Czy jest możliwy zakup produktów z portalu Alibaba jako osoba fizyczna? Jak to zrobić? Czy aby zacząć import z Chin trzeba mieć firmę?

Alibaba – Dla kogo jest ten portal?

Alibaba jest w zamyśle platformą B2B, która służy do kojarzenia ze sobą producentów i przedsiębiorców, którzy chcą zacząć współpracę i import z Chin.

To taka uproszczona definicja. Niemniej co jakiś czas spotykam się z pytaniami czy można kupić coś przez portal Alibaba jako osoba fizyczna. Odpowiem krótko: Tak, można.

Jednak nie jest to aż tak proste i intuicyjne jak na innych platformach. Dlaczego? Wynika to ze specyfiki tego miejsca. Jak już napisałem służy też innemu celowi. Tutaj nikomu nie zależy, aby sprzedać konsumentowi jedną sztukę i wysłać towar. To po prostu nie ta skala i nie takich odbiorców szukają firmy na Alibabie.

Szukam pomysłu na biznes i chcę sprowadzić coś z alibaby jako osoba fizyczna

Kiedy firma w Chinach zgodzi się na wysyłkę do osoby fizycznej?

Przede wszystkim wtedy kiedy będziemy mieli plany na import i będzie nam zależało na próbkach towaru, aby go przetestować lub sprawdzić jego jakość. Jest to powszechna praktyka. Tak na dobrą sprawę każdy importer przed zamówieniem towaru w Chinach w większej ilości dobrze zrobi jeśli wcześniej zamówi i sprawdzi próbki. Jest to bardzo ważny proces importu ponieważ sporo fabryk odpada na etapie dokumentacji lub właśnie na etapie testowania próbek. To właśnie dlatego proces wyszukiwania dostawcy, który będzie miał odpowiednią jakość jak i cenę, trwa tak długo.

Od czego zacząć?

Załóżmy, że jestem statystycznym Kowalskim, który planuje otwarcie nowego biznesu i myśli imporcie z Chin. Znam już alibabę i chcę zamówić towar, by sprawdzić czy to będzie właśnie to. Dopiero później mam w planach otwarcie firmy. W takim razie jak do tego podejść?

  • Po pierwsze zarejestruj się na alibabie.
  • Po drugie znajdź odpowiednich producentów.
  • Po trzecie skontaktuj się z nimi poprzez komunikator na portalu
  • Po czwarte poproś o stworzenie oferty – wyślą Ci linka gdzie będzie można opłacić zamówienie.

Oczywiście punkt czwarty zrealizuj dopiero kiedy sprawdzisz wszystkie dokumenty (certyfikaty), specyfikację, zdjęcia i porównasz cenę. Jeśli wszystko będzie spełniać Twoje założenia to można poprosić o ofertę. Będzie to zakup przez Trade Assurance.

Jak wygląda panel płatności ?

Jak widać, mamy do dyspozycji kilka możliwości zapłaty, warto wybrać tą która w naszym przypadku jest najtańsza i która stosunkowo szybko zostanie zrealizowana. W przypadku przelewu online można wybrać większość banków działających w Polsce i dokonać przelewu z naszego konta.

Co zrobić gdy chcę zmienić parametry zamówienia?

Na stronie alibaby w zakładce zamówienia można prosić również o zmodyfikowanie i zaktualizowanie zamówienia. Tak na dobrą sprawę można to zrobić z poziomu platformy jak i zwykłej wiadomości mailowej czy przez komunikator. Następnie dostawca wystawi nam zaktualizowaną ofertę.

Oczywiście należy potwierdzić z dostawcą wcześniej warunki transportu, adres dostawy itp.

Opłaciłem zamówienie – co dalej?

Gdy dostawca otrzyma płatność – zgodnie z ustaleniami wyśle paczkę lub rozpocznie produkcję. W tym przypadku zakładamy, że kupujemy mała ilość w związku z tym wysyłką powinna nastąpić w ciągu paru dni. Po otrzymaniu numeru przesyłki – będziemy mogli śledzić status naszej paczki. W tym czasie warto zadbać o takie dokumenty jak :

  • Faktura
  • Lista pakowa

Tak na dobrą sprawę nie będziemy potrzebować nic innego. Jeśli przesyłka będzie przechodziła odprawę i będą z nią problemy i zostanie zatrzymana to przeczytaj ten artykuł.

Import z Chin a osoba fizyczna – co warto wiedzieć?

Przede wszystkim pamiętaj, że jako osoba fizyczna możesz zamawiać i kupować na portalach zagranicznych jednak jako osoba fizyczna możesz importować towar o charakterze niehandlowym. Co to znaczy niehandlowy ? Za import o charakterze niehandlowym uważa się przywóz przesyłek, które jednocześnie:

• mają charakter okazjonalny

• zawierają towary wyłącznie na własny użytek odbiorcy lub jego rodziny, które nie wskazują ani swoim charakterem, ani ilością na ich przeznaczenie handlowe

• są wysyłane do odbiorcy przez nadawcę bez żadnego rodzaju opłat

Mówi o tym : ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR  1186/2009 z dnia 16  listopada 2009  r. ustanawiające wspólnotowy system zwolnień celnych.

Dlatego jeśli planujesz kupić większą ilość towaru jako osoba fizyczna to się to nie uda. Towar zostanie zatrzymany, a Ty poproszony o dokonanie odprawy na firmę. W tym celu pierwsze co przyjdzie Ci zrobić prócz zarejestrowania działalności gospodarczej to również nadanie numeru EORI, poza tym jeśli się okaże że produkty jakie sprowadzasz wymagają CE to musi przedstawić deklarację CE. Dlatego nie przesadzaj z ilościami.

Chcesz zacząć import na pełną skalę – jednak ciągle masz wiele pytań lub wątpliwości? Sprawdź nasze szkolenie online – Import z Chin od A do Z. Szczegóły tutaj.

Podobne wpisy