy celnej na własną rękę. Musicie przyznać, że taki proces nie brzmi dobrze, a tym bardziej nie jest łatwy. Tym samym zamiast sobie uprościć import z Chin to sobie go skomplikujemy.

Co zrobić jeśli dostawca proponuje dostawę na warunkach DDP?

Najważniejsze to nie zgadzać się na takie warunki. Oczywiście strona Chińska będzie przekonywać, że przy takiej opcji będzie to dla nas ekonomicznie najkorzystniejsze. Jednak tutaj powinna się nam zapalić druga czerwona lampka. Dlaczego temu sprzedawcy by miał tak zależeć na tym bym zapłacił jak najmniej za transport? Przecież powinna go interesować tylko cena za produkt, a nie za transport.

Jakie warunki incoterms w takim razie wybrać?

Jeśli w dalszym ciągu zależy nam na jak największej pomocy ze strony sprzedającego to warto rozważyć warunki DAP – czyli dostarczone do miejsca. Sprzedawca pokrywa koszty transportu i bierze na siebie ryzyko związane z dostarczeniem towarów pod uzgodniony adres.

Jeśli myślimy o dostawie morskiej to najlepiej wybrać FOB – sprzedawca ponosi wszelkie koszty i ryzyko aż do momentu załadowania towarów na statek. Zajmuje się on również odprawą eksportową. Kupujący przejmuje całą odpowiedzialność, gdy towary znajdą się na statku.

Również można rozważyć opcję EXW – Termin ten przedstawia najmniejszą odpowiedzialność oraz zaangażowanie ze strony sprzedającego. Kupujący ponosi prawie wszystkie koszty i ryzyko podczas całego procesu wysyłki. Jedynym obowiązkiem sprzedawcy jest zapewnienie dostępu do towarów.

Przy EXW warto pamiętać, że to kupujący ponosi koszty odbioru towaru, odprawy eksportowej, dostawy itp. W związku z tym również ponosi spore koszty lokalne w Chinach. W związku z tym warto dobrze negocjować ceny i warunki dostawy. Jeśli pierwotnie ceno podano nam na warunkach DAP lub DDP to zmieniając je na EXW cena powinna być niższa. Ponieważ, to my pokryjemy wszystkie dodatkowe koszty.

Kiedy możemy się zgodzić na warunki DDP?

Czy jest jakaś sytuacja, kiedy możemy się zgodzić na warunki DDP?

Tak. Jest to sytuacja kiedy importujemy jako osoba prywatna. Towaru nie chcemy i nie będziemy wprowadzać do obrotu. W takim przypadku nawet jeśli towar przeszedł „gray customs” nam nie robi to większej różnicy. Oczywiście, przy dostawie może się okazać, że będziemy musieli dopłacić podatek VAT. Lecz cła już nie.

Podsumowanie

Podsumowując w paru słowach dostawę i import z Chin na warunkach DDP. Czy warto korzystać z tej reguły incoterms? Zdecydowanie nie – szczególnie kiedy sprzedający w Chinach nie zna i nie rozumie tej reguły. Możemy stać się ofiarą „gray customs” i zamiast uprościć cały proces importu z Chin to tylko sobie go bardziej skomplikujemy. Poza tym i tak nie uciekniemy przed opłaceniem cła i vatu w Polsce.

Podobne wpisy