Jak co miesiąc omawiam koszty transportu z Chin. Dziś informacje o stawkach i cenach jakie są obserwowane w dobie pandemii koronawirusa.

Transport lotniczy z Chin w dobie koronawirusa

W marcu, a szczególnie w kwietniu ceny za transport lotniczy z Chin wystrzeliły mocno do góry. O ile jeszcze w pierwszych dniach marca chodziło głównie o przedsiębiorców, którzy ratowali swoje magazyny i zapewniali ciągłość dostaw tak od połowy marca jak i cały kwiecień sprawa miała się już całkowicie inaczej. Nastąpił lockdown na skalę, której nikt nigdy nie przewidywał ani nie mógł przewidzieć. Loty pasażerskie zostały odwołane. Zostało tylko cargo lub kurierzy jak DHL , UPS czy FEDEX.

W tym samym czasie ilość wysyłek z Chin powiększała się. Z jednej strony Chiny otworzyły fabryki i ruszyły pełną parę, a z drugiej podaż była i dalej jest ogromna na produkty medyczne i ochronne z Chin. Wszystkie kraje świata w większym lub mniejszym stopniu zaopatrują się w Chinach.

Te dwa czynniki połączone razem sprawiły, że ceny w kwietniu utrzymują się na bardzo wysokim poziomie.

Opóźnienia w transporcie

W kwietniu ze względu na ogromny popyt nastąpiło skumulowanie wielu przesyłek w Chinach. Międzynarodowe firmy kurierskie nie nadążały i nadal nie nadążają z wysyłką. Wielu drobnych importerów narzeka , że czas wysyłki lotniczej z Chin wynosi nawet 21 dni. Najpierw paczka czeka nawet 14 dni w sortowni. Następnie jest wysyłana i podróż wraz z dostawą do Polski trwa dodatkowe 7 dni ( w przypadku EMS i innych może to trwać nawet jeszcze dłużej).

Biorąc to pod uwagę wielu importerów zastanawia się i podważa sens wysyłki lotniczej. Nie dziwię się im. Ponieważ odpowiednio wcześniej zarezerwowanie transportu kolejowego wyniesie praktycznie tyle samo. Czyli ok. 21 dni aby dostarczyć towar. Niemniej transport koleją będzie dużo tańszy (oczywiście wszystko zależy od objętości i wagi).

Ile kosztuje transport lotniczy w kwietniu 2020?

Poniżej informacje o cenach za transport lotniczy z Chin:

Ceny za transport lotniczy z Chin w przypadku kuriera DHL wahają się pomiędzy 11-14 USD/KG.

Transport lotniczy cargo:

Wersja ekonomiczna. Transit time 4-6 dni do lotniska w PL/ DE stawka od 8 do 11 USD /kg ( sprzęt medyczny)

Towar neutralny ( nie sprzęt medyczny) to ceny w przedziale 6,5-7,5 USD/kg

Bezpośredni lot do Warszawy LOT ceny za transport lotniczy cargo 13-14,50 USD/kg – transit time 1 dzień

Warto tutaj dodać, że w przypadku cargo ceny jak powyżej będą dla cięższych przesyłek. Z doświadczenia wiem, że takie stawki mogą obowiązywać przy wysyłce 1000 kg lub więcej.

Niedawno potrzebowałem wycenić transport lotniczy na warunkach EXW. Waga ok. 170 kg. Cena dostawy DHL 1900 USD. Cargo również ok 1900 USD.

Podsumowanie

Podane powyżej ceny są za kilogram przesyłki. Pamiętaj, że w przypadku transportu lotniczego waga i objętość często są przeliczane. Dlatego faktyczna wycena może się znacznie różnić od tego co teoretycznie by nam wyszło licząc tak na szybko. Poza tym warto pamiętać, że na koszt transportu również będą miały znaczenie warunki incoterms. Dlatego warto zawsze dokładnie sprawdzić i porównać ceny transportu.

Może Cię zainteresuje:

Jak najtaniej i najlepiej wysyłać małe paczki z Chin?

Omówienie transportu kolejowego, morskiego i lotniczego.

Jeśli chcesz poznać wycenę na Twój transportskorzystaj z formularza.

Podobne wpisy