Jeśli chcesz by towar dotarł przed świętami 2022 to pamiętaj, że czas ucieka i masz go coraz mniej. Teraz jest ostatni dzwonek, aby zacząć planować import.

Dlaczego teraz jest czas na planowanie importu?

Jeśli zastanawiasz się dlaczego właśnie teraz musisz myśleć i rozpocząć proces importu z Chin to warto, abyś zrozumiał ile czasu potrzebujesz na zrealizowanie całej dostawy.

Tak na dobrą sprawę musisz pomyśleć o takich czynnikach jak:

  • Wyszukaniu dostawcy, negocjacjach itp.
  • Czasie produkcji, który w najbliższym czasie będzie się wydłużał
  • Transport z Chin – kolejowy? lotniczy? morski?
  • Odprawie celnej i dostawie na magazyn w Polsce
  • Czas na nieprzewidziane zdarzenia

Jest to 5 czynników jakie musisz wziąć zawsze pod uwagę jeśli chcesz mieć pewność, że towar dotrze do Ciebie w wyznaczonym oknie czasowym.

Niestety – ostatnie 2 lata pokazały jak niestabilna może być sytuacja związana z produkcją i całym łańcuchem dostaw, dlatego dodatkowe założenie, że może się wydarzyć coś nieprzewidzianego jest istotne. Lepiej się zdziwić, że wszystko jest zgodnie z planem i o czasie niż zaskoczyć się i frustrować długim czasem związanym z dostawą.

Ile czasu potrzebujesz na import produktu do Polski?

Na potrzeby tego wpisu zróbmy parę założeń i uproszczeń, które pozwolą nam oszacować czas jaki jest niezbędny do tego, aby rozpocząć import i zdążyć z tym przed świętami w Polsce.

Pierwsze założenie jakie warto przyjąć to takie, że dostawa towaru do magazynu w Polsce powinna się odbyć w pierwszej połowie listopada. Wszystko po to aby aukcje które będziemy wystawiać lub działania promocyjne jakie będziemy podejmować były zainicjowane odpowiednio wcześniej.

Czas na negocjacje, wyszukanie dostawcy itp.

W zależności, czy będzie to nasz pierwszy import czy kolejny, od tego samego dostawcy, to nasze działania i czas na ich realizację będzie się różnił. Jeśli chcemy dopiero podjąć kontakt i rozpocząć wyszukiwanie dostawcy, a następnie potwierdzić dostawę, i zrealizować płatność, to warto założyć minimalnie 7 dni na wszystkie tego typu działania. Może się okazać, że uda się to nam zrobić szybciej, jednak jeśli chcesz zrobić dobry sourcing i mieć pewność co do wszystkich certyfikatów itp. to warto założyć 7 dni.

W przypadku gdy to jest kolejne zamówienie to czas może wynieść 1-3 dni aby wszystko potwierdzić i zrealizować płatność.

Warto mieć świadomość, że czas produkcji liczony jest od zaksięgowania depozytu na koncie fabryki w Chinach. Ma to o tyle znaczenie, że często przelew dociera w przeciągu 2-3 dni od zlecenia dyspozycji w naszym banku.

Załóżmy, że w dniu dzisiejszym czyli 8 sierpnia rozpoczynam proces negocjacji i wyszukiwania dostawcy. Dodatkowo ustalmy, że równo za 7 dni czyli 15 sierpnia zlecę przelew do dostawcy w Chinach. Dostawca otrzyma pieniądze w okolicy środy 17 sierpnia.

Czas produkcji

Kolejna kwestia o której musisz pamiętać to czas produkcji towaru w Chinach. Jeśli masz tylko jednego dostawcę to spawa będzie stosunkowo prosta. Jeśli jednak jest ich kilku i będziesz konsolidował towar, i wysłał zbiorczo całość, może się okazać, że jedna fabryka będzie miała czas produkcji 14 dni, a inna 30 dni. Tak czy inaczej będziesz musiał czekać na towar z wszystkich fabryk, aby wysłać go dalej. Dodatkowo konsolidacja, przepakowanie, sprawdzenie czy wszystko jest ok, może dodać kolejne 1-2 dni robocze.

W środę 17 sierpnia dostawca otrzyma pieniądze. Czas produkcji wynosi 30 dni. Towar będzie wyprodukowany 16 września (Zakładamy, że nie będzie kolejnego lock-down’u w Chinach).

Transport z Chin

Jest to jeden z najistotniejszych czynników, który ma wpływ na czas dostawy. Teoria jest prosta. Transport lotniczy jest najdroższy i najszybszy, kolejowy to kompromis w cenie, i czasie transportu pomiędzy morskim, a lotniczym. Natomiast morski jest najtańszy i trwa najdłużej. Jednak to tylko teoria. Każdy realizowany transport jest inny i już nie raz miałem tak, że najtańszy był transport kolejowy. A czasami transport lotniczy nie był szybszy niż transport kolejowy.

Ze względu na objętość tego wpisu nie będę się rozwlekał i pisał na temat każdego rodzaju transportu. Tym razem skupimy się na transporcie kolejowym.

Transit time nie jest przesadnie długi bo wynosi ok 12-14 dni. Jednak już teraz są kongestie i czas na wyjście składu z terminala często jest przesuwany.

Jak mógłby wyglądać transport kolejowym w tym przypadku i jego realizacja? Opiszę to na podstawie ostatniego mojego transportu, który zlecałem pod koniec czerwca 2022.

Załóżmy, że 16 września potwierdzimy detale ze spedycja i przekażemy dane do realizacji. Następnie 19 września otrzymamy informacje, że załadowca wysłał booking. Jest duża szansa, że planowany wyjazd będzie ustalony na 14-21 dni na przód. Tak też było w przypadku mojego transportu. Zaplanowana ETD była na 19 dni od bookingu. Finalnie realna data wyjazdu była późniejsza – okazało się, że wyjazd nastąpił prawie 4 tygodnie po złożeniu bookingu. Było to dokładnie 27 dni później.

Następnie towar dotarł do Polski w przeciągu 13 dni od wyjazdu. Jednak to nie koniec ponieważ kontener trzeba złożyć w magazynie, rozformować i otrzymać DSK. Czas oczekiwania aktualnie wynosi ok 7 dni. Dopiero w tedy można zgłosić towar do odprawy.

W skrócie należy liczyć, że transport kolejowy od momentu złożenia bookingu do przyjazdu fizycznie do Polski to ok 35-40 dni.

Dnia 16 września wyprodukowany towar, a booking złożony 19 września. Najprawdopodobniej towar dotrze do Polski 24-30 października 2022.

Odprawa celna i dostawa

Jak już wyżej wspomniałem sama dostawa do Polski nie kończy dostawy do naszego magazynu w Polsce. Rozformowanie i zgłoszenie do odprawy aktualnie trwa ok. 5-7 dni . Odprawa to 1 dzień. Następnie jeśli wszystko jest ok i mamy okno na załadunek z magazynu towar może być odebrany. Jednak często nie mamy tego okna i trzeba czekać minimalnie 1 dzień na odebranie towaru. Kolejnego dnia powinna być już dostawa na naszym magazynie.

Załóżmy że towar dotarł do Polski 28 października. Rozformowanie i odprawa nastąpiła 6 dni później czyli 3 listopada w czwartek. Na okno załadunkowe trzeba było czekać i finalnie towar załadował się w poniedziałek, a dostawa do magazynu nastąpiła we wtorek 8 listopada.

Czas na nieprzewidziane zdarzenia

Nieprzewidziane zdarzenia wbrew pozorem zdarzają się dość często. Może być lock-down w Chinach, może być awaria samochodu, kongestia na torach, strajk przewoźników itp. Zasadniczo warto zawsze dać sobie 7-10 dni na nieprzewidziane sytuacje. Jeśli damy sobie taki dodatkowy czas i dodamy go do naszego wyliczenia to wyjdzie, że importując z Chin musimy się liczyć z tym że towar dotrze do nas w połowie listopada 2022, a może nawet w drugiej jego połowie.

Podsumowanie

Jeśli planujesz import z Chin to teraz jest ostatni dzwonek na dopinanie wszystkich szczegółów. Jeśli wybierzesz transport kolejowy to towar otrzymasz najprawdopodobniej w listopadzie. Jest duża szansa, że będzie to druga połowa listopada. Dlatego nie zwlekaj i zacznij planować już teraz.

Jeśli nie wiesz jak zacząć import to skorzystaj z mojego szkolenia online. Omawiam tam wszystkie aspekty importu z Chin. Mówię co musisz zrobić krok po kroku.

Podobne wpisy