Masz pomysł co sprowadzać z Chin ale chcesz wiedzieć jak się do tego zabrać? Na co zwrócić uwagę? Import z Chin od podstaw.

Import z Chin – pierwsze kroki

Jeśli interesuje Ci import z Chin to zakładam, że już masz upatrzony produkt lub grupę produktów. Być może pracujesz lub pracowałeś w danej branży i wiesz, że to będzie żyła złota. Jeśli masz pomysł to bardzo dobrze. Tylko pamiętaj, że to nie wszystko. Musisz wiedzieć, że czekają Cię pewne formalne wymagania jak również pewna wiedza z zakresu podatków i opłat celnych. Finalnie sprawa i tak zamknie się o matematykę i policzenie wszystkich kosztów w tym kosztu transportu. W takim razie od czego zacząć kiedy mamy już pomysł? Po pierwsze zrób to co możesz jeszcze przed założeniem firmy.

Wyszukaj dostawcę

Pierwsze co powinieneś zrobić to wyszukać dostawcę. W tym celu możesz użyć platformę taką jak globalsources.com lub alibaba.com. Pamiętaj tylko aby uzyskać pełne informacje na temat towaru jaki chcesz sprowadzić. W związku z tym od razu napisz do dostawcy o:

  • Specyfikacje towaru
  • Cenę jednostkową
  • Ile wynosi MOQ – czyli minimalna ilość zamówienia
  • Czy dostawca posiada CE na produkt (o ile dany produkt tego wymaga)
  • Warunki dostawy np. EXW, DAP, FOB

Pamiętaj aby porównać ceny od co najmniej paru dostawców. Nie opieraj się tylko na tym co widzisz na stronie produktu na danym portalu. Napisz bezpośrednio i ustal cenę za ilość jaka Cię interesuje. Czasami ceny widoczne na portalu są tylko “wabikami” przy mniejszych ilościach cena będzie inna. Do tego każda zmiana np. opakowania itp. może pociągać dodatkowe koszty. Dlatego dokładnie sprecyzuj co chcesz kupić i w jakich ilościach. Jeśli interesuje Cię zamówienie OEM lub ODM to warto szczególnie zwrócić uwagę na wszystkie dodatkowe koszty w tym opakowań.

Sprawdź koszty czyli cło i VAT

Ustal koszt cła. Jeśli chcesz wiedzieć jak to zrobić lub poznać przykładowe stawki celnej to zobacz mój wcześniejszy artykuł na ten temat. Import z Chin-Cło z Chin. Przykładowe stawki celne. Co trzeba wiedzieć by importować z Chin. Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na temat np. cła antydumpingowego lub innych produktów i stawek celnych to zapraszam tutaj.

Warto przy tym pamiętać, że cło może wynieść 0%. Jest tak często w przypadku produktów elektronicznych do nawet ponad 60% kiedy mamy do czynienia z cłem antydumpingowym. Tak jak to tłumacze w artykule z przykładowymi stawkami celnymi najlepiej użyć systemu ISZTAR aby wyszukać odpowiednią taryfę na nasz produkt.

Warto pamiętać, że koszt podany przez sprzedawcę w Chinach to cena netto. Dlatego przy odprawie w Polsce do ceny towaru będzie doliczony koszt transportu, a następnie od tej podstawy będzie obliczone cło. Następnie po doliczeniu cła będzie wyliczony podatek VAT. W przypadku większości produktów VAT będzie wynosił 23%. Dlatego kiedy obliczamy ile faktycznie będzie nas kosztował towar z Chin wraz z uwzględnieniem wszystkich opłat i podatków to dopiero w tedy możemy porównać ceny do podobnych produktów na rynku Polskim.

Koszt transportu z Chin

Transport z Chin to ważna składowa całej układanki. Warto wiedzieć, że można sprawdzić lub oszacować wartość transportu jeszcze zanim zamówimy towar. Wystarczy tylko od dostawcy uzyskać specyfikację towaru wraz wymiarami opakowań i wagą. Następie na tej podstawie możemy porównać prognozowaną wielkość zamówienia z podawanymi przeze mnie wycenami. Każdego miesiąca informuje ile wynosi transport kolejowy, transport morski i lotniczy. Jeśli chciałbyś poznać dokładną wycenę to również można to zrobić wypełniając formularz.

Jak widać wszystkie te informacje można uzyskać bez zakładania firmy. Dlatego warto to zrobić i dokładnie policzyć. Jeśli chcesz wiedzieć jak to zrobić możesz poczytać jak sprawdzałem czy hulajnogi, rower elektryczny lub maseczki to dobry pomysł na biznes.

Warunki formalne

Jeśli po dogłębnej analizie wszystkie liczby się schodzą i wiesz już że chcesz rozpocząć swoją przygodę z importem to pamiętaj, że pierwsze co musisz zrobić to otworzyć działalność gospodarczą.

Kolejna rzecz o jaką musisz zadbać to numer EORI. Co to takiego? Jak uzyskać numer EORI? O tym wszystkim przeczytasz w moich wcześniejszych artykułach.

W związku z tym że będziesz importerem to musisz zadbać o to aby znaleźć się w bazie BDO. BDO to nic innego jak Baza Danych o Produktach i Opakowania oraz o Gospodarce Odpadami. Każdy importer – nawet mały musi się zarejestrować i uzyskać numer BDO. Warto dokładnie przestudiować stronę na temat BDO i podpisać stosowną umowę. W razie pytań – można zadzwonić na infolinię.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej jak importować krok po kroku z Chin to sprawdź artykuł:

Import z Chin krok po kroku

Podsumowanie

Zawarte w tym artykule informacje nie zawierają kompendium wiedzy. Ponieważ aby rozpocząć import w przypadku wielu produktów trzeba zadbać o dodatkowe dokumenty. Prócz CE, może się okazać że potrzebujemy jeszcze świadectwo pochodzenia (Certificate of Origin), czy też inne dokumenty. Jak również musimy zadbać aby na opakowaniach i na produktach były odpowiednie oznaczenia. Pisałem o tym między innymi gdy zwracałem jakie oznaczenia powinny się znaleźć na zabawkach. Niemniej o tym może innym razem.

Podobne wpisy