Chiński Nowy Rok zbliża się wielkimi krokami. Jeśli chcesz mieć pewność, aby towar był wyprodukowany i wysłany przed Chińskim Nowym Rokiem to teraz jest czas na potwierdzenie zamówienia.

Kiedy przypada Chiński Nowy Rok?

W 2023 roku Chiński nowy rok przypada w styczniu. Dokładnie 21 Stycznia 2023. To bardzo wcześnie. Zazwyczaj to jest w lutym lub nawet w jego połowie. Dlaczego ma to takie znaczenie? Ponieważ wpływa na cały łańcuch dostaw i wpłynie również na Twoje planowane zamówienia lub ciągłość dostaw z Chin.

Dlaczego masz tylko 14 dni?

Większość fabryk z którymi rozmawiam informuje, że aby mieć pewność, że towar będzie wyprodukowany i wysłany przed CNY (China New Year – Chiński Nowy Rok) to należy potwierdzić i opłacić zamówienie jeszcze w listopadzie. Już jesteśmy w szczycie sezonu produkcyjnego i wysyłkowego z Chin i taki stan rzeczy utrzyma się, aż do CNY.

Teoretycznie świętowanie zacznie się dopiero za ok. 2 miesiące jednak jeśli sprawdziłeś mój wpis na temat świąt w Chinach w 2023 to wiesz, że świętowanie zaczyna się sporo szybciej i trwa dłużej niż oficjalne dane.

Dodatkowo pamiętaj, że czas produkcji jest wydłużony więc często wynosi 28-40 dni. A to wszystko wpływa na fakt, że potwierdzić zamówienie trzeba odpowiednio wcześnie

Chcesz wiedzieć więcej? Chcesz się nauczyć importu? Zobacz tutaj.

Nie zwlekaj – logistyka też ma znaczenie

Prócz samej świadomości, że towar musi zostać potwierdzony i opłacony odpowiednio wcześnie zwróć uwagę na kwestie logistyczne. Dlaczego? Ponieważ miałem już tak nie raz w ubiegłych latach, że kiedy klient zwlekał za długo z potwierdzaniem zamówienia, lub zrobił to w ostatnim momencie, to i tak towaru nie otrzymał na czas. Miało to związek z wysyłką wyprodukowanego towaru. Okazywało się, że fabryka faktycznie wyrobiła się i w ostatnim dniu, przed świętami towar był gotowy do odbioru, lecz nie było już czasu na odebranie towaru przez firmy logistyczne, i wysłanie towaru do Polski. Finalnie firmy spedycyjne również rozpoczynały świętowanie, a towar czekał, aż to wszystko się skończy i łapał w najlepszym razie 14 dni opóźnienia, lub więcej, jeśli złożyły się dodatkowe nieprzewidziane okoliczności.

Dlatego jeśli chcesz mieć pewność, że towar będzie wyprodukowany na czas i zdążyć przed Chińskim Nowym Rokiem to masz na to maksymalnie 14 dni. Oczywiście może się okazać, że w Twoim przypadku masz więcej czasu – być może 21 dni jednak czas ucieka i wkrótce wszystkie moce przerobowe fabryk będą zarezerwowane, i nasze zamówienie będzie musiało czekać, aż do lutego, lub początku marca, by było wyprodukowane.

Zamawiając towar teraz, możesz mieć pewność, że wysyłka nastąpi przed CNY i dostawa do magazynu w Polsce odbędzie się w pierwszej połowie lutego.

Chcesz wiedzieć więcej lub nauczyć się jak importować bezpiecznie z Chin? Sprawdź jak mogę pomóc.

Podobne wpisy