Jeżeli śledzicie wydarzenia światowe to zdajecie sobie sprawę z sytuacji w Hongkongu. Od czerwca tego roku trwają protesty. Dlatego zasadne wydaje się pytanie: co zrobić? Jechać na targi? Odwoływać loty i spotkania? Czy faktycznie sytuacja jest tak dramatyczna i napięta jak przedstawiają to media? Pora o tym pomyśleć.

Co musisz wiedzieć jadąc do Hong Kongu ?

Protesty rozpoczęły się początkiem czerwca 2019 roku po ogłoszeniu projektu ustawy, która pozwalałaby na ekstradycję obywateli między innymi do Chin. Hong Kong cieszy się autonomią i ta autonomia na mocy porozumienia z Wielką Brytanią z 1997 roku ma zapewniać szereg swobód, aż do roku 2047. Jednakże od 2012 roku przewodniczący Chińskiej Partii Ludowej Xi Jinping, rozpoczął działania, które silnie ingerują w politykę autonomii. Mieszkańcy Hong Kongu rozpoczęli protesty, ponieważ obawiali się, że ustawa będzie narzędziem do nękania dysydentów i niepokornych biznesmenów, czy też zwykłych ludzi.

Szefowa administracji Hong Kongu Carrie Lam zawiesiła 18 czerwca procedowanie ustawy na czas nieokreślony z nadzieją, że protesty samoistnie wygasną. Tak się nie stało. Brutalne tłumienie demonstracji tylko potęgowały opór. Protestujący domagają się całkowitej rezygnacji z projektu. Nie tylko zawieszenie procedowania. Protestujący również chcą by uczestnicy demonstracji, którzy zostali aresztowani, wyszli na wolność. Również domagają się by szefowa administracji podała się do dymisji. Kolejny postulat to większe swobody obywatelskie i możliwość wybierania szefa administracji w wolnych wyborach powszechnych. Protesty dalej trwały pomimo tego, że 9 lipca Carrie Lam oświadczyła, że ustawa została całkowicie umorzona.

Gdzie odbywają się protesty ?

Protesty odbywały się przez większą cześć czasu na wyspie Hong Kong, gdzie swoją siedzibę ma parlament i większość instytucji. Jednakże z biegiem czasu miejsce protestów zmieniało się. By zwrócić uwagę większej ilości osób na sytuację w Hong Kongu i by mieszkańcy Chin zrozumieli co się dzieje w mieście, protesty były organizowane również w innych częściach miasta. Między innymi: Nathan Road w dzielnicy Mong Kok. Czy też w dzielnicy Kowloon. Aktualnie ciężko stwierdzić, gdzie protesty odbędą się w danym tygodniu.

Protest w Hong Kongu – paraliż lotniska

9 sierpnia rozpoczął się paraliż lotniska. Protesty trwały od 9 do 13 sierpnia. Odwołano setki lotów, a w hali przylotów odbywały się starcia z policją. To właśnie ta sytuacja martwi wielu biznesmenów. Port lotniczy w Hong Kongu jest oknem na świat i najpopularniejszą drogą dotarcia na targi.

Jak sytuacja Hong Kongu wygląda obecnie?

Protesty w dalszym ciągu trwają. Lotnisko było tylko raz okupowane przez demonstrantów, lecz nie raz próbowano i zakłócano dojazd na lotnisko. Jedną z informacji, która może uspokoić to taka, że protesty organizowane są zazwyczaj w czasie weekendu. Jednakże w dalszym ciągu w Hong Kongu jest duże niezadowolenie i chęć walki o swoje prawa. Wydarzenia z ostatniego weekendu 6 września 2019 pokazują, że w mieście w dalszym ciągu dochodzi o niepokojów, ale na mniejszą skalę. W miniony piątek protestujący wycofali się i przegrupowali po tym jak policja przegoniła ich używając gumowych kul. Stacje metra Mong Kok, Price Edward i Yau Ma Tei były nieczynne. Szefowa administracji stara się jak najszybciej przywrócić pokój w mieście.

Jak władze Hong Kongu chronią lotnisko przed paraliżem?

By uniemożliwić demonstrantom ponowne sparaliżowanie lotniska władze ogłosiły, że jedynie pasażerowie z ważnymi biletami będą mogli korzystać z kolejki Airport Express. Pociąg będzie rozpoczynać swoją trasę na wyspie Hong Kong, ale nie będzie się zatrzymywać na półwyspie Kowloon. Podejmowane są kroki aby uniknąć wydarzeń z poprzedniego weekendu kiedy to protestujący blokowali drogi, tory kolejowe i stacje metra, rzucając na nie śmieci.

Czy jest bezpiecznie?

Na dzień publikacji tego artykułu, na stronie MSZ nie ma informacji o tym, czy pobyt w Hong Kongu jest niebezpieczny lub, że Polskie MSZ odradza wyjazd. Strona informuje, że jest bezpiecznie poniżej cytat :

“Hongkong należy do najbezpieczniejszych miejsc na świecie, ze sprawnie działającymi służbami policyjnymi.”

Jednakże trzeba zachować daleko idącą ostrożność. Nikt nie jest w stanie zagwarantować, że nic się nie wydarzy. Dlatego zdrowy rozsądek jest tak ważny.Rozmawiając z partnerami Chińskimi, zaobserwowałem, że również lekko się niepokoją tą sytuacją, aczkolwiek ufają, że tak jak w latach poprzednich, będzie bezpiecznie. Nikt nie odwołał swojego przybycia przez protesty. Na stronach targów, również wszystko przebiega bez zakłóceń i nie ma nawet wzmianki o protestach, czy możliwych utrudnianiach. Dlatego każdy musi sam podjąć decyzję. Istotne to jest szczególnie teraz, gdy do pierwszych rozpoczynających się targów w edycji jesiennej pozostało tak mało czasu. Na pewno najważniejszą rzeczą w zachowaniu bezpieczeństwa będzie unikanie tłumów. W weekend, kiedy to protesty się nasilają ważne będzie śledzenie sytuacji i być może omijanie niektórych stacji metra lub dzielnic.

Pozostaje również nadzieja, że do czasu Waszego przybycia do Hongkongu sytuacja się ustabilizuje.

Mam nadzieję, że ten wpis pomógł Wam przybliżyć sobie aktualną sytuację i podjąć decyzję co zrobić. Życzę Wam bezpiecznych podróży i uważajcie na siebie podczas wszystkich nadchodzących targów i podróży służbowych.

Podobne wpisy