Drogi dolar, wysokie koszty logistyczne i droga ropa. To wszystko ma wpływ na import z Chin. Dziś o tym jak ciąć koszty.

Import z Chin krok po kroku – koszty

Każdy szanujący się przedsiębiorca wie, że przychód i koszty to dwa podstawowe parametry. Każdy dba i chce aby zwiększać przychód jak najbardziej się da. Przy okazji trzeba pamiętać o kosztach. Nie można pozwolić aby się nadmiernie rozrosły. Prawda jest taka, że wystarczy czasami tylko parę miesięcy, a koszty mogą zacząć nam rosnąć bardzo szybko. Musimy dbać aby utrzymywać je w ryzach. To trochę jak z trzymaniem wagi – wiemy, że trzeba to robić ale do prostych to nie należy. Dlatego dziś parę słów o tym jak trzymać koszty importu w ryzach.

Przede wszystkim analiza

Zanim zaczniesz działać zastanów się nad sytuacją w której teraz jesteś i co możesz zrobić. Zacznijmy od podstawowych parametrów na jakie składa się import z Chin.

 1. Koszt produktu
 2. Koszt transportu z Chin
 3. Wartość cła i VATu
 4. Kurs PLN vs USD lub RMB

To są 4 podstawowe czynniki jakie mają wpływ na koszt importu z Chin. Jednak prawdę powiedziawszy to jest ogromne uproszczenie ponieważ prawie każdy z tych czynników można rozbić na podkategorie i tym samym zacząć oszczędzać. Zróbmy w takim razie uproszczoną analizę – pokażę Ci na czym możesz zaoszczędzić.

Koszt produktu – jak poprawić cenę importując z Chin

Co ma wpływ na koszt produktu? Można powiedzieć, że tutaj producent dyktuje cenę i niewiele da się zrobić. Jednak jeśli dobrze znasz swoje produkty to wiesz, że cena ma swoje odzwierciedlenie w :

 1. Ilości zakupionego towaru
 2. Jakości / gwarancji udzielanej na towar
 3. Warunków Incoterms
 4. Kosztów opakowania
 5. Kosztów personalizacji np. własne logo

Mając tego świadomość warto podjąć kroki które mogą obniżyć naszą cenę zakupu. Pierwszym czynnikiem jest zwiększenie zamówienia i wynegocjowanie lepszej ceny. Warto przy tym pamiętać, aby warunki incoterms również zmienić np. z EXW na FOB co pomoże nam zaoszczędzić sporo na kosztach transportu.

Poza tym w kwestii jakości nie warto iść na kompromis aby uzyskać lepszą cenę. Aczkolwiek można wykorzystać często starszy wzór lub kabel bez oplotu w zależności jaki mamy produkt, aby zredukować cenę. Z doświadczenia wiem, że czasami fabryki oferowały filtry ferrytowe na kable HDMI, które są cyfrowe. Nie miała to w ogóle wpływu na działanie kabla, a tylko sprawiało, że produkt w zakupie był droższy. Dlatego warto wyeliminować zbędne elementy. Podobnie może być w przypadku opakowań lub produktów, które są pakowane w zestawy a my nie potrzebujemy jakiegoś elementu zestawu. Warto w takim przypadku usunąć dany element ponieważ obniży nam to koszt zakupu.

Podobnie ma się kwestia z opakowaniami, które w niektórych ekstremalnych przypadkach mogą odpowiadać nawet za 50% wartości towaru. Warto przemyśleć jak towar ma być zapakowany, czy to ma być foliowe opakowanie z etykietką? A może blister? Opakowanie kartonowe? itp. W zależności od naszej decyzji będzie to miało większy lub mniejszy wpływ na finalny koszt zakupu. Może się też okazać, że zmiana sposobu pakowania będzie maiła wpływ na to, że więcej produktów będzie można włożyć do kartonu zbiorczego, a tym samym zaoszczędzić na kosztach transportu.

Oczywiście kolejnym elementem redukującym koszt zakupu produktu będzie zmiana dostawcy. To może być bardzo dobry sposób na obniżenie ceny. Szczególnie jeśli produkty które importujemy z Chin są produkowane przez wiele fabryk. Tutaj tylko słowo przestrogi – sprawdź zawsze najpierw jakość i próbki.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej – między innymi o tym jak sprowadzić próbki z Chin i jak bezpiecznie importować – zapraszam na szkolenie online.

Koszt transportu z chin

Na transport z Chin mają wpływ takie czynniki jak:

 • Warunki Incoterms
 • Środek transportu (kolejowy, lotniczy, morski)
 • Koszt ropy
 • Kurs USD

Niestety na wiele czynników nie mamy wpływu. Zarówno na kurs USD jak i na ceny ropy na świecie. Ale to co możemy zrobić i co powinniśmy to wynegocjować jak najlepsze warunki Incoterms. Zasadniczo jeśli do tej pory były to warunki EXW warto jak najszybciej zmienić je na FOB. Kolejnym krokiem powinno być dokładne przeanalizowanie kosztów transportu z Chin. Jeśli nie potrzebujemy otrzymać bardzo szybko towaru warto zmienić transport z lotniczego na kolejowy lub morski. Przy okazji warto porównać więcej niż 1-2 oferty. Jeśli tylko to możliwe wyślij zapytania do 3-5 różnych firm spedycyjnych. Poproś również o ofertę na kolej i transport morski. Kiedy tak zrobisz będziesz w stanie wybrać najkorzystniejszą ofertę. Czasami może się okazać, że pomiędzy najtańszą, a najdroższą wyceną będzie nawet 30% różnicy. To są spore koszty, które możesz zaoszczędzić.

Kolejny krok jaki powinniśmy zrobić to przeanalizować czy opakowania zbiorcze produktów jakie zamawiamy są pełne czy też nie. Może zmiana wielkości kartonów lub dopakowanie większej ilości poprawi sytuację. Nie chcesz chyba transportować drogiego powietrza? Przy tej okazji warto również rozważyć konsolidację wielu paczek od różnych załadowców tak aby zminimalizować koszty transportu jak i odprawy.

Więcej na temat transportu i jak go organizować na szkoleniu online.

Wartość cła i VATu

Jeśli chodzi o ten element to teoretycznie niewiele jesteś w stanie zrobić. Ale to teoretycznie. Powiem Ci na co warto zwrócić uwagę.

 1. Przeanalizuj lub zleć audyt, aby być pewnym czy stosujesz odpowiednie stawki celne. Może się okazać, że inny kod który odpowiada towarowi który sprowadzasz będzie lepszy – przy tym warto zawsze postarać się o WIT (Wiążąca Informacja Taryfowa).
 2. Zastanów się czy odprawy dokonywać w Polsce czy też w Niemczech. W przypadku Niemiec – warto skorzystać z odprawy fiskalnej. W uproszczeniu – umożliwi nam to zapłatę podatku VAT dopiero w momencie kiedy towar będziemy sprzedawać, a tym samym nie będziemy musieli go płacić od razu przy odprawie. Tutaj warto tylko dodać, że koszt transportu z Niemiec do Polski będzie najprawdopodobniej wyższy niż gdyby towar był odprawiany w Polsce. Poza tym koszt odprawy i opłat portowych jest wyższy jednak fakt, że nie trzeba mrozić gotówki na zapłatę podatku VAT może nam to wszystko zrekompensować. Dlatego najpierw przeanalizuj czy w Twoim przypadku to się opłaci.

Kursy walut – import z Chin

Czy istnieje jakiś sposób aby się przed tym chronić? Prawda jest taka, że mamy niewielkie pole manewru, ale zawsze warto z nich skorzystać i zaoszczędzić to co się da.

 1. Zastanów się nad bezpośrednimi przelewami na firmowe Chińskie konto ( o ile jeszcze tego nie robisz). Jest to najtańszy sposób wysyłki pieniędzy. Środki są księgowane zazwyczaj w ciągu 2-3 dni na konto.
 2. Płać z konta dolarowego a wcześniej zasil je używając internetowych kantorów – zazwyczaj mają duże lepsze kursy niż kantory w bankach.
 3. Sprawdź czy cena w RMB czy tez w USD będzie lepsza. Poproś dostawcę o oferty w tych walutach.
 4. Przed płatnością do Chin sprawdzaj i proś o aktualizację PI. Może się okazać, że kurs się zmienił i będziesz miał lepszą cenę.

Podsumowane

W tym artykule skupiłem się tylko na paru aspektach cięcia kosztów w przypadku importu z Chin. Jednak jak widać jest sporo miejsc gdzie można spróbować zaoszczędzić. Każdy dolar oszczędności to Twoja przewaga biznesowa. Dlatego postaraj się wykorzystać ją jak najlepiej.

Jeśli interesuje Cię import z Chin, a dopiero zaczynasz swoją przygodę – zapraszam na szkolenie online. Unikniesz wielu pułapek i problemów. A tym samym zaoszczędzisz pieniądze, czas i nerwy.

Podobne wpisy